לאחר פינוי המאחז הלא חוקי הבוקר (חמישי) בעמונה שגרר עימותים אלימים בין מאות מתנחלים לכוחות משטרה ומשמר הגבול, ראש הממשלה הנחה את הרמטכ"ל גדי איזנקוט לזמן את המזכיר הצבאי אבי בלוט מחר לברור. הסיבה לבירור היא שבלוט לא העביר את הנחיית נתניהו שלא לבצע את הפינוי הבוקר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

מתחקיר ראשוני עולה שהמזכיר הצבאי העביר את ההחלטה רק מאוחר מאוד בלילה כשהכוחות כבר היו בדרכם וכמעט החלו את הפינוי. 23 שוטרים ולוחמי מג"ב נפצעו בעימותים הבוקר, ביניהם קצין משטרה. שלושה מהמפונים נפצעו גם הם באורח קל ושבעה מתפרעים נעצרו.

כ-300 צעירים הפגינו במקום החל משעות הבוקר ויידו אבנים לעבר הכוחות שהגיעו במטרה לפנותם. עשרות מפגינים התבצרו בשני קרוואנים, שפכו שמן על הכביש והבעירו צמיגים בכניסה למאחז. צוותי מגן דוד אדום שהוזעקו למקום פינו לבתי החולים בירושלים את השוטרים והמפגינים שנפצעו בעימותים. נשמעות טענות מצד המפגינים לאלימות מצד המשטרה.

אף גורם רשמי לא בקשר איתו. בנימין נתניהו (צילום: AP, חדשות)
הורה לא לבצע את הפינוי. נתניהו | צילום: AP, חדשות

השוטרים הגיבו בירי אמצעים לפיזור הפגנות, בניסיון להשתלט על המתבצרים. במשטרה ובמג"ב מכחישים בתוקף כל שימוש בירי כדורי גומי. עם סיום הפינוי הראשוני במתחם התבצרו כמה עשרות מפירי סדר בשני המבנים. במשטרה טוענים לאלימות פיזית ומילולית מצד המפגינים. באירוע נפצעו 23 שוטרים שפונו לבתי החולים כתוצאה מיידוי אבנים וחבלות שבין היתר כללה דקירת קצין בידיו על ידי עצם חד. 7 חשודים נעצרו בגין האלימות שלטענת המשטרה הופעלה כלפי השוטרים.

הכיר בטעותו וציין כי יפיק לקחים, בלוט (צילום: דו"צ, חדשות)
יזומן לבירור. בלוט | צילום: דו"צ, חדשות

בשבועות האחרונים נעשו ניסיונות מצד פעילים מהאזור, רובם בני נוער, לשוב ולהתמקם במאחז שפונה בפברואר 2017. ביום שלישי שעבר הודיעה המדינה לתושבים כי עליהם להתפנות בתוך 48 שעות. הלילה הוחלט לפנות את המבנים בהתאם להחלטת בית משפט ולאחר שבקשות להקפאת הפינוי נדחו. 

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיע למאחז ובתיעודים שהגיעו מהפינוי ניתן לשמוע חלק מהצעירים המתבצרים קוראים לו לעזרה. "בצלאל תעזור, תרגיע אותם", קראו כמה מהם. "הם משוגעים. הם הורגים פה אנשים. סמוטריץ' תעשה משהו!".

הבוקר סמוטריץ' כתב בטוויטר כי "מאות בני נוער נפלאים, שחדורים באהבת הארץ ונאחזים בה במסירות, נמצאים עכשיו בעמונה בקור מקפיא וערוכים למחות נגד העוול של פינוי נוסף שם. שום ביקור מוצלח של נתניהו בברזיל לא יאפיל על הפגיעה של נתניהו בהתיישבות. בידיו להכשיר חוקית את השיבה הביתה לעמונה תוך חמש דקות".

"לרסן ללא היסוס את פורעי החוק"

מנגד, יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד גינה את האלימות כלפי הכוחות וצייץ כי "משטרת ישראל צריכה לרסן ללא היסוס את פורעי החוק בעמונה. מי שמרים יד ותוקף את כוחות הבטחון תוקף את מדינת ישראל. אנחנו לא יכולים לתת לשלטון החוק להתפורר רק כי זה נוח לכמה פוליטיקאים".

במג"ב מסרו כי הכוחות שעלו למאחז נתקלו באלימות קשה מאוד מצד המתפרעים שיידו אבנים, הבעירו צמיגים והשליכו ברזלים לעבר הכוחות - שביצעו שימוש באמצעים לפיזור הפגנות. עוד דווח כי הפינוי הושלם.

כתובת שנתלתה במאחז (צילום: חדשות)
כתובת שנתלתה במאחז | צילום: חדשות

במזכירות היישוב עפרה מסרו כי הם מביעים "אכזבה וצער עמוק על הפינוי האלים המתרחש בעמונה. מקומם ומאכזב לראות שממשלה שאין לה אומץ לפנות את חאן אל אחמר, שזו השתלטות ערבית על אדמות המדינה, מוכנה בקלות לפנות יהודים מאדמה שהם קנו כחוק בכסף רב. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעצור את הפינוי הזה, להסיר את חרב ההרס והפנוי מעל ראשי המתיישבים ולהסדיר בצורה חוקית את מעמד ההתישבות היהודית אחת ולתמיד".