השיחה הראשונה בה הזעיק הבוקר (ראשון) חובש מד"א את כוחות ההצלה מטילה מעט אור על איך נראו השניות הראשונות לאחר הפיגוע. "אני שומע ירי, אני רואה חיילים שרצים...יש עדיין ירי", נשמע החובש בשיחה עם מד"א. "המחבל ברח".

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

חננאל הס הוא חובש במד"א שהיה בזירת הפיגוע במקרה ומיד כשהבין מה מתרחש - התקשר להזעיק את כוחות ההצלה. "זה חננאל יש בצומת אריאל פיגוע, יש ירי פה בצומת", אמר. "אני עומד ליד, אני לא רואה בדיוק מה מתרחש, כי אני לא ממש קרוב לזירה, אבל אני שומע ירי".

בשלב הזה במוקד מד"א רצו לוודא שחננאל עצמו לא העמיד עצמו בסכנה ושאלו אותו אם הוא נמצא במקום בטוח. חננאל לא איבד את עשתונותיו ודיווח על המצב בזירה. "כן כן, אני בסדר. אני אנסה להתקרב. שוכב על הרצפה פצוע אנוש, איפה המחבל? המחבל ברח".

בפיגוע הרצחני הבוקר בצומת אריאל, נהרג סמל-ראשון גל קיידאן, לוחם בן 19 מבאר שבע ששירת בתותחנים, ושניים נוספים נפצעו באורח קשה ואנוש. התקרית החלה כשמחבל או מספר מחבלים הגיעו לצומת המרכזית, דקרו חייל ישראלי, גנבו את נשקו, ירו לעבר אדם נוסף וגנבו את רכבו. לאחר מכן המשיכו בנסיעה לעבר צומת גיתי-אבישר הסמוך, ירו שם לעבר אדם נוסף ופצעו אותו באורח קשה-בינוני.

מוקדם יותר הותר לפרסום כי האזרח הישראלי שנפגע באורח אנוש בפיגוע הוא הרב אחיעד אטינגר בן ה-47 מהיישוב עלי. אטינגר, אב ל-12 ילדים, פונה עם פגיעת ראש לבית החולים בלינסון שבפתח תקווה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיע יחד עם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לבקר את פצועי הפיגוע המאושפזים בבית החולים בילינסון. "הטרור לא ירפה את ידינו", אמר הנשיא למשפחות. "לא נחדול ממאבקנו העיקש בו, ונגדע את ידי הרוצחים המתועבים. בשעה קשה זו אני מבקש לחזק את כוחות הביטחון הדולקים אחר המחבל ומסייעיו".

סגן השר ליצמן הביע גם הוא תמיכה בכוחות הביטחון. "מדובר בפיגוע רצחני שביצעו מחבלים מתועבים צמאי דם", אמר. "אני סומך על ראש הממשלה ושר הביטחון, על כוחות הביטחון וצה"ל שישימו ידיים על הרוצחים. משתתף בצער משפחת ההרוג, ומאחל רפואה שלמה לנפגעים בעזרת ה'".

בשעות האלו כוחות רבים של צה"ל, וביניהם יחידות מיוחדות כמו שלדג ודובדבן, מנהלים מצוד נרחב אחר השניים החשודים שביצעו את הפיגוע הקשה. בין היתר על פי דיווחים פלסטיניים, נשמעו קולות ירי וחילופי אש בין כוחות צה"ל למקומיים בכפר בורוקין הסמוך לזירת הפיגוע.