בדרום הסלמה, בקבינט - בלבול: שורה של חברי הקבינט המדיני-ביטחוני מתחו הבוקר (רביעי) ביקורת חריפה על ההתנהלות בסבב הלחימה האחרון - חלקם אף קשרו את הבחירות להחלטות שהתקבלו בדרג המדיני. מהביקורת עולה התמונה המדהימה לפיה גם הם - כמו אזרחי ישראל בכלל ותושבי הדרום ועוטף עזה בפרט - לא יודעים בכלל אם יש או אין הפסקת אש.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

"אני מקווה מאוד שאין הפסקת אש, אחרי מה שהחמאס עשה הוא צריך להיענש בצורה אגרסיבית ביותר", אמרה יו"ר הימין החדש ושרת המשפטים איילת שקד. "לא יכול להיות שנשלים עם העובדה שטילים פשוט מכוונים לעבר ערי המרכז והדרום ואנחנו נגיב בהפצצות על כמה מבנים. החמאס צריך לשלם מחיר כבד על התוקפנות שלו. ברגע שמשלימים עם העפיפונים אז משלימים גם עם טילים על תל אביב. היה צריך לנהוג ביד הכי קשה שיש נגד העפיפונים האלה".

כוננות שיא בדרום
לוחמי צה"ל בגבול הרצועה | צילום: דובר צהל, חדשות
בית בשדרות ספג פגיעה ישירה של רקטה
רקטה שפגעה בבית בשדרות | צילום: החדשות

"חמאס קובע מתי פותחים באש ומתי מסיימים"

חבר נוסף בקבינט אמר בשיחה עם החדשות כי אינטרסים פוליטיים השפיעו על תהליך קבלת ההחלטות: "במצב רגיל הקבינט היה מתכנס אבל נתניהו יודע שבנט יחגוג על זה ויתקוף אותו שם כדי לקושש מנדטים. זאת עת מסוכנת ביותר כי המצב רגיש ביותר ופוליטיקה של בחירות נכנסת לתוך החדר. כולם לא מסתכלים רק מהעדשה הביטחונית אלא מעוד עדשות, שבועיים לפני בחירות".

גם שר האוצר משה כחלון מתח ביקורת חריפה על ההחלטות האחרונות שהתקבלו. "המצב שבו החמאס קובע מתי פותחים באש ומתי מסיימים אותה הוא בלתי מתקבל על הדעת", אמר הבוקר לקלמן וליברמן בכאן רשת ב'. "צריך לקבל החלטה אמיצה על ניתוק מלא ומוחלט מעזה. מדובר ביישות טרור לכל דבר ועניין. אם לא נעשה את זה כמהלך אסטרטגי בלוחות זמנים מחייבים, נמשיך בסבבים הרבה מאוד זמן. צריך להתעלות מעל לשיקולים הטקטיים ולקבל החלטת מדיניות מתחייבת מהמציאות".

הבית בשרון שנפגע מטיל ששוגר מעזה
הבית בשרון שנפגע מטיל ששוגר מעזה | צילום: החדשות

ביקורת דומה וחריפה לא פחות מתח אתמול שר החינוך ויו"ר הימין החדש נפתלי בנט, שהכריז במסיבת עיתונאים כי "המדינה ויתרה על הדרום": "את חמאס צריך למעוך". הוא הוסיף: "גם הצבא החזק ביותר במזרח התיכון לא יכול לנצח כשאין אומץ לדרג המדיני. עובדתית, ההנהגה הביטחונית לא מספקת ביטחון לדרום - זו עובדה. התוצאה של התכנית שלי - לעקר את היכולת של חמאס לפגוע. הפסקת האש, אם חלילה תהיה, היא לא תהיה תיקו - אלא תבוסה שתעלה לנו בדם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו