כחלק מהיערכות הצבא לתרחיש של לחימה מול חיזבאללה, חטיבה 401 של חיל השריון ערכה בימים האחרונים את התרגיל הגדול ביותר שביצעה בשנים האחרונות. האימון, שנערך באזור הבקעה, נועד לתרגל את הלוחמים בלחימה בתנאים טופוגרפיים דומים לאלה שבלבנון, עם דגש על שיתוף פעולה עם כוחות נוספים - קבלת מודיעין בזמן אמת ותקיפת משולבת של חיל השיריון וחיל האוויר.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

מפקד החטיבה, אל"מ דודו סונגו, הדגיש כי הכנת הכוחות לעימות אפשרי עם חיזבאללה הוא צורך מיידי. "ככל שהמצב בסוריה מתייצב, חיזבאללה מחזיר את כוחותיו ללבנון", אמר. "למרות הנפגעים הרבים שהיו לארגון הוא חוזר עם ניסיון לחימה גדול מאוד. הם כבר לא ארגון גרילה אלא צבא של ממש. הם לחמו שם במסגרות של פלוגות וגדודים בדומה מאוד לצבאות".

לדברי הקצין הבכיר, לוחמי חיזבאללה רכשו בשנים האחרונות ניסיון רב בלחימה בשטחים הרריים, ובמקביל גם העמיקו את ההתבצרות שלהם בכפרים הלבנוניים - מעל ומתחת לקרקע: "הם פועלים בתוך תוואי אזרחי וערוכים להפעלת כמויות גדולות של טילי נ"ט".

"זה אתגר לצה"ל שאליו צריך להתאמן", הדגיש אל"מ סונגו שלמרות זאת ההביע ביטחון מלא ביכולת של צה"ל להתמודד עם האיום. "הטנקים של חטיבה 401, מסוג מרכבה 4, הם מהמתקדמים בעולם ומצוידים במערכות 'מעיל רוח' להגנה נגד טילים - והם יעמדו מול החיזבאללה".

חיל השריון בתרגיל. ארכיון (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
צילום: דובר צה"ל, חדשות

גורם בכיר בזרוע יבשה התייחס לתרגיל הנרחב ואמר שמדובר בשיאו של אימון ארוך ומשמעותי שבמסגרתו החטיבה שיפרה את כשירותה המבצעית: "באימון הובאו לידי ביטוי היכולות המבצעיות שלה, בעיקר בעזרת טנקי M4 המתקדמים, המכילים מערכות לחימה חדישות".

חטיבה 401 היא אחת מהחטיבות המבצעיות החזקות בחיל השריון, גם מבחינת אמצעי לחימה וגם מבחינת כוח אדם המושתת ברובו על כוח סדיר של לוחמים, והיא מתרגלת באופן רציף תרחישים עם יחידות חי"ר מתקדמות.

על הגיוס לחיל השריון אמר הגורם הבכיר כי החיל נמצא בנקודה חזקה מאוד מבחינת מתגייסים שבוחרים להגיע אליו. זאת בעקבות הפרסומים מההצלחות המבצעיות בגזרות השונות, ופעולות לחיזוק הקשר עם בני נוער לפני גיוס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו