תושבי עזה שמאסו במצוקה הכלכלית שמלווה אותם כבר שנים ארוכות יצאו לפני שלושה ימים במחאה נגד שלטון החמאס בטענה שכספי הסיוע שנכנסים לרצועה משרתים את הארגון בלבד. ההפגנות שהחלו ביום חמישי צוברות תאוצה והגיעו לשיאן היום (שבת) כשתושב הרצועה הצית עצמו בפומבי. בחמאס מבינים כי מדובר בהתקוממות מסוכנת עבורם והארגון פועל בכל כוחו על מנת לדכא אותה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

אנשי הארגון עצרו היום כל אדם ברצועה שחשוד במעורבות במחאה, ביצעו ירי חי והשתמשו בכוח לפיזור ההפגנות שהתעוררו בכמה מוקדים ברצועה. גורמים מעזה מדווחים כי יותר מ-200 בני אדם נתפסו בגל המעצרים שביצע החמאס, חלקם הגדול מורכב מאנשי פת"ח וממי שהיו ראשי המנגנונים של אבו מאזן ברצועה לפני עליית חמאס לשלטון.

התערבותה של הרשות הפלסטינית וביטויי הסולידרות שמגיעים ממנה אל המפגינים דווקא פוגעים במחאה משום שחלק גדול מהמפגינים אינו מעוניין להיות מזוהה עם הרשות הפלסטינית ומחזיק בכעס גדול כלפי הפת"ח. בניסיון לייצר דה-לגיטימציה למחאה, החמאס פרסם הודאות מוקלטות של עצירים ועצורים שטוענים בקולם כי נשלחו לבצע את המחאה לבקשתן של רמאללה ושל ישראל. ישנו חשש כי אם החמאס ימצא את עצמו עם הגב לקיר וירגיש שהאדמה רועדת מתחת לרגליו, יפנה לפתרון מוכר וינסה להסיט את הלחצים לכיוון ישראל. 

הפגנות ברצועת עזה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
הפגנות בעזה, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות
לראשונה מפגינים מתייצבים בגלוי נגד חמאס (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

בתיעוד מאחת ההפגנות שהתקיימו היום ניתן לראות את אחמד אבו טחון בן ה-32, שורף את עצמו בפומבי לאחר שלא היה מסוגל לשלם את שכר הדירה וגורש מביתו.

דובר תנועת פת"ח אוסאמה אלקוואסמה הופיע בטלוויזיה הפלסטינית וקרא למפגינים להמשיך במחאה: "המסר שלנו לגיבורים שנלחמים נגד מליציות חמאס ברצועת עזה הוא כי הדרך לירושלים מתחילה במהפכה נגד הרודנות", אמר. "אנו בתנועת פת"ח עומדים עמכם ותמיד נהיה נאמנים לכם".

ירי ברחובות: המחאה נגד חמאס (צילום: חדשות)
צילום: חדשות
המחאה בעזה, אתמול (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

מוקדם יותר היום דיווחו בתקשורת הפלסטינית כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיים שיחות עם גורמים במצרים וקטר במטרה למנוע מלחמת אזרחים ברצועה. על פי הדיווחים, יו"ר הרשות גם ביקש בשיחות ללחוץ על חמאס להפסיק לפגוע במפגינים.

לפי דיווחים מעזה, ביום חמישי אנשי החמאס ביצעו ירי כבד באוויר על מנת לפזר את ההפגנה וגרמו למספר פצועים. בנוסף, דווח כי אנשי החמאס עוצרים ומחרימים טלפונים של עיתונאים שבאו למחות נגד יוקר המחיה במחנות ג׳אבליה ודיר אל בלח שברצועה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו