המסגד בשער הרחמים יישאר סגור: בית המשפט האריך היום (ראשון) את צו המניעה הזמני הקובע שמתחם התפילה בשער הרחמים ייסגר. בשבועות האחרונים מתחם התפילה שהיה סגור במשך שנים ונפתח - גרם למתיחות גדולה בשטחים ולחשש מפני הפרות סדר בירושלים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

המתיחות במקום מתקיימת כבר כשלושה שבועות, בתגובה לכניסת הווקף למקום שהיה סגור כ-16 שנים. המשטרה נעלה אותו ובכך ניתן האות לפריצת המונים בליווי קריאות "ברוח ובדם נפדה אותך אל אקצא".

ההתחממות סביב שער הרחמים היא רק צלע אחת ממשולש מסוכן ודליק שלהבותיו עלולות להצית תבערה - לצד עזה. המוקד השלישי הוא הגדה - הרשות הפלסטינית מתמודדת מול ההחלטה הישראלית לקזז מכספי המיסים. מאות המיליונים שיחסרו לקופה המדולדלת ממילא של הרשות עוד עלולים להצית כאן גל של אלימות - כך לפחות מאיימים ברמאללה.

מי שיזם את ההסלמה הנוכחית הוא הצד הפלסטיני, ואי אפשר להבין אותה מבלי לחזור אחורה ליולי 2017: אביב טטרסקי, חוקר בתנועת "עיר עמים" הסביר כי "היום גם המזרח ירושלמים יודעים, מהניסיון של המגנומטרים, שמחאה המונית ולא אלימה יש לה המון כוח והיא מביאה הישגים.

"זאת פצצה מתקתקת", אמר אבו מוסא, תושב מזרח ירושלים בשיחה עם החדשות באחת הכניסות לאל-אקצא, "לשחק בה זה דבר מסוכן מאוד. זו הסיבה - זאת פצצה שיכולה להחריב את העולם כולו בשעה שכולנו צופים מהצד או מתקוטטים על דברים חסרי חשיבות". כשנשאל אם מחר יהיו עימותים אלימים, השיב: "מקווים שזה לא יקרה".