אסירים פלסטינים (צילום: רויטרס, חדשות)
הפתרון להברחות טלפונים לכלא? | צילום: רויטרס, חדשות

בשירות בתי הסוהר (שב"ס) נערכים להפרות סדר מצד האסירים הביטחוניים של חמאס, זאת בתגובה להצבת מערכות שמונעות כל אפשרות לקיים שיחות במכשירים סלולריים מהכלא. לאחר שבחמאס קראו לאסירים הביטחוניים להצטרף לצעדות המחאה השבועיות בגדר המחאה, בשב"ס נערכים במוכנות גבוהה לאפשרות של אלימות וחבלה כלפי הסוהרים.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות 

"בעקבות פעילות של שב"ס לסיכול ניסיונות הכוונת טרור מתוך בתי הסוהר, ובעקבות הודעת חמאס על צעדי מחאה, נערך שב"ס לתרחישים שונים ובהם תקיפות סגל, הפרות משמעת באגפים וחבלה באמצעים ובציוד", נמסר בהודעת שב"ס. "הובהר לאסירים כי פעולות מעין אלה מצד אסירים תיענה בתגובה תקיפה".

כפי שציינו בשב"ס, מקור המתיחות והניסיונות להפר את הסדר הוא בפיילוט שעורך שירות בתי הסוהר בשלושה בתי הסוהר בדרום, שעליו דווח לראשונה במהדורה המרכזית. במסגרת הפיילוט בשב"ס התקינו מערכות מיוחדות בבתי הסוהר "קציעות", "רמון" ו"נפחא", שחוסמות לחלוטין כל אפשרות לקיים שיחות סלולריות על-ידי האסירים מכל סוגי המכשירים ובכל הרשתות הסלולריות.

אילוסטרציה (צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות)
צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות

החסימה ההרמטית הזאת היא שמקוממת את מנהיגי חמאס בבתי הכלא, ולכן הכריזו על צעדי מחאה שבעקבותיהם הוחלט להגביר כוננות בכל האגפים הביטחוניים. "בהמשך להסלמה בכלא, שב"ס התקין 'מכשירים מוזרים' בקציעות, המסכנים את חיי האסירים", נכתב בכרוז שהפיצו אנשי חמאס. "ברור לכל שממשלת הכיבוש הכריזה עלינו מלחמה, באמצעות גורמים בשב"ס".

עוד טענו בחמאס כי "זוהי המתקפה הקשה ביותר כלפינו מזה שנים רבות. בשורה התחתונה - הכריזו עלינו מלחמה. אנחנו לא נשאיר את קציעות לבדם במערכה. האש תתפשט לכלל בתי הסוהר. אם נגזר עלינו למות - נמות כגיבורים. העם הפלסטיני, על כלל פלגיו, נקראים למלא חובתם ולתמוך באסירים".

הפתרון להברחת ניידים לכלא

לפני כחודש וחצי פורסם לראשונה על פיילוט שבמסגרתו הותקנו מערכות באגפים הביטחוניים בשלושה בתי כלא בדרום הארץ שחוסמות לחלוטין קבלה או הוצאת שיחות מניידים של כל חברות הסלולר - כולל החברה הפלסטינית - חוץ מהמכשירים של אנשי הסגל באותם בתי כלא.

הפיילוט, שעלותו נאמדת בכשני מיליון שקלים, יימשך כמה חודשים ולאחר מכן יותקנו מערכות החסימה באגפים הביטחוניים בכל בתי הכלא בארץ - בעלות של כמה עשרות מיליוני שקלים נוספים. בכך מסתמן כי נמצא פתרון שימנע את המשך הברחת הטלפונים הניידים וכרטיסי ה-SIM לאסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל.

הברחת טלפונים בכלא, ארכיון (צילום: קבוצת ביטחון שדה, חדשות)
הברחת טלפונים בכלא, ארכיון | צילום: קבוצת ביטחון שדה, חדשות

מי שמוביל את הפרויקט כולו הוא השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, כשהאירוע המכונן היה לפני שנתיים כשחבר הכנסת לשעבר באסל גטאס נעצר בעת שהבריח טלפונים ניידים לאסירים ביטחוניים בכלא קציעות. בעקבות המקרה הזה הורה השר ארדן למצוא פתרון קבוע שימנע לחלוטין מהאסירים הביטחוניים את האפשרות לקבל ולהוציא שיחות ממכשירים סלולריים.

מתברר שכל הפעולות שנעשו עד עכשיו לא מנעו את הברחת הניידים וכרטיסי ה-SIM למחבלים שהמשיכו באמצעותם להכווין טרור מתוך התאים שלהם בבתי הכלא. מה שיותר הדאיג הייתה העובדה שהתרבו המקרים של פלסטינים שביצעו במתכוון עבירות קלות רק כדי להיעצר, להגיע לבתי הכלא ולהבריח בדרך זו כרטיסי SIM על גופם למחבלים שנמנים עם חבריהם או בני משפחותיהם.

במשרד לביטחון פנים ובשב"ס מעריכים כעת כי המערכות החדשות ייתרו לחלוטין את הצורך בשימוש בטלפונים ניידים ובכרטיסי SIM, שכן לא תהיה יותר אפשרות לדבר באמצעותם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו