לא מתנצל: רב העיר צפת שמואל אליהו אמר הערב (רביעי) בריאיון ל"שש עם" כי הוא לא חוזר בו מדבריו על כך ששילוב נשים בצה"ל מהווה פגיעה בצבא. מוקדם יותר הוא אף קרא לראש הממשלה לפטר את הרמטכ"ל גדי אינזקוט על רקע מינויה של רס"ן ט' למפקדת הטייסת הראשונה בתולדות חיל האוויר, ובתגובה נתניהו דחה את הדברים ואמר כי הוא "גאה" באיזנקוט על המינוי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כשנשאל הרב האם הוא הסמכות שקובעת מה פוגע ומה לא פוגע בצה"ל, השיב אליהו כי "זה הכי ענייני מכיוון שהילדים שלי והתלמידים שלי, ושל כל ישיבות ההסדר, הם אלה שנמצאים בחזית ובחוד של צה"ל. אנחנו כל החיים שלנו מחנכים לאהבת העם והארץ ולמסירות נפש ואנחנו מרגישים שיש מישהו שיורה לנו בתוך הנגמ"ש. הרמטכ"ל כורת את הענף שאנחנו יושבים עליו".

אליהו הדף את הביקורת, אמר כי היא "זחוחה" והסביר כי שילוב הנשים בצה"ל "מבלבל את התלמידים שלנו". "אם אני לא אצעק מי יצעק?", תהה. "אם הרב אבינר, שיש לו אלפי תלמידים שנמצאים בצבא, מגיע לאמירות כל כך חריפות מול הרמטכ"ל, זאת קריאת השכמה, גם לרמטכ"ל גם לצמרת צה"ל והם לא יכולים לפגוע בצורה כזאת בחוסן של צה"ל".

הקצינה ט' עם ילדיה (צילום: דובר צהל, חדשות)
רס"ן ט, מפקדת הטייסת הראשונה בחיה"א | צילום: דובר צהל, חדשות

"חייל וחיילת בתוך טנק זה מצב של הטרדות"

לאחר שזכה לביקורת מכל קצוות הקשת הפוליטית, אליהו הגן על דבריו וביקר את המבקרים: "אנחנו מחנכים את החיילים הכי לוחמים, הכי קרביים והכי מתנדבים והכי משרתי מילואים. מי שנמצא בחזית של המוטיבציה זה אנחנו, ולבוא ולהגיד שאנחנו מאחורה זה מדהים ממישהו שחי במדינת תל אביב שקורא לדברים חשוכים. לא ככה מנהלים שיח".

אליהו הסביר כי "כשהרמטכ"ל מכניס לעמדת שמירה אחת חייל וחיילת שישמרו זה לא עושה שמירה יותר טובה, אלא יותר גרועה. כל אדם נורמלי מבין שכשאתה שם חייל וחיילת בתוך עמדת שמירה, תשומת הלב שלהם לא מופנית במאה אחוז למה שהם צריכים לשמור אלא לפעמים אחד בשני. אלה האמירות הכי אחראיות והכי ברורות: כשאתה שם בתוך טנק חייל וחיילת אז אתה מגיע למצבים של הטרדות".

גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
באותה עמדה. הרמטכ"ל ורה"מ | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

הוא הוסיף: "כשאתה שם בתוך נגמש חיילים וחיילות בצפיפות 24/7 זאת התוצאה. התוצאה הזאת היא הגיונית בכל מצב נורמלי, אבל להתעלם מהעובדות זה פשוט לדקלם אג'נדות מול עובדות. חבל. הוויכוח בינינו הוא אג'נדות מול עובדות".

"זאת הקריאה שלנו ואנחנו לא חוזרים בה"

בריאיון הבהיר אליהו כי הוא לא מתנגד לשילוב נשים בצה"ל, אך כל עוד הדבר "לא פוגע בחוסנו של צה"ל". לטענתו, "אני בעד קידום של נשים וכולנו עוסקים בקידום נשים, גם במדרשות גם באולפנות וגם במכללות. אנחנו לא נגד קידום נשים, אנחנו נגד אותה מגמה שמטשטשת בין המינים".

את טענותיו ביסס על מחקרים של צה"ל, ש"אומרים שחיילת בתוך טנק לא יכולה להרים את המשקל של הפגז שצריך לשים בקנה. היא לא מסוגלת. לכן בכל המאמצים של סרגלי המאמץ הורידו את הרף והורידו את היעילות של הצבא כדי לאפשר לבנות להשתתף. אז אם צה"ל הבין שיש קושי לנשים לעמוד ברף והורידו אותו, זאת אומרת שמחלישים את צה"ל כדי לקדם עמדות פמיניסטיות רדיקליות".

"מה קרה למדינה יהודית ודמוקרטית?!" (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות)
ח"כ בצלאל סמוטריץ', ארכיון | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר, חדשות

"אני חושב שהאמירה שלנו היא קריאת השכמה לצה"ל, היא זו שקוראת לצה"ל להתעורר: יש ירידה במוטיבציה", סיכם. "אתם לא יכולים לאפשר היחלשות של צה"ל. נכון שצה"ל חזק, אתה לא יכול לאפשר היחלשות שלו. אי אפשר להתעלם מהנתונים ולראות ירידה במוטיבציה ולעצום את העיניים. זאת הקריאה שלנו ואנחנו לא חוזרים בה". 

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' התראיין ל"שש עם" הערב ועמד מאחורי דבריו של הרב אליהו, אותו כינה "איש פתוח". הח"כ הבהיר כי "בירכתי את המפקדת ואיחלתי לה מזל טוב", אך לדבריו "הסתייגתי מהקמפיין השלם שנעשה סביב זה. נשים וגברים הם שונים".