הדגל שחובר למטען החבלה (צילום: מוקד הידיעות Global, חדשות)
הדגל שחובר למטען החבלה | צילום: מוקד הידיעות Global, חדשות

ארבעה לוחמי צה"ל נפצעו אחר הצהריים (שבת), שניים קשה ושניים בינוני, בפיצוץ מטען חבלה שהופעל לעבר סיור שנע באזור גדר הגבול בדרום רצועת עזה, סמוך לקיבוץ עין השלושה. החיילים הפצועים פונו במסוקים לבית החולים סורוקה בבאר שבע לקבלת טיפול והודעה נמסרה למשפחותיהם. בתגובה, טנקים של צה"ל ירו ופגעו בעמדת תצפית של הג'יהאד האסלאמי שניצבת מול הנקודה בה התפוצץ המטען.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסביבות השעה 15:30 הופעל המטען נגד כוח הנדסה של גולני שהיה במשימה בדיקת אזור החשוד כממולכד צמוד לגדר הגבול בתוך שטח ישראל. ההערכה היא שהמטען הונח אתמול במהלך הפרות סדר קרוב לגדר, שנערכות כמעט על בסיס שבועי.

המחבלים ניצלו את הערפל כדי להתקרב ולהטמין את מטען החבלה ממש בצמוד לגדר. לאחר מכן, הם תלו במקום דגל כדי למשוך את כוחות צה"ל לנקודה הזאת ואז להפעיל את המטען, שהיה מחובר למוט הדגל. בפיצוץ נפצעו ארבעת הלוחמים וזמן קצר לאחר מכן צה"ל תקף את עמדה של הג'יהאד האסלאמי שנמצאת ממול.

‏ראש הממשלה נתניהו שנמצא בכנס הביטחון במינכן אמר בעקבות התקרית כי "אנחנו נגיב בהתאם. אני שולח איחולי החלמה מהירה לפצועים".

בהודעה שפרסם דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס הוא הדגיש כי מדובר ב"אירוע טרור חמור מאוד שיש בו כדי לערער את היציבות במרחב". תא"ל מנליס התייחס להפרות הסדר המתרחשות בשבועות האחרונים בגבול הרצועה והאשים כי "חמאס מקיים מניפולציות על הגדר, הניסיון להפוך את האזור למרחב עימות לא מקובל עלינו".

ארבעה חיילים נפצעו בתקרית (צילום: דוברות מד"א, חדשות)
המחבלים תלו דגל כדי למשוך את צה"ל | צילום: דוברות מד"א, חדשות

דובר צה"ל הבהיר כי הצבא רואה בחמאס אחראי למה שקורה: "ברצועה המסר שלנו מועבר גם בתגובה בירי וגם בערוצים אחרים. אנחנו ערוכים לכל תרחיש". הוא ציין כי בשעות הקרובות ילמדו בצה"ל את מה שהתרחש ואת אופן פעולת הכוח ואמר שמי שהציב את המטען הם ככל הנראה ארגונים סוררים ולא חמאס או הג'יהאד האסלאמי.

_OBJ

בצה"ל אומרם כי התקרית אירעה סמוך לגדר ואין גלישה ליישובים בעוטף עזה או הנחיות מיוחדות לתושבים, גם לא לאלפי המבקרים שהגיעו לאזור לרגל פסטיבל "דרום אדום". בעקבות האירוע, התקיימה הערכת מצב של אוגדת עזה בפיקוד הדרום.

במועצה האזורית אשכול אמרו בעקבות התקרית כי "בהמשך לפניות לגבי האירוע הבטחוני, יודגש כי מדובר באירוע צבאי שהתרחש בגבול. למעט שמיעת פיצוץ עמום ביישובים הסמוכים, אין לאירוע כל השלכות על היישובים ואין שינוי בהנחיות לתושבים. אנחנו בשגרה".