מזכ"ל האו"ם בפגישה עם נתניהו. ארכיון (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
נתניהו וגוטרש במינכן, היום | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ראש הממשלה שב ומבהיר את מדיניות ישראל ביחס להתעצמות האירנית בסוריה: בפגישה שקיים היום (שישי) עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בוועידת הביטחון במינכן שבגרמניה, הדגיש נתניהו שישראל לא תאפשר לאירן להתבסס צבאית בסוריה ואמר: "שלא יבנו את הבסיסים שלהם בסוריה - אנחנו נפעל נגד זה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

עוד הבהיר נתניהו לגוטרש כי "רמת הגולן תישאר בידי ישראל לעד". רה"מ הודה למזכ"ל האו"ם על הסיוע בקיום דיון במועצת הביטחון בעניין חללי צה"ל ואזרחי ישראל המוחזקים בידי חמאס ואמר שיש להמשיך ולפעול בנחישות בנושא זה.

כבר אמש, עם המראתו למינכן, אמר נתניהו: "אני יוצא עכשיו לכינוס הביטחוני החשוב ביותר בעולם, שם אני אציג הוכחות על המעורבות של אירן באירועים האחרונים בצפון". עוד אמר נתניהו: "אדגיש שוב את הנחישות שלנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו מול כל איום בלי שום מגבלה". 

נתניהו נפגש במינכן גם עם יושבי ראש ומנכ"לים של חברות כלכליות גדולות וקרא לחברות לבקר בישראל, לבחון אפשרויות השקעה בחברות טכנולוגיות ישראליות ולהצטרף לשורה ארוכה וגדלה של חברות רב-לאומיות שפתחו מרכזי מחקר ופיתוח בישראל.

"אנחנו מורידים את שיעורי המס, ותודות לנשיא טראמפ, אנחנו הולכים להוריד אותם עוד יותר", הצהיר נתניהו. "עלינו להיות מאוד תחרותיים, לא רק בשיעורי מס נומינליים לתאגידים ואנשים פרטיים, אלא גם בשיעורים הממשיים שמשקיעים זרים נכנסים, אנחנו רוצים להיות נמוכים כמו כל האחרים, וזה די נמוך, כ-6 אחוזים. אבל אם נצטרך, נוריד את זה לקרקע. ואנחנו עושים את מה שאני אומר".

"כל ניסיון לפגוע בנו יסוכל"

בפתח ישיבת הממשלה בתחילת השבוע, הדגיש נתניהו כי בתגובה התקיפה אתמול לחדירת המל"ט האירני, שכללה תקיפה של לפחות 12 יעדים שונים בעומק סוריה, ישראל הבהירה בצורה חד משמעית שכללי הפעולה שלה לא השתנו. "נמשיך לפגוע בכל ניסיון לפגוע בנו ובכל פגיעה בנו. זו הייתה המדיניות שלנו וזו תישאר המדיניות שלנו", אמר נתניהו.

ראש הממשלה שיבח גם את האזרחים בעורף שהפגינו אתמול לכידות ואומץ לאומי כשעשרות אלפים פקדו את שמורות הטבע והגנים הלאומיים. "אתמול הוכחנו שוב שברגעי מבחן, אנחנו יודעים להתלכד כדי להדוף את אויבינו ולשמור על המדינה שלנו", הוסיף.

ליברמן: "נגיב על כל פרובוקציה"  

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס השבוע לתקרית בגבול הצפון שהידרדרה ל"יום קרב" מול כוחות הצבא הסורי בסוף השבוע האחרון "זה לא הזמן לדבר, אלא לעשות. איננו מציבים שום מגבלות", מסר במהלך סיור בקריית שמונה. שר הביטחון הגדיר את חדירת המל"ט האירני לשטח ישראל כ"פרובוקציה" והצהיר: "זה לא הזמן לנבוח - זה הזמן לנשוך. אנחנו ננשוך חזק, מקווה שלא נצטרך לעשות את זה".

במהלך סיור בקרית שמונה, ענה ליברמן לשאלות העיתונאים והבהיר את מדיניות ישראל: "נגיב על כל פרובוקציה ונגן על האינטרסים הביטחוניים החיוניים של ישראל. פעלנו בצורה נחושה וצריך להבין שכל צעד שנעשה בעניין - קודמת לכך עבודה רבה". ליברמן הוסיף: "אנו מנהלים את העניינים בנחישות וגם באחריות".

שאריות טיל הנ"מ שירו הסורים (צילום: רויטרס)
שאריות טיל הנ"מ שירו הסורים | צילום: רויטרסשר הביטחון התייחס גם לסוגיית התיאום הביטחוני מול רוסיה, בכל הנוגע לפעילות צה"ל בסוריה. "הקשר עם רוסיה מוכיח את עצמו. עצם העובדה שיש דיאלוג, גם אם לא מסכימים, זה מונע חיכוכים מיותרים". ליברמן תיאר את היחסים הביטחוניים מול פוטין כהצלחה: "אחרי כל השנים של המלחמה בסוריה, הצלחנו למנוע חיכוך ישיר".