רון קוקיא ז"ל על רקע זירת הרצח (צילום: דובר צהל, דוברות המשטרה, חדשות)
רון יצחק קוקיא ז"ל וזירת הפיגוע | צילום: דובר צהל, דוברות המשטרה, חדשות

פרסום ראשון: הורי הנאשמים ברצח החייל רון יצחק קוקיא ז"ל בערד בנובמבר נעצרו ונחקרו. האם גורשה לשטחים בעוד האב נעצר, נחקר ושוחרר. השניים נעצרו אתמול (רביעי) במסגרת מבצע אכיפה מיוחד של מג"ב דרום וכוחות נוספים בפזורה הבדואית כסייפה, כשלושה חודשים לאחר הרצח שבוצע בטרמפיאדה בערד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מייד לאחר הפיגוע במערכת הבטחון שללו לאימם של האחים המפגעים, תושבת השטחים במקור, את אשרת השהייה שלה שהתקבלה במקור במסגרת איחוד משפחות.

במהלך פשיטת לוחמי מג"ב דרום התברר כי היא שוהה באופן לא חוקי: האם נעצרה וגורשה לשטחים והאב נעצר בחשד להלנה בלתי חוקית, נחקר ושוחרר. במסגרת מבצע האכיפה בפזורה הבדואית כסייפה אתמול נעצרו גם כלי נשק רבים ואמצעי לחימה נוספים.

ממג"ב נמסר כי "200 לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל, כלבני משטרת ישראל וארגוני אכיפה נוספים, פשטו אתמול על פזורת כסייפה במסגרת מבצע חיפושים משטרתי". הלוחמים פעלו יחד עם רשויות אכיפה נוספות - מע"מ, סיירת ירוקה, פיצו"ח, מס הכנסה ועוד - במבצע החיפושים רחב ההיקף.

עוד נמסר כי במסגרת המבצע שהתמקד במחוללי פשיעה במחוז הדרומי בתחומי הפשיעה החקלאית, הרכוש והלבנת הון נתפסו בין היתר כ- 183,000 שקלים, 32,610 דולרים ו- 15,150 דינרים. בנוסף נעצרו שני חשודים בחשד להעלמת מס, עוכבה חשודה בחשד להלבנת הון, נעצרו שני חשודים בהלנת שוהים בלתי חוקיים (הורי הנאשמים) ונעצרו שתי חשודות בשהייה בלתי חוקית.

בריחת הנאשמים מהזירה
בריחת הנאשמים מהזירה | צילום:

מילת הקוד לרצח: "יש פיצה"

במסגרת החקירה של השב"כ הנאשמים האחים קשרו עצמם לארוע והובילו את החוקרים לנשק שחטפו מהחייל בזמן שדקרו אותו למוות. אחר כך על פי כתב האישום הלכו לאכול יחד פיצה.

שני האחים תושבי כסייפה הואשמו כי תכננו יחד לרצוח חייל צה"ל ולחטוף את נשקו. חאלד אבו ג'ודה, שדקר למוות את סמל קוקיא, התקרב על פי כתב האישום לחמאס ופרסם פוסטים בפייסבוק בשבחו.

לפי כתב האישום בתאריך 30/11/17, בעת שנסע חאלד ברכבו ברחבי העיר ערד, הבחין בחייל סמ"ר רון יצחק קוקיא ז"ל לבדו, כשהוא חמוש בנשק, והחליט לבצע את הפיגוע שתכנן. חאלד יצר בסמוך לשעה 21:13 קשר טלפוני עם זאהי ומסר לו כי "יש פיצה", מילה שסוכמה ביניהם כמילת קוד ל"נשק". בסיום השיחה, ירד חאלד מהרכב כשהוא מצויד בסכין, וצעד לכיוון החייל שישב אותה עת על ספסל במקום.

בסמוך לשעה 21:17, התקרב חאלד לחייל מאחור ודקר אותו מספר דקירות - בצוואר, בעורף ובקרקפת, תוך שהוא מנסה לחטוף מהחייל את נשקו האישי. החייל בכוחותיו האחרונים אחז בנשק על מנת למנוע חטיפתו, אך חאלד הצליח לחטוף מהחייל את נשקו ונמלט ברכבו מהמקום לכסייפה, כשהוא מותיר את החייל מדמם למוות.

רון קוקיא ז"ל (צילום: דובר צה''ל, חדשות)
המתוטט על הכביש ומותו נקבע במקום | צילום: דובר צה''ל, חדשות

החייל שנותר במקום מדמם, הלך מספר צעדים על הכביש ועוברי אורח שהבחינו במצבו התקרבו אליו וראו אותו מדמם מצווארו ומפיו ואומר "אני מת, אני מת". למרבה הצער, כעבור זמן קצר, עם הגיעם של כוחות הצלה לאזור נקבע מותו של החייל.

לאחר הימלטו מהמקום, הגיע חאלד לביתו שבאזור  כסייפה, שם פגש בזאהי, הציג בפניו את הסכין כשהיא מגואלת בדם ואת נשקו האישי של החייל. חאלד סיפר לזאהי כי רצח חייל, חטף נשקו ובכך מימש את תכניתם.מיד לאחר מכן, הסתירו הנאשמים את נשקו של החייל, וחאלד שטף את הסכין על מנת לנקות ממנה את דמו של החייל והסתירה, והכל בכוונה להעלים ראיות.

כתב האישום נגד חאלד מייחס לו עבירה של רצח בכוונה תחילה שהינו מעשה טרור, ניסיון לרצח שהינו מעשה טרור, החזקת סכין שהינה מעשה טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור שהינו רצח ופעולה בנשק למטרות טרור. לנאשם זאהי מיוחסות עבירות של ניסיון לרצח שהינו מעשה טרור והחזקת סכין שהינה מעשה טרור ועבירות נלוות לרבות שיבוש מהלכי משפט, סיוע לאחר מעשה והדחה בחקירה..