ביים חטיפה והקפיץ את המערכת (צילום: רויטרס)
ארכיון | צילום: רויטרס

פרסום ראשון: כבר מספר שבועות שתושבי הדרום מתריעים על בעיות הקליטה, בעיקר באזור עוטף עזה, שעלולות לטענתם להוביל לאירוע ביטחוני. כעת מתברר כי ייתכן שהתושבים צדקו. לפני כשבועיים נגנב ציוד קשר מעמדת שמירה בעוטף, אך החיילים לא הצליחו להזעיק סיוע - בשל אותן בעיות קליטה בדיוק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשבועות האחרונים מתריעים תושבי עוטף עזה על קשיי קליטה קשים בטלפונים הסלולריים. מעבר לקושי לתפקד בשגרה, התושבים, בעיקר ביישובים הסמוכים לגבול, חוששים ממצב שבו לא יצליחו לתקשר עם כוחות ההצלה בעת חירום ובעת פעילות חבלנית: ירי או חדירה מעזה לישראל דרך מנהרות. התושבים התלוננו ודרשו ממשרד הביטחון, משרד התקשורת וצה"ל לפתור את הבעיה ולתקן את המצב. מנגד, בצבא טוענים כי לצה"ל יש דרכים מגוונות ליצור קשר עם כוחות הביטחון ביישובים - שאינם מתבססים על רשת סלולרית

ביום שבת לפני שבועיים התסריט ממנו חששו התושבים התממש באירוע שגורם מבוכה לצה"ל. בחמ"ל גדודי בקיבוץ בעוטף עזה שמעו קולות ממכשיר הקשר, כשהתברר שגורם לא מוכר ולא מוסמך פועל בגזרה. בחמ"ל הבינו מייד שמדובר באירוע ביטחוני חריג וחשוד וניסו ליצור קשר עם הפיקוד הבכיר וגורמי הביטחון ללא הצלחה בשל התקלה הסלולרית.

לאחר מספר דקות התברר שלא מדובר באירוע ביטחוני, אלא באחד הנערים מהאזור שפרץ לעמדת שמירה וגנב את המכשיר. "מדובר במחדל, הפעם זה היה נער סורר אבל מה היה קורה אם זה היה מחבל?", אומרת אחת מתושבות הקיבוץ לחדשות Online. "זה מדאיג מאוד ואני לא מבינה מדוע לא עושים דבר כדי לתקן את התקלה הזאת".

ארכיון (צילום: חדשות 2)
ארכיון | צילום: חדשות 2

במקביל, טוענים גורמי ביטחון כי הסיבה לבעיית הקליטה בעוטף היא לחימה של צבא מצרים בתופעה חדשה של הפעלת מטעני חבלה על ידי רחפנים של דאע"ש בסיני. מתברר שלאחרונה, כחלק מהמלחמה בין דאע"ש לצבא המצרי בסיני, משתמש ארגון הטרור ברחפנים כדי להפעיל מטעני חבלה על הכוחות המצריים. כדי לנסות למנוע את הפעלת המטענים האלו ולנטרל את היכולת הזאת - צבא מצרים מפעיל מיסוך כבד בסיני, שלטענת גורמי ביטחון זולג גם לצד הישראלי של הגבול והתוצאה היא חוסר קליטה סלולרית בעוטף עזה וביישובים נוספים בדרום.

מצה"ל נמסר בתגובה: "משום שמדובר באירוע אזרחי, לא נכחו כוחות צה"ל במקום. כאשר החמ״ל שמע על האירוע, נוצר קשר טלפוני עם סייר הקיבוץ, ומהסייר הובהר כי האירוע בטיפול אזרחי. לכל אורך האירוע לא נוצרו פערים ביצירת הקשר עם כוחות צה"ל. התקלה הסלולרית מוכרת ונמצאת בטיפול".

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), תושב עוטף עזה וראש מועצת אשכול לשעבר, מתריע כבר כמה שבועות על בעיית הקליטה בעוטף עזה ובגבול מצרים. "הבעיה מעבר לקושי היומיומי הרגיל, היא ביטחון תושבי עוטף עזה וגבול מצרים", הוא אומר. "תושבים שחיים עם סיכון ביטחוני נמצאים ללא יכולת להגן על עצמם. כל מערכות ההתראה נמצאות בטלפון הנייד. במקרה של סיכון אמיתי לתושבים אין דרך לתקשר ולהגן על חייהם, ממש ככה".

חיים ילין (צילום: חדשות 2)
חיים ילין | צילום: חדשות 2



"אני סומך על אנשים ובשבוע שעבר דיברתי באופן אישי עם השר איוב קרא", המשיך הח"כ. "הוא אמר לי שהעסק יטופל בתוך כמה ימים, הדברים לא טופלו. אין תקשורת, המצב נוראי. המלחמה במצרים לא צריכה לבוא על חשבון תושבי עוטף עזה וגבול מצרים. אם הבעיה הזאת הייתה מתרחשת בתל אביב אין לי ספק שהיא הייתה מטופלת באופן מידי, בלי התלבטות. תושבי עוטף עזה הם לא סוג ב'!".