ארבעת החיילים שנפצעו אתמול (שבת) בפיצוץ המטען בגבול רצועת עזה נותחו אמש בבית החולים סורוקה, ועברו טיפול רפואי בידי צוותים של כירורגים, אורתופדים, פלסטיקאים ועוד. מבית החולים סורוקה נמסר כי הם סובלים מפגיעות רב מערכתיות, בעוד ששניים מהם מוגדרים במצב קשה והם מאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ, ושניים נוספים בינוני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בעקבות הטיפול הרפואי חל שיפור במצבו של אחד הפצועים קשה. ד"ר אורי גלנטה, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ פנימי בסורוקה, מסר כי הוא "סובל מפגיעה קשה ביד ומפגיעות נוספות בגפיים. הוא נותח במהלך הלילה והועבר לאחריו ליחידה לטיפול נמרץ פנימי". לדבריו, "מצבו התייצב, הוא שב להכרתו ונושם בכוחות עצמו". לבקשת משפחתו הוא הועבר לבית החולים הדסה, שכן משפחתו מתגוררת בבירה ואביו משמש כרופא בבית החולים.

במקביל, אמו של מפקד הפלוגה שנפצע בינוני בפיגוע שחזרה את הרגעים בהם קיבלה את ההודעה על הבהלת בנה לבית החולים. "הייתי במגדל העמק והוא התקשר אליי וסיפר לי שנפצע. זאת לא פעם ראשונה שאנחנו מתמודדים עם פציעה, גם הבן הגדול שלנו נפצע במהלך השירות שלו אז אנחנו כבר מנוסים. היה לו הרבה מזל, אבל הכי חשוב שהוא בסדר. הוא אמור היה לסיים תפקיד בעוד שבוע ואז לצאת ללימודים".

הפתיון והפיצוץ

ארבעת הלוחמים נפצעו בפיצוץ מטען החבלה שהופעל לעבר סיור שנע באזור גדר הגבול בדרום רצועת עזה, סמוך לקיבוץ עין השלושה. החיילים הפצועים פונו במסוקים לבית החולים סורוקה בבאר שבע לקבלת טיפול והודעה נמסרה מאוחר יותר למשפחותיהם. בתגובה, טנקים של צה"ל ירו ופגעו בעמדת תצפית של הג'יהאד האסלאמי שניצבת מול הנקודה בה התפוצץ המטען.

המטען הופעל בסביבות השעה 15:30 נגד כוח הנדסה של גולני שהיה במשימה של בדיקת אזור החשוד כממולכד, צמוד לגדר הגבול בתוך שטח ישראל. ההערכה היא שהמטען הונח שלשום במהלך הפרות סדר קרוב לגדר, שנערכות כמעט על בסיס שבועי.

המחבלים ניצלו את הערפל כדי להתקרב ולהטמין את מטען החבלה ממש בצמוד לגדר. לאחר מכן, הם תלו במקום דגל כדי למשוך את כוחות צה"ל לנקודה הזאת ואז להפעיל את המטען, שהיה מחובר למוט הדגל. ‏ראש הממשלה נתניהו שנמצא בכנס הביטחון במינכן אמר בעקבות התקרית כי "אנחנו נגיב בהתאם. אני שולח איחולי החלמה מהירה לפצועים".

בהודעה שפרסם דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס הוא הדגיש כי מדובר ב"אירוע טרור חמור מאוד שיש בו כדי לערער את היציבות במרחב". תא"ל מנליס התייחס להפרות הסדר המתרחשות בשבועות האחרונים בגבול הרצועה והאשים כי "חמאס מקיים מניפולציות על הגדר, הניסיון להפוך את האזור למרחב עימות לא מקובל עלינו".

הדגל שחובר למטען החבלה (צילום: מוקד הידיעות Global, חדשות)
הדגל שחובר למטען החבלה | צילום: מוקד הידיעות Global, חדשות

עמדת התצפית שהותקפה
עמדת התצפית שהותקפה | צילום:

במועצה האזורית אשכול אמרו בעקבות התקרית כי "בהמשך לפניות לגבי האירוע הבטחוני, יודגש כי מדובר באירוע צבאי שהתרחש בגבול. למעט שמיעת פיצוץ עמום ביישובים הסמוכים, אין לאירוע כל השלכות על היישובים ואין שינוי בהנחיות לתושבים. אנחנו בשגרה".