מחבלים חמושים מעזה מסתובבים בכניסה לקיבוץ באור יום - ללא שום הפרעה: מצלמות אבטחה בקיבוץ צאלים בדרום תיעדו היום (שלישי) את שלושת המחבלים שחצו את הגדר מהרצועה ועברו מרחק של כ-20 ק"מ בתוך שטח ישראל עד שנתפסו מחוץ לבסיס צה"ל. בסרטון הם נראים מסתובבים בחופשיות מטרים ספורים מהשער הפתוח לרווחה של היישוב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בועז קרצ'מר, יו"ר קיבוץ צאלים ומי ששימש בשנים האחרונות מנהל האגף האסטרטגי במועצה האזורית אשכול התייחס לתיעוד המטריד: "מסרטוני האבטחה של הקיבוץ שברשותנו רואים בברור שהמחבלים הסתובבו במשך דקות ארוכות בסמיכות לשער היישוב הפתוח לרווחה באין מפריע. במזל נמנע היום אסון בישוב".

"צאלים מרוחק אמנם 20 ק"מ מהגבול ואינו מוגדר בתוך 'עוטף עזה' אך זה לא הפריע למחבלים להגיע עד לפתחו", הוסיף קרצ'מר. "הדבר מערער את תחושת הביטחון של התושבים בפרט על רקע כך שהיישוב נעדר מכל מרכיבי הביטחון כמו ביישובי העוטף שנמצאים באותה מועצה. אנו מצפים מהמדינה לראות באירוע נורה אדומה שהמרחק השרירותי שנקבע לעוטף עזה אינו רלוונטי עוד ויש לחזק את מרכיבי הביטחון גם בישובים המרוחקים ויפה שעה אחת קודם".

"התצפיתניות פעלו כשורה" (צילום: קיבוץ צאלים)
20 קילומטר מהגבול | צילום: קיבוץ צאלים

שר הביטחון אביגדור ליברמן דיבר היום על התקרית החמורה, אך וסירב להתייחס לטענות שמדובר במחדל.. "האירוע נמצא בבדיקה", אמר. "אני לא מוכן לדבר כל עוד לא ראיתי תחקיר מבצעי. אני ביקשתי עד יום חמישי בבוקר להניח על שולחני ממצאים של התחקיר המבצעי ורק אחרי זה יהיה אפשר להתייחס".

לפי תחקיר ראשוני של צה"ל, במהלך הלילה הגיעו כוחות למקום החצייה של המחבלים אחרי שהתקבלה אינדיקציה לנגיעה בגדר, אך הכוחות לא זיהו דבר וחזרו לשגרה. עם עלות השחר זיהה סיור של צה"ל עקבות באזור ורק אז החל מרדף וסריקות נרחבות באזור שכללו פריסת מחסומים.

תפיסת המחבלים - 200 מטר מהבסיס הצבאי

מדובר בשלושה מחבלים פלסטינים חמושים שמצליחים לפרוץ את הגדר, לעבור באין מפריע לצדו השני של הגבול, ולצעוד עשרות קילומטרים לעבר בסיס צאלים, כשבדרך הם חולפים על פני יישובים וגני ילדים. לאחר כחמש שעות במהלכן היו בשטח ישראל נעצרו השלושה, שהיו חמושים ברימונים וסכינים, במרחק כ-200 מטרים בלבד מהבסיס הצבאי.

בשלב זה עדיין לא ברור מדוע השלושה, שהיו לבושים במעילים, לא עשו שימוש באמצעי הלחימה שהיו ברשותם בכל הזמן ששהו בשטח ישראל. בנוסף, הם ככל הנראה לא נסעו ברכב אלא הלכו ברגל. השלושה נמצאים כעת בחקירת שב"כ.

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, הבהיר כי מדובר ב"אירוע שלא היה צריך לקרות" וכי הוא "בעל פוטנציאל חמור לפיגוע". לדבריו, "יש הרבה אירועים של שב"חים שמנסים לחצות אך כולם נתפסים מיידית. נלמד ונבין מה קרה ומה הביא למרדף ארוך".

אמצעי הלחימה שנמצאו (צילום: דוברות המשטרה)
אמצעי הלחימה שנמצאו | צילום: דוברות המשטרה

כעת בצה"ל מתכוננים ליום שישי, אז עלולה להתרחש הסלמה על רקע הצעדה לכיוון הגדר. לפי דובר צה"ל, כוחות רבים יופעלו נוכח האיום, שיכללו כוחות מיוחדים, צלפים, משטרה ומג"ב. מנליס הוסיף: "לא נאפשר חצייה המונית של הגדר. אני לא מציע לבחון אותנו, ויש הנחיות ברורות לכוחות. הרמטכ"ל ראה את ההכנות והתרגולות, והוא דיבר עם מפקדי הכוחות בשטח".