ההיערכות הביטחונית לצעדת חמאס
כוחות הנדסיים משטחים את הקרקע | צילום:

צלפים, תלתליות ועבודה הנדסית: במערכת הביטחון נערכים להפגנות ליד הגדר ברצועת עזה מחר (שישי) ומעריכים שכמות המפגינים תהיה גדולה מהרגיל, כחלק מהניסיון לחמם את האווירה לקראת שבוע הבא - צעדת המיליון של החמאס.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בצה"ל נערכים להפגנות מחר באופן דומה להיערכות להפגנות בכל יום שישי עם תוספת קלה של כוחות, אך עוקבים אחר ההתארגנויות בצד הפלסטיני כדי לראות לאן נושבת הרוח. כוחות הנדסיים של צה"ל כבר עובדים על שיטוח המרחב בצד הפלסטיני של הגדר על מנת למנוע מהמפגינים לנצל את ההזדמנות ולפגוע בה.

רחפן המשטרה שמפזר גז מדמיע. צפו
בצה"ל רוצים למנוע פגיעה בגדר | צילום:

לאורך גבול הרצועה התמקמו צלפים על מנת להרתיע אנשים מלהתקרב ולחבל בגדר ופרסו תלתליות שיקשו על המפגינים. ההנחייה לכל הכוחות היא שמפקדים תמיד יהיו מקדימה במקומות העימות הצפויים ומדגישים שהמטרה היא מינימום של נפגעים.

בחמאס מתכננים לקיים בשבוע הבא צעדה של עשרות אלפים כחלק מהמחאה ששיאה יהיה ב-15 במאי ביום העצמאות הישראלי. התוכנית היא להקים ערי אוהלים בכמה נקודות לאורך הגבול הצפוני והמזרחי של עזה ולשכן שם אלפי משפחות של מתנדבים - בין 500 מטרים לקילומטר מהגדר.

חמאס מנסה לשוות אופי עממי לאירוע, למרות שארגון הטרור עומד מאחורי הקלעים הן במימון והן בארגון. הוקצו מעל 10 מיליון דולר מתקציב חמאס ותרומות כדי להוציא לפועל את האופרציה היקרה הכוללת הקמת אוהלים, הסעות ומזון, מה שמעיד על החשיבות שמייחסים לכך בעזה.

אתמול במהדורה המרכזית פרסם כתבנו משה נוסבאום כי במג"ב מפתחים רחפן שיוכל להטיל כמוסות של גז מדמיע בהפעלה משלט רחוק על מתפרעים ומפירי סדר, כחלק מההיערכות לצעדת הענק. מדובר ברחפן שכרגע יכול לשאת 6 כמוסות של גז מדמיע שאותן ניתן לשחרר ב"בודדים", בצמדים או את הכמות כולה בעת ובעונה אחת.

בניסוי שבוצע ביום שישי לפני שבועיים הפעילו אנשי מג"ב רחפן כזה מעל גדר הגבול ברצועת עזה בעיצומן של הפרות סדר של פלסטינים. הניסוי הוגדר כהצלחה שכן הוא מאפשר התמודדות עם מתפרעים בלי מגע. במשטרה ובמג"ב פועלים כעת להגדיל את יכולת הנשיאה של הרחפן ל-12 כמוסות גז מדמיע ולהכשיר כמה רחפנים שיוכלו לפעול במקביל בכמה גזרות.

אוהד חמו השתתף בהכנת הידיעה.