"לגלות את הרגישות הראויה" (צילום: רויטרס)
"לגלות את הרגישות הראויה" | צילום: רויטרס

המתיחות בדרום: בסוף השבוע פרסמה לראשונה הפרשנית המדינית דנה ויס כי מערכת הביטחון הגישה לראש הממשלה הערכת מצב חמורה המזהירה מפני קריסה כלכלית והומניטרית בעזה, הצטרף אתמול (ראשון) גם הרמטכ"ל לאזהרות ואמר כי "המצב ההומניטרי ברצועה על סף קריסה והסיכוי ללחימה עולה". בעקבות פרסום דבריו של הרמטכ"ל, ראשי הרשויות בדרום שחווים את איום הרקטות מעזה מביעים דאגה - וקוראים לממשלה להתערב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול, אמר כי לדעתו "הממשלה צריכה להקשיב לניתוח של הרמטכ"ל את המצב, צריך לעשות הכל כדי להקל על המצב ההומניטארי הקשה בעזה ומצד שני לדרוש התערבות גם של הבנק העולמי והאירופאים שחייבים להיכנס לתמונה". ירקוני הדגיש כי "מצד אחד עזה היא שכנה שלנו וזו בעיה שלנו, אבל אי אפשר להפיל הכל עלינו. אני מקווה שזה לא יביא להסלמה שתזיק קודם כל לעזתים וגם לנו".

אלון שוסטר, ראש מועצת שער הנגב, טען היום: "אני מסכים עם הערכת המצב של הרמטכ"ל. אני סבור כי בראש ובראשונה עלינו לגלות את הרגישות הראויה כבני אנוש למשבר ההומניטרי בעזה. יתרה מזאת, חובת הממשלה להוביל מאמץ בינלאומי לגיבוש תכנית שיקום, שתכלול איגום משאבים בינלאומיים".

דריכות בעוטף עזה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
דריכות בעוטף עזה | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"חמאס בוחר לא לאפשר חיי שגרה לתושבי עזה"

שוסטר הדגיש כי "מאמצים אלו לא סותרים, כמובן, את המאמצים והפעולות להחזרת השבויים והנעדרים שלנו ברצועה. למרות חוסר שיתוף הפעולה של הנהגת החמאס ולמרות היחסים הקרירים עם הרשות הפלסטינית, אני מאמין כי יש מקום לתכנית ביצוע שתכלול בראש ובראשונה שיפור התשתיות והתעסוקה, החזרת השבויים והנעדרים ובשלב מאוחר יותר אף הפסקת הפעולות האלימות ופירוז הרצועה".

לדבריו, "תכנית פעולה זו חיונית לביטחון ישראל ותושביה ועומדת בקנה אחד עם ערכים אנושיים ויהודיים לפדיון שבויים ולחמלה כלפי אזרחים במצוקה".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, התייחס להיערכות לקראת הסלמה אפשרית: "המועצה האזורית שדות נגב השקיעה במשך השנים וממשיכה להשקיע רבות בהיערכות ומוכנות ללחימה וחירום. מנהלי המכלולים במועצה עורכים תרגילים כל העת, בשיתוף גורמי הצבא ואנו ערוכים לכל תרחיש".

המשבר ההומניטרי בעזה מחריף
המשבר ההומניטרי בעזה מחריף | צילום:

נתניהו: "אין פנינו למלחמה"

עידאן הטיל את האשמה העיקרית למצב בעזה על ארגון החמאס וציין כי "בשנים שעברו מאז מבצע 'צוק איתן' השקענו משאבים רבים, יחד עם ממשלת ישראל, בפיתוחו וצמיחתו של האזור בכלל ושל יישובי שדות נגב בפרט. ברצועת עזה יכולים להתקיים חיי שגרה טובים, אך לצערנו בוחר החמאס שלא לאפשר לתושביו לעשות זאת".

אתמול בישיבת הממשלה אמר איזנקוט כי יש להתנות את שיקום הרצועה בפתרון סוגיית השבויים והנעדרים המוחזקים בעזה. בדבריו הבהיר הרמטכ"ל כי יש לעשות מאמץ משמעותי למנוע קריסה הומניטרית בעזה. למרות שמדובר באזהרה שכבר נשמעה בעבר, הפעם מצא הרמטכ"ל להגיד לנכון גם משפט המשך והזהיר כי המצב הנוכחי עלול להביא להתכתשות מול חמאס ב-2018.

אבל איזנקוט גם הפריד בין סיוע הומניטרי חשוב - לבין שיקום הרצועה: הרמטכ"ל הבהיר כי האזרחים והחיילים השבויים בידי חמאס צריכים לבוא לפני מאמצי השיקום, כלומר צה"ל לא יתן יד לשיקום לפני שהסוגייה תיפתר. מוקדם יותר התייחס גם רה"מ נתניהו למצב הנפיץ בגבולות ואמר: "אין פנינו למלחמה, אבל נעשה את כל הנדרש כדי להגן על עצמנו".

גדי איזנקוט בנימין נתניהו ביבי קבינט (צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות)
איזנקוט, ארכיון | צילום: עמוס בן גרשום, פלאש 90, חדשות

ראש המל"ל דרש דוח, אך הדוח טרם הוגש

במוצאי שבת פרסמה דנה ויס ב"חדשות סוף השבוע" את הערכת המצב החמורה במיוחד שהונחה על שולחנו של רה"מ בנושא המצב בעזה. הערכת המצב מצביעה על הידרדרות דרמטית במצב ברצועה, שנמצאת בקריסה כלכלית והומניטרית, עד כדי כך שלראשונה נשקלת ברצינות האפשרות שישראל תזרים בעצמה מזון ותרופות - ישירות לעזה.

לפי גורמים ביטחוניים המעורים במצב בעזה, המצב ברצועה הולך ומחמיר ומעלה מאד את הסיכוי לעימות צבאי, זאת למרות שלחמאס אין אינטרס לפתוח בסבב נוסף. במקביל מותחים שרים בקבינט ביקורת קשה על מה שהם מכנים "גרירת רגליים" בטיפול באיום שמתפתח בדרום.

בסוף חודש דצמבר פורסם ב"מהדורה המרכזית" כי במהלך ישיבת הקבינט התריע צה"ל מפני תסריט כזה בדרום, אז הוטל על ראש המועצה לביטחון לאומי להביא הצעות לשיפור המצב בתוך שלושה שבועות. מאז חלפו חמישה שבועות - הדוח טרם הוגש ולא התקיים דיון מסודר בקבינט למרות שהמצב בשטח הולך ומחמיר.

באותה הישיבה שמעו השרים מהצמרת הביטחונית הערכת מצב מאוד מדאיגה לגבי המצב ברצועה. בצה"ל התריעו כי המצב בעזה נפיץ ולמרות שלחמאס אין אינטרס ללכת לעימות, צבר הנסיבות עלול להוביל אותו לשם כשלדברי מערכת הביטחון -  המצב בעזה מזכיר את המצב לפני צוק איתן.

על פי מערכת הביטחון מצבור הנסיבות, כמו המצב ההומניטרי הקשה, היעדר חשמל ומים, אבטלה, אי תשלום משכורות לפקידים, אכזבה של הציבור מהסכם הפיוס בין חמאס לרש"פ והעובדה שצה"ל מנטרל את מנהרות חמאס מאוד ביעילות, כל אלו מובילים למסקנה שחמאס עלול להפנות את היאוש שלו לעבר ישראל ולפתוח בסבב נוסף בזמן הקרוב.