אין תמונה
הרב קרים והרב יצחק יוסף, ארכיון

על רקע המתיחות בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לרב הראשי יצחק יוסף, פגישה בין הרב הצבאי הראשי אייל קרים לבין הרב הראשי יצחק יוסף שתוכננה להיערך היום (שני) בוטלה. בצה"ל מסרו: "לא מתייחסים" וגם בלשכת הרב יוסף לא הגיבו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מנגד, גורמים בסביבת הרב יוסף הסבירו כי בשל פטירת דודו והלוויה שתיערך מחר, הפגישה תיקבע למועד אחד.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הגיב בזעם לפרסום ואמר: "הנחיית הרמטכ"ל לרבצ"ר לבטל פגישה שנקבעה עם הראשון לציון חמורה ועל פניו היא מנוגדת לחוק. על פי החוק הרבצ"ר הוא חבר מועצת הרבנות הראשית שבראשה עומד הרב הראשי כך שהם אמורים להיפגש ולעבוד ביחד. פוליטיקה של שר הביטחון ופקודות של הרמטכ"ל לא יכולים לגבור על חוק, ואני קורא לרמטכ"ל להתעשת".

הרב הראשי הספרדי לישראל שוחח בחמישי טלפונית עם הרב שמואל אליהו, ושיבח אותו על "עמידתו האיתנה על קיום הוראת הרבנות הראשית בעניין גיוס בנות". לדבריו, "אביך זצ"ל גאה בך בשמיים, אל תירא ואל תיחת". עם זאת, לא תמך בקריאתו לפטר את הרמטכ"ל גדי איזנקוט.

הרב אליהו הדגיש כי הוא לא חוזר בו מדבריו על כך ששילוב נשים בצה"ל מהווה פגיעה בצבא. קודם לכן אף קרא לראש הממשלה לפטר את הרמטכ"ל גדי אינזקוט על רקע מינויה של רס"ן ט' למפקדת הטייסת הראשונה בתולדות חיל האוויר, ובתגובה נתניהו דחה את הדברים ואמר כי הוא "גאה" באיזנקוט על המינוי.

אין תמונה
הרב אליהו: לפטר את איזנקוט

"חייל וחיילת בתוך טנק זה מצב של הטרדות"

כשנשאל הרב האם הוא הסמכות שקובעת מה פוגע ומה לא פוגע בצה"ל, השיב אליהו כי "זה הכי ענייני מכיוון שהילדים שלי והתלמידים שלי, ושל כל ישיבות ההסדר, הם אלה שנמצאים בחזית ובחוד של צה"ל. אנחנו כל החיים שלנו מחנכים לאהבת העם והארץ ולמסירות נפש ואנחנו מרגישים שיש מישהו שיורה לנו בתוך הנגמ"ש. הרמטכ"ל כורת את הענף שאנחנו יושבים עליו".

אליהו הדף את הביקורת, אמר כי היא "זחוחה" והסביר כי שילוב הנשים בצה"ל "מבלבל את התלמידים שלנו". "אם אני לא אצעק מי יצעק?", תהה. "אם הרב אבינר, שיש לו אלפי תלמידים שנמצאים בצבא, מגיע לאמירות כל כך חריפות מול הרמטכ"ל, זאת קריאת השכמה, גם לרמטכ"ל גם לצמרת צה"ל והם לא יכולים לפגוע בצורה כזאת בחוסן של צה"ל".

 לאחר שזכה לביקורת מכל קצוות הקשת הפוליטית, אליהו הגן על דבריו וביקר את המבקרים: "אנחנו מחנכים את החיילים הכי לוחמים, הכי קרביים והכי מתנדבים והכי משרתי מילואים. מי שנמצא בחזית של המוטיבציה זה אנחנו, ולבוא ולהגיד שאנחנו מאחורה זה מדהים ממישהו שחי במדינת תל אביב שקורא לדברים חשוכים. לא ככה מנהלים שיח".

 אליהו הסביר כי "כשהרמטכ"ל מכניס לעמדת שמירה אחת חייל וחיילת שישמרו זה לא עושה שמירה יותר טובה, אלא יותר גרועה. כל אדם נורמלי מבין שכשאתה שם חייל וחיילת בתוך עמדת שמירה, תשומת הלב שלהם לא מופנית במאה אחוז למה שהם צריכים לשמור אלא לפעמים אחד בשני. אלה האמירות הכי אחראיות והכי ברורות: כשאתה שם בתוך טנק חייל וחיילת אז אתה מגיע למצבים של הטרדות". הוא הוסיף: "כשאתה שם בתוך נגמש חיילים וחיילות בצפיפות 24/7 זאת התוצאה. התוצאה הזאת היא הגיונית בכל מצב נורמלי, אבל להתעלם מהעובדות זה פשוט לדקלם אג'נדות מול עובדות. חבל. הוויכוח בינינו הוא אג'נדות מול עובדות".

בריאיון הבהיר אליהו כי הוא לא מתנגד לשילוב נשים בצה"ל, אך כל עוד הדבר "לא פוגע בחוסנו של צה"ל". לטענתו, "אני בעד קידום של נשים וכולנו עוסקים בקידום נשים, גם במדרשות גם באולפנות וגם במכללות. אנחנו לא נגד קידום נשים, אנחנו נגד אותה מגמה שמטשטשת בין המינים".

את טענותיו ביסס על מחקרים של צה"ל, ש"אומרים שחיילת בתוך טנק לא יכולה להרים את המשקל של הפגז שצריך לשים בקנה. היא לא מסוגלת. לכן בכל המאמצים של סרגלי המאמץ הורידו את הרף והורידו את היעילות של הצבא כדי לאפשר לבנות להשתתף. אז אם צה"ל הבין שיש קושי לנשים לעמוד ברף והורידו אותו, זאת אומרת שמחלישים את צה"ל כדי לקדם עמדות פמיניסטיות רדיקליות".

"אני חושב שהאמירה שלנו היא קריאת השכמה לצה"ל, היא זו שקוראת לצה"ל להתעורר: יש ירידה במוטיבציה", סיכם. "אתם לא יכולים לאפשר היחלשות של צה"ל. נכון שצה"ל חזק, אתה לא יכול לאפשר היחלשות שלו. אי אפשר להתעלם מהנתונים ולראות ירידה במוטיבציה ולעצום את העיניים. זאת הקריאה שלנו ואנחנו לא חוזרים בה".