בזמן שהפוליטיקאים עוסקים בהאשמות הדדיות לקראת פרסום דוח המבקר בנושא צוק איתן, בעוטף עזה לא מופתעים מהדיווחים אודות הממצאים. על רקע הדיווח בחדשות 2 לפיו לרשות חמאס עומדות לפחות 15 מנהרות התקפיות, התושבים טוענים כי הם רואים את התעצמות הארגון ממרפסת ביתם מדי יום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"חמאס מעולם לא אמר שהוא יפסיק לחפור", אמרה יפעת בן שושן, תושבת נתיב העשרה. "הוא לא הודיע שיפסיק להתחמש. אנחנו שומעים ורואים את זה מכאן".

דוח המבקר צפוי לחשוף את ממצאי הבדיקה בנוגע לתהליך קבלת ההחלטות במהלך המבצע. בינתיים הפוליטיקאים נכנסים לכוננות ספיגה ומשחיזים חרבות לקראת הפרסום. כך למשל, אמר שר הבינוי יואב גלנט בסוף השבוע כי "מה שראינו זה תהליך הכנה רשלני וכושל של הרמטכ"ל גנץ, ופיקוח רשלני של שר הביטחון יעלון".

מנהרות עזה
"שומעים ורואים את ההתעצמות" | צילום: חדשות 2

ביום שלישי המחלוקת בעניין הטיפול במנהרות תגיע לשיא עם פרסום הדוח. חלק מהשאלות עדיין פתוחות: האם בצה"ל התכוננות לאיום המנהרות, והאם המבצע הסתיים בהשמדתן הכוללת. "אם המבקר אומר שאכן היו מנהרות נוספות שצה"ל ידע עליהן ולא פוצץ אותן, הדבר הזה נראה לי לא מציאותי", אמר יאיר פרג'ון, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון.

בתום מבצע צוק איתן הכריזו ראש הממשלה נתניהו ואלוף פיקוד הדרום דאז סמי תורג'מן כי הושמד מערך המנהרות ההתקפיות של חמאס. אולם הערב, כשנתיים וחצי לאחר מבצע צוק איתן, גורמים בכירים בקבינט ומחוצה לו טוענים כי הארגון מחזיק בלפחות 15 מנהרות התקפיות שחצו את הגבול מעזה לישראל.

"אימצו את הנרטיב של בנט"

על רקע מלחמת הגרסאות שפרצה עוד בטרם פורסם הדוח, שר בכיר לשעבר אומר ש"יהיה אסון אם קצינים יבואו בעתיד לקביטנ ויקראו מתוך דף שהפרקליט הצבאי הראשי אישר קודם לכן". באשר להתרחשויות בקבינט במהלך המבצע, שר בכיר בקבינט צוק איתן אמר כי "פרט לציפי לבני איש לא בא עם שיקולים מדיניים רחבים. עסקו בטקטיקה איך לכבוש את רפיח ודברים מהסוג הזה, לא עסקו במהות". 

"הציג תכניות כאילו היו שלו", בנט | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

השר אף התייחס לפועלו של השר בנט: "הוא ירד לשטח כדי להצטלם שם עם מילואמניקים. קצינים חובשי כיפה סיפרו לרמטכ"ל שבנט ניסה ללמוד מהם על תכניות עתידיות. היתה אז תכנית של חטיבת גבעתי למהלך התקפי עוד בטרם השלמת כל המהלכים ההתקפיים. בנט ירד לשטח, שמע שם על התכניות הללו - אולי מחובשי כיפה - ואחר כך בא לקבינט והציגה כאילו היתה זו התכנית שלו".

לאחר מכן טען השר כי אנשי מבקר המדינה, בעת כתיבת הדוח, שאלות שאלות "בנטיות", כלשונו. "הם אימצו את הנרטיב של בנט מתחילת הבדיקה", טען.