לוחמות בצה"ל (ארכיון) (צילום: גילי יערי / פלאש 90)
ארכיון. | צילום: גילי יערי / פלאש 90

אחרי שדבריו של הרב יגאל לוינשטיין נגד שירות נשים בצבא עוררו סערה, קצינים במילואים טוענים כי שותוף נשים לוחמות פוגע במבצעיות של צה"ל. במכתב שהעבירו הקצינים לידי הרמטכ"ל גדי איזנקוט, קראו לו לעצור את מה שהגדירו כ"מרוץ השילוב של בנות" בתפקידי לוחמה ולמנוע את המשך הפגיעה שלטענתם מתבצעת בלוחמים ובנשים עצמן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"נוכחנו לגלות כי בשנים האחרונות החליט צה"ל לקדם שילוב נשים בתפקידי לחימה, למרות שבמקביל נחשפנו לנתונים שהוציא הצבא עצמו, על מחקרים שביצע ומסקנותיו כנגד המהלך, אך לא דאג לפרסמם לעיני הציבור", כתבו הקצינים לרמטכ"ל. "עוד נוכחנו לגלות כי על פי דוחות שהצבא הכין, ישנה עלייה משמעותית בהטרדות המיניות, רכישה מערכתית גדולה יותר של אמצעי מניעה (הכוונה לגלולות למניעת היריון), דבר המעיד גם על פגיעה בלכידות המבצעית".

חיילות לוחמות (צילום: רויטרס)
ארכיון. | צילום: רויטרס

"אנו קוראים לך הרמטכ"ל לעצור את המרוץ לשילוב הבנות בתפקידי הלחימה ולמנוע פגיעה חמורה ומיותרת הן בנשים והן בלוחמים", נכתב במסמך, עליו חתמו "קצינים וחיילים מודאגים המשרתים במערך המילואים".

קצין שנמנה עם כותבי המכתב, טען כי שילובן של הנשים עלול להפריע בתעסוקה המבצעית של צה"ל, וההשלכות עלולות להסיח את הפיקוד מהמשימות המרכזיות. "אם עכשיו, בשביל הערך של שילוב נשים ביחידות קרביות אנחנו מורידים את רף האימונים, אנחנו פוגעים להן בבריאות", אמר בשיחה עם חדשות 2. "אנחנו פוגעים בלכידות המבצעית, אנחנו גורמים לכך שיהיו כל מיני דברים שיפגעו בסוף בכוח של צה"ל. דבר כזה מבחינתנו הוא לא טוב ולא בריא".

"הליכודות המבצעית נפגעת"

"השורה התחתונה היא שאם נשים מפריעות לנצח אז מקומן לא בצה"ל", הוסיף. "העניין של הגלולות בעצם מראה שהצבא מכיר בכך שהמציאות של נשים וגברים ביחד יוצרת מתח מיני, יוצרת בעיות, שעוד פעם צה"ל עסוק בעוד משהו. אני רוצה רק לתכנן ציר ניווט, לא רוצה להתעסק בדברים נוספים. זה פוגע בלכידות המבצעיות שלנו. בגלל הדברים הללו נעסוק בזאתי, הבלונדינית, ולא נהיה עסוקים בלתכנן את הציר".

דברי הקצינים לצד התבטאויותיו של הרב לוינשטיין מבטאים מעין זרמים תת קרקעיים בנוגע לשיתוף נשים בתפקידי לוחמה. מדובר במהלך שלם שהחל לפני כשנה, כשהרמטכ"ל כתב מחדש את פקודת השירות המשותף. הערב (רביעי) פורסמה במהדורה המרכזית הקלטה מתוך שיעור שהעביר הרב צבי ישראל טאו, בכיר הרבנים החרדים הלאומיים ומי שנחשב כמורו ורבו של הרב לוינשטיין, בעודו קורא למרד אזרחי ולהתנגד ל"אובדן המוסר", כהגדרתו.

"זו בעיה קיומית של כל המדינה, של כל האומה", הסביר הרב טאו, שעסק בשנים האחרונות בקמפיין נגד המגמות שזיהה בצה"ל - ובראשן פקודת השירות המשותף. "על זה צריך לצאת לרחובות, על זה צריך לצאת, וקוראים לזה מרד אזרחי".

הרב לוינשטיין מצדו, התנצל על הסגנון בו בחר להשמיע את דבריו, אבל לא על התוכן. "חדרה לתוך צה"ל תפיסה פמיניסטית לא פשוטה", הוא טוען. "לא חוזר בי במילה אחת מהשקפת העולם שלי".

על אף ההתבטאויות, בצה"ל הבהירו בשלב זה הרמטכ"ל לא מתכוון לשנות בעקבות הסערה האחרונה את הפקודה, וכי ההתפתחות של שילוב הנשים בצבא תימשך.