הכוונות הרצחניות של המחבל מתל אביב היו ידועות כבר ב-2007 - כך הותר היום (שני) לפרסום. בית המשפט אישר את בקשת חדשות 2 לחשוף חלק מחומרי החקירה של נשאת מלחם מלפני כתשע שנים, אז נעצר לאחר שניסה לחטוף נשק מחייל. בחקירתו הודה במעשה ואמר כי התכוון לרצוח חייל "כדי לנקום" על מות בן דודו מירי שוטרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתיעוד מתוך חדר החקירה נראה נשאת מלחם כשהוא עונה לשאלות החוקרים בסיועו של מתורגמן. "הגעתי לתחנת האוטובוס", סיפר, "נכנסתי לשיחה עם החייל ורבנו".

נשאת מלחם, המחבל מתל אביב
נשאת מלחם, ארכיון | צילום:

הפרטים החדשים מחקירתו של מלחם נחשפים כשבועיים לאחר שביצע את הפיגוע הרצחני בבר "סימטא" בתל אביב וגבה את חייהם של שלושה בני אדם, וכשבוע לאחר שחוסל על ידי כוחות הביטחון.

השופט יחיאל ליפשיץ מבית המשפט המחוזי בחיפה אישר את בקשת חברת החדשות, שהוגשה על ידי עו"ד דקלה בירן. מלחם נעצר ב-2007, לאחר שתקף חייל באמצעות מברג וניסה לחטוף את נשקו. הוא הורשע ונשלח לכלא בגין ניסיון חטיפת נשק מחייל. מחומר החקירה עולה שתוך כדי חקירתו מלחם הודה במעשה והוקלט כשהוא מסביר את מניעיו.

הבית בו הסתתר מלחם מולו מחו הפעילים
הבית בו התחבא מלחם | צילום:

כשנשאל על ידי החוקר על התקיפה אמר מלחם: "הגעתי לצומת כרכור, ירדתי שם, ניסיתי לחטוף את נשקו של החייל והתכוונתי להרוג אותו". לשאלה מדוע רצה להרוג את החייל הוא ענה: "לפני שנה וחצי נרצח בן דודי נדים מלחם על ידי שוטרים, ובאתי לנקום את מותו".

גם בית המשפט קבע אז: "מסוכן ואלים"

בחקירה נוספת מלחם לא שיתף פעולה באותה מידה, הכחיש את הדברים שאמר בתחילת החקירה, וכשנשאל מדוע רצה לרצוח את החייל השיב: "מה, אני אהרוג חייל עם מברג?". בהמשך נשאל על ידי חוקריו מה הייתה מטרת ניסיון חטיפת הנשק, ומלחם אמר שהוא היה מסובך בחובות בגלל תיק סמים שהתנהל נגדו ולכן תכנן למכור את הנשק ולכסות את החובות (כ-700 שקלים).

כשהחוקרים לחצו עליו בגלל ההקלטה בה הוא נשמע מודה, אמר מלחם: "יש לכם את האפשרות לפנות לעורך הדין שלי, יותר מזה אני לא יודע". לבסוף הוא הסכים להודות בחטיפת הנשק והורשע בעבירה.

במהלך ריצוי עונשו סורבו מספר בקשות של מלחם בשל מסוכנותו, ובהן הדרישה לקבל שעון יד ודיסקים. "יש לחובתו מידעים שליליים בדבר החזקת דוקרן ותקיפת אדם אחר. נוסף על כך, הוא לא השתלב בקבוצה לשליטה בכעסים", קבעו השופטים. "העותר היה מעורב בהתנהגות אלימה וכן החזיק ברשותו חפץ אסור". גם בקשתו לצאת מהכלא לניתוח להסרת משקפיים נדחתה מחשש ממשי שיימלט.

בסוף השבוע נחשפו תמונות חדשות של המחבל נשאת מלחם מהתקופה שקדמה לפיגוע. באחד מסרטוני הווידאו שהופצו ברשת, נראה מלחם משתתף בחתונה שאירעה בחודשים האחרונים. מלחם נראה רוקד לצד קרובי משפחתו, שאחדים מהם נעצרו ונחקרו בחשד שסייעו לו להסתתר מכוחות הביטחון במשך שבוע ימים. הסרטון בו נראה מלחם פורסם באתר "שוף".

בסרטון אחר, נראה מלחם משתתף במעין חידון רחוב ששודר בטלוויזיה במהלך חודש הרמדאן האחרון. מלחם נשאל שאלה אודות האסלאם, ולאחר שהשיב תשובה נכונה - הכריז המנחה כי זכה בארגז משקאות.