מכתב חריף לשר הביטחון: אמו של החייל שירה במחבל בזירת הפיגוע בתל-רומיידה, שלחה הערב (ראשון) מכתב חריף לשר משה (בוגי) יעלון ובו תקפה את התנהלות המדינה וקראה לשחרר את בנה לאלתר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"מיום חמישי חיי נעצרו ונהפכו ליום אחד ארוך, מתיש ומתמשך", כתבה לו. "ימים ללא שינה, שבהם הדאגות חונקות ולא מאפשרות לי לחיות. ועל מה?? על זה שסמכתי על המערכת ושלחתי את בני לשמור על המדינה. אני האמא של החייל ששלחתם למשימה להגן על אזרחי המדינה והפקרתם אותו".

אזריה בבית הדין הצבאי, היום (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע בחברון | צילום: רויטרס

במכתבה הזכירה אמו של החייל את חיסולו של אבו ג'יהאד, ממייסדי תנועת פת"ח, שנורה למוות בביתו בתוניס ב-1988 על ידי כוח של סיירת מטכ"ל בפיקודו של יעלון במסגרת מבצע "הצגת תכלית". "תזכור ואל תשכח שעמדת במקומו של בני בחדרו של אבו ג'יהאד ווידאת הריגה אל מול טרוריסט נתעב ומרצח", כתבה. "גם בני עמד ביום חמישי מול מחבל מרצח אך היוצרות התהפכו והטרוריסט שהגיע לרצוח הפך לחסיד אומות בעולם, בעוד בני הפך למרצח. השתגענו?!".

"אני האמא של הילד שכל חייו הבוגרים הקדיש את עצמו למדינה, אבל מצא את עצמו נבגד מהמערכת. אני האמא של הילד בן ה-19 שעומד בודד מול הדרג המדיני והצבאי ולא יכול לו. תחזיר לנו את הילד בחזרה, תחזיר לנו את חיינו בחזרה", הוסיפה.

יעלון (צילום: חדשות 2)
"גם אתה וידאת הריגה". יעלון | צילום: חדשות 2

"בני מצא עצמו בסיטואציה מורכבת ואני בטוחה שכל רצונו היה למנוע אסון גדול יותר. אל תשלח ידך אל בני, עמוד לצדו. אני פונה אליך בתקווה שתשמע את קולו של בני הזועק אליך ממרתפי המעצר ומבקש שזיכרונך מימיך כמפקד סיירת ישובו אליך ויעמדו לזכותו היום".

סקר: רוב הציבור תומך בחייל היורה

סקר חדשות 2 שנערך על ידי מנו גבע ומינה צמח ממכון מדגם, בשיתוף איי-פאנל חושף כי מרבית הציבור תומך בהתנהלות החייל. 57% מהנשאלים ענו שלדעתם לא היה צריך לעצור את החייל ולפתוח בחקירה פלילית, לעומת 32% בלבד שאמרו שצריך.

כשנשאלו כיצד נכון יהיה להגדיר את פעולת החייל, 42% מהנשאלים ענו שמדובר בהתנהגות אחראית, 24% אמרו שמדובר בהתנהגות טבעית תחת לחץ, 19% סברו שמדובר בחריגה מהפקודות ו-5% טענו כי מדובר ברצח.

לבסוף שאלנו האם היציאה בפומבי של הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש הממשלה נגד מעשה החייל הייתה מעשה מוצדק, 68% סברו שלא, לעומת 21% בלבד שספרו שכן. הסקר מייצג את כלל האוכלוסייה בישראל.

מוקדם יותר הערב התייחס השר יעלון לסערה ולמחלוקת סביב הירי ותקף התבטאויות של שרים וחברי כנסת, שלדבריו "מנהלים מסע שיסוי והסתה חסר תקדים בחומרתו נגד צה"ל, הרמטכ"ל וכלפי מפקדים בכירים. במקום אחריות לאומית הם מפגינים הפקרות שאין כדוגמתה".

ימונה לשגריר באו"ם? בנט עם נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
עימות חריף. נתניהו ובנט | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

עוד קודם לכן התפתח בישיבת הממשלה עימות חריף בין ראש הממשלה נתניהו לשר החינוך בנט סביב שאלת ההתייחסות לחייל היורה. נתניהו התייחס לפוסט ביקורת של השר בנט ואמר לו: "נתתי גיבוי לחיילים והובלתי חיילים לקרב יותר ממך. אתה לא תטיף לי מוסר. אל תעשה פוליטיקה מכל דבר". בנט השיב: "התבלבלתם בין טובים לרעים".

בנט ענה לנתניהו ואמר כי "גיבוי זה במעשים, לא במילים. למה לחרוץ דין לפני בדיקה? התבלבלתם בין טובים לרעים. למה היה צריך לקפוץ כל כך מהר נגד החייל?". השרים גלעד ארדן ואריה דרעי פנו גם הם לבנט במהלך הישיבה וקראו לעברו: "אל תעשה עלינו הון פוליטי. אם יש לך טענות למערכת המשפטית תפנה לשרת המשפטים ממפלגתך".