רה"מ נתניהו ושר החינוך בנט (צילום: פלאש 90 - אוליבייר פיטוסי, יהונתן סינדל, חדשות)
"אתה לא תטיף מוסר" | צילום: פלאש 90 - אוליבייר פיטוסי, יהונתן סינדל, חדשות

הוויכוח סביב הגיבוי לחייל שתועד יורה במחבל בחברון הפך לחילופי האשמות חריפים בין ראש הממשלה לשר החינוך. בישיבת הממשלה תקף נתניהו את בנט בעקבות פוסט שפרסם בו מתח ביקורת על אלה "שהתנפלו" על החייל. "נתתי גיבוי לחיילים והובלתי חיילים לקרב יותר ממך", אמר נתניהו. "אתה לא תטיף לי מוסר. אל תעשה פוליטיקה מכל דבר". בנט השיב: "התבלבלתם בין טובים לרעים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"חיילי צה"ל, הילדים שלנו, שומרים על ערכי מוסר גבוהים, שעה שהם נלחמים באומץ לב במרצחים צמאי דם בתנאים מבצעיים קשים", אמר ראש הממשלה בישיבה. "אני בטוח שבכל מקרה, וגם במקרה הנוכחי, הבדיקה לוקחת בחשבון את כל התנאים, אלה ואחרים. על כולנו לגבות את הרמטכ"ל, את צבא הגנה לישראל ואת חיילינו ששומרים על ביטחוננו".

בנט ענה לנתניהו ואמר כי "גיבוי זה במעשים, לא במילים. למה לחרוץ דין לפני בדיקה? התבלבלתם בין טובים לרעים. למה היה צריך לקפוץ כל כך מהר נגד החייל?". השרים גלעד ארדן ואריה דרעי פנו גם הם לבנט במהלך הישיבה וקראו לעברו: "אל תעשה עלינו הון פוליטי. אם יש לך טענות למערכת המשפטית תפנה לשרת המשפטים ממפלגתך".

זירת הפיגוע בחברון (צילום: רויטרס)
זירת האירוע בחברון | צילום: רויטרס

יו"ר הבית היהודי יצא אמש להגנת הלוחם שירה. "החייל אינו רוצח - האם יצאנו מדעתנו? אנחנו במלחמה. מלחמה נגד טרור אכזרי", כתב בפיסבוק, ואף גינה את חבריו הפוליטיקאים ש"התנפלו" על החייל. "הכול צריך להיבדק ברמות הגבוהות ביותר, כפי שנוהג הצבא המוסרי בעולם. אך בדיקה לא נעשית בישיבה בסלון הבית וצפייה בסרטון 'בצלם' ביוטיוב של שניות אחרי פיגוע. החכמה של מנהיגות היא לגבות כשקשה. והמינימום הוא להמתין לחקירה יסודית והוגנת לפני שחורצים דין".

אלמוז: "אנחנו נקבע את הנורמות"

לאחר הביקורת החריפה מצד משפחתו של החייל ומספר חברי כנסת ובהם אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שמתחו ביקורת על טיפול מערכת הביטחון במקרה, כתב הבוקר דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז בחשבון הפייסבוק שלו כי "האירועים לא נבדקים בגלל ארגון 'בצלם' ולא בגלל החשש מלחץ בינלאומי, אלא בשביל עצמנו, דמותנו וערכינו".

"לא יוציאו דיבתנו", אלמוז (צילום: פלאש 90)
"החייל לא עבר לינץ'" | צילום: פלאש 90

"גם באירוע בחברון בדקנו ועדיין בודקים וחוקרים", הוא הדגיש. "בתחום המקצועי קבענו שהלוחמים פעלו כראוי ושיבחנו את פעולתם על הסיכול המהיר של המחבלים. בתחום הערכי קבענו שמדובר באירוע חמור לאחר קיום תחקיר ראשוני על ידי המפקדים. לא נמדדים ונקבעים בטוקבק אלא בשטח, כשקשה, כשמסובך, כשלא הכול ברור. אמירה פיקודית חייבת להישמע תמיד".

אלמוז הסביר כי החייל נמצא בחקירה, כי גרסתו נשמעת וכי מערכות אכיפת החוק הן אלו שיחליטו. "לא נפקיר אותו, לא משפט שדה, לא לינץ'", כתב אלמוז ביחס לדבריה של אחותו של החייל אתמול. "כן נגיד בקול רם - שאנחנו נקבע את הנורמות, שהאירוע חמור, שנעמוד על כך שהשיח הפוליטי יישאר מחוץ לצה"ל. כן לחקירה הוגנת שרק החלה ואין צורך לקבוע מראש את תוצאותיה".