חבר הוועדה עפר שלח
מסרב להתמנות לסגן שר. ח"כ שלח | צילום: ורדי כהנא

יושבי ראש חדשים לוועדת החוץ והביטחון יש, פיצוי ליש עתיד - נראה שעדיין אין: לאחר שהיום אישרה ועדת הכנסת רשמית את הסיכום אליו הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שלפיו חברי הכנסת זאב אלקין ויריב לוין (ליכוד) ישמשו בתפקיד היוקרתי ברוטציה וכי בתמורה "יש עתיד" תקבל תפקיד סגן שר נוסף כפיצוי, מי שהיה אמור לקבלו - לא מוכן לשמוע על כך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ח"כ עפר שלח, שלפיד התעקש למנות לתפקיד יו"ר ועדת החוץ והביטחון ועקב התעקשות זו והמחלוקת מול נתניהו בנושא נותרה הוועדה ללא יו"ר מכהן במשך כחצי שנה, אמר היום כי הוא מסרב בכל תוקף להתמנות לסגן שר כפיצוי על אי מינויו ליו"ר הוועדה. "לא אקבל שום תפקיד של סגן שר", מסר שלח לחדשות 2 Online.

מלשכתו נמסר כי גם לפני כשנה, במהלך המגעים הקואליציוניים, הוצע לשלח לכהן כסגן שר הביטחון וכבר אז הוא דחה את ההצעה, ולכן "אין כל סיבה שיקבל היום הצעה שדחה לפני כשנה".

ועדת החוץ והביטחון: חצי שנה ללא יו"ר מכהן

במסגרת ההסכמות בין הליכוד ליש עתיד, המליצה היום ועדת הכנסת על מינוי ח"כ זאב אלקין ליו"ר ועדת החוץ והביטחון עד ל-1 בינואר 2015. אחריו, יכהן בתפקיד ח"כ יריב לוין עד ל-1 ביוני 2015, אז ישוב לתפקיד אלקין.

אלקין ולוין
יכהנו בתפקיד ברוטציה. אלקין ולוין | צילום: פייסבוק ורויטרס, חדשות


על פי החלטת ועדת הכנסת, עקב המינוי - ח"כ עפר שלח ישמש כסגן שר, זאת למרות שהוא עצמו, מסרב להתמנות לתפקיד שכזה כפיצוי על אי מינויו ליו"ר הוועדה הנחשבת.

במהלך הדיון בוועדת הכנסת בסוגיה, הביעו חברי הכנסת ביקורת חריפה על המינוי: "הפקירו את הוועדה חצי שנה, ועכשיו סידרו משהו טלאי על טלאי. מכל הסיפור הגדול סביב עופר שלח יצא עוד סגן שר ליש עתיד, שיצאו נגד המוסד המיותר הזה. פשוט בושה", אמר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ).

מחוללת סערה. ועדת החוץ והביטחון
מחוללת סערה. ועדת החוץ והביטחון | צילום: חדשות 2

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) התרעם אף הוא: "היו הבטחות לבוחר בעניין מספר השרים וסגני שרים. האם זה הופר? מאז שאני בכנסת לא ראיתי פארסה כזו".

"הכי לא מוצא חן בעיניי שזה חצי שנה, וחצי שנה ושוב חצי שנה. חוכא ואטלולא", אמר ח"כ נסים זאב (ש"ס).

ועדת החוץ והביטחון נותרה ללא יושב ראש מכהן מאז נובמבר האחרון, בו נודע על זיכויו של שר החוץ אביגדור ליברמן בפרשת השגריר. עקב הזיכוי, ליברמן התפטר מתפקידו כיו"ר ועדת החוץ והביטחון - ושב לשמש בתפקידו כשר החוץ. מאז, לא הצליחו נתניהו ולפיד להגיע להסכמה בדבר מינוי יו"ר קבוע - זאת לאחר שנתניהו ביקש למנות חבר ליכוד לתפקיד היוקרתי, ואילו לפיד התעקש כי יש למנות את ח"כ עפר שלח.