תומכיו של אלי כהן, שהובס בקרב על ראשות העיר בית שמש לא מוותרים: הערב (ה') יצאו בשיירת מכוניות לכיוון העירייה במחאה על בחירתו בשנית של המועמד החרדי משה אבוטבול וטענו כי היו זיופים בקלפיות. "גנבו לנו את הבחירות", אמר לחדשות 2 online יוסי דהן, ממארגני ההפגנה. "זה הקרב האחרון שלנו". את ההפגנה העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה 19:00 יצאו במכוניות המפגינים מבית הספר בגין דרך רמת בית שמש אל העירייה. "בית שמש שלנו ולא ניתן אותה, לא ניתן לאבוטבול לגנוב לנו את העיר", צעקו אלפי המפגינים שנאספו ברחבת העירייה בתום מסע המכוניות. במהלך ההפגנה נשאו המפגינים את ראש העיר שהפסיד את הבחירות לאבוטבול, אלי כהן, על כפיים תוך כדי שירה: "מי שמאמין לא מפחד".

"אני רוצה להגיד תודה לכל אחד שנמצא כאן על זה שהחלטתם מיוזמתכם להילחם על הבית ולהזמין אותי להיות שותף שלכם", אמר כהן למפגינים המריעים. "זה התחיל מזמן כאשר על ירקו על הילדה נעמה מרגוליס ואף אחד לא צעק בעירייה. זה המשיך כשהיתה מלחמת חצרות וראש העיר אמר לי לא להתערב כי זו מלחמה פנימית. זה המשיך במערכת בחירות בזויה ומלוכלכת בה כל האמצעים כשרים. אני אדם חובש כיפה שדאגתי לזהותם היהודית של אלפי עולים, ולי הם קראו: 'גוי, יימח שמך נאצי'".

"אנחנו אוהבים חרדים ולא שונאים אותם, אבל אנחנו רוצים שהחילונים יקבלו את מה שמגיע להם", הסביר אחד המפגינים לחדשות 2 Online.

אלי כהן ויועץ התקשורת שלו (צילום: חדשות 2)
אלי כהן ויועץ התקשורת שלו | צילום: חדשות 2

קריאות התקווה לשינוי התגלגלו כבר אתמול ברחובותיה של בית שמש הישנה, ונדמו לעתים כתרועות קרב בזירת מלחמה על הבית. "יש מלחמה על הצביון", סיפר סימון כהן, תושב בית שמש שתמך במועמד לראשות העירייה כהן. "אבוטבול מגדיל את אחוז החרדים בבית שמש. חרדים, עם כל הכבוד, הם אוכלוסייה נתמכת, הם שותים את המשאבים של בית שמש, והצעירים הולכים לעזוב את בית שמש חד משמעית. אין להם מה לחפש פה. הם לא יבואו לפה, הם לא ימצאו את עצמם פה, בית שמש תתפרק".

מרים לוזון, גם היא תומכת באלי כהן, עוד הביעה אמש תקווה בשעות הערב המוקדמות: "בעזרת השם שבערב אנחנו נשמע את השמחה, ואנחנו נשתתף בשמחה שתעלה. רק אלי".

פעם בחמש שנים נזכרים בעיר שנמצאת באמצע, בין ירושלים לתל אביב, עזובה לנפשה כל השנה וחוזרת לתודעה הציבורית רק בבחירות. ככה זה כשאתה הברומטר של הסכסוך היצרי בין חילונים לחרדים, בין ציונים למי שאינם.

פעילי כהן לפעילי אבוטבול: "לכו לעבוד!"

ביום הבחירות, בשעות האחרונות לפני סגירת הקלפיות, עבר המועמד, אלי כהן, וניסה לשכנע תושבים להצביע. "כולכם מתפזרים", הוא אמר לפעילים שהתאגדו סביבו, "אתם הולכים, דופקים בדלתות, שואלים אם הצביעו. אם לא, אתם אומרים להם 'בבקשה, בואו להצביע'".

שמועות על זיופים שהגיעו, התבררו כנכונות. "ככה הם רוצים לנהל את העיר הזו", טען כהן. "ככה הם ניהלו אותה כנראה בחמש השנים האחרונות, אסור שזה יקרה". תמונת תעודות הזהות שזוייפו על ידי חרדים רק תרמה למתח הגואה ממילא. "לך לעבוד!", צעקו פעילי המטה של אלי כהן לעבר פעיל חרדי מהמטה של אבוטבול.

"קשה לי להאמין שהחילונים יעזבו את העיר"

מרחק של כמה דקות נסיעה מש, מועמד החרדים, ראש העיר הנבחר - איש ש"ס, משה אבוטבול - ניהל את הקרב שלו ממעוזו: רמת בית שמש. "אנחנו מתבקשים לרכז את כל המאמצים בשעה וחצי, לא לוותר על שום קול".

במקביל למאבק עד אחרון הקולות, אבוטבול ניסה להבהיר כי גם כשהעיר תחת ניהולו, לחילונים יש מקום בבית שמש. "למה הקמתי להם קניונים ריבונו של עולם? למה הקמתי להם כבישים? קשה לי להאמין שהחילונים יעזבו את העיר אם אני אבחר", טען אבוטבול.

הדמוגרפיה בבית שמש עדיין נגד החרדים אבל כוחם באחדותם. גם החרדים האשכנזים מתייצבים לימינו של אבוטבול. "אתם צועקים עלינו כל הזמן שהמדינה הולכת להיות חרדית, פתאום אתה מדבר איתי על בית שמש? אז אני מבטיח לך שאני אף פעם לא עומד להיות ראש הממשלה", אמר ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה.

התחושה במטה של כהן הייתה שאפשר להביא את השינוי. לאחר חצות התחילו לזרום נתוני אמת לא מעודדים, אבל איש לא נטש את המקום. 52% תמכו באבוטבול מש"ס, 46% באלי כהן. "ניהלנו כאן את המערכת הזאת כאילו אנחנו נלחמים על הבית שלנו. כן, חברים, נלחמנו ואנחנו נלחמים על הבית שלנו", סיכם אלי כהן בנאום ההפסד שלו במטה.