קריאות התקווה לשינוי התגלגלו אתמול ברחובותיה של בית שמש הישנה, ונדמו לעתים כתרועות קרב בזירת מלחמה על הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש מלחמה על הצביון", סיפר סימון כהן, תושב בית שמש שתמך במועמד לראשות העירייה אלי כהן. "אבוטבול מגדיל את אחוז החרדים בבית שמש. חרדים, עם כל הכבוד, הם אוכלוסייה נתמכת, הם שותים את המשאבים של בית שמש, והצעירים הולכים לעזוב את בית שמש חד משמעית. אין להם מה לחפש פה. הם לא יבואו לפה, הם לא ימצאו את עצמם פה, בית שמש תתפרק".

מרים לוזון, גם היא תומכת באלי כהן, עוד הביעה אמש תקווה בשעות הערב המוקדמות: "בעזרת השם שבערב אנחנו נשמע את השמחה, ואנחנו נשתתף בשמחה שתעלה. רק אלי".

פעם בחמש שנים נזכרים בעיר הזאת שנמצאת באמצע, בין ירושלים לתל אביב, עזובה לנפשה כל השנה וחוזרת לתודעה הציבורית רק בבחירות. ככה זה כשאתה הברומטר של הסכסוך היצרי בין חילונים לחרדים, בין ציונים למי שאינם.

פעילי כהן לפעילי אבוטבול: "לכו לעבוד!"

שעות אחרונות לפני סגירת הקלפיות, עבר ביניהן אמש נציג המחנה הציוני, אלי כהן, המריץ תומכים וניסה לשכנע. "כולכם מתפזרים", הוא אמר לפעילים שהתאגדו סביבו, "אתם הולכים, דופקים בדלתות, שואלים אם הצביעו. אם לא, אתם אומרים להם 'בבקשה, בואו להצביע'".

שמועות על זיופים שהגיעו, התבררו כנכונות. "ככה הם רוצים לנהל את העיר הזו", טען כהן. "ככה הם ניהלו אותה כנראה בחמש השנים האחרונות, אסור שזה יקרה".

תמונת תעודות הזהות שזוייפו על ידי חרדים רק תרמה למתח הגואה ממילא. "לך לעבוד!", צעקו פעילי המטה של אלי כהן לעבר פעיל חרדי מהמטה של אבוטבול.

אלי כהן ויועץ התקשורת שלו (צילום: חדשות 2)
אלי כהן ואחד ממתנדביו | צילום: חדשות 2

"קשה לי להאמין שהחילונים יעזבו את העיר"

מרחק של כמה דקות נסיעה משם, יקום מקביל, כאילו מדובר בעיר שונה לחלוטין. מועמד החרדים, ראש העיר - איש ש"ס, משה אבוטבול - ניהל את הקרב שלו ממעוזו: רמת בית שמש. "אנחנו מתבקשים לרכז את כל המאמצים בשעה וחצי, לא לוותר על שום קול".

במקביל למאבק עד אחרון הקולות, אבוטבול ניסה להבהיר כי גם כשהעיר תחת ניהולו, לחילונים יש מקום בבית שמש. "למה הקמתי להם קניונים ריבונו של עולם? למה הקמתי להם כבישים? קשה לי להאמין שהחילונים יעזבו את העיר אם אני אבחר", טען אבוטבול.

הדמוגרפיה בבית שמש עדיין נגד החרדים אבל כוחם באחדותם. גם החרדים האשכנזים מתייצבים לימינו של אבוטבול. "אתם צועקים עלינו כל הזמן שהמדינה הולכת להיות חרדית, פתאום אתה מדבר איתי על בית שמש? אז אני מבטיח לך שאני אף פעם לא עומד להיות ראש הממשלה", אמר ח"כ יעקב ליצמן מיהדות התורה.

"אנחנו נלחמים על הבית שלנו"

התחושה במטה של כהן הייתה שאפשר להביא את השינוי. לאחר חצות התחילו לזרום נתוני אמת לא מעודדים, אבל איש לא נטש את המקום.

52% תמכו באבוטבול מש"ס, 46% באלי כהן. "ניהלנו כאן את המערכת הזאת כאילו אנחנו נלחמים על הבית שלנו. כן, חברים, נלחמנו ואנחנו נלחמים על הבית שלנו", סיכם אלי כהן בנאום ההפסד שלו במטה.

האנשים באולם מיאנו ללכת הביתה. ניסו לתפוס עוד כמה רגעים של ביחד, להיאחז בחלום שטיפחו על הניצחון במאבק על עתידה של בית שמש.