פוגע בכבוד הישראלי. ליברמן
פוגע בכבוד הישראלי. ליברמן, ארכיון | צילום: רויטרס

במערכת הפוליטית מיהרו להגיב להתנצלות של נתניהו בפני טורקיה. יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ושר החוץ לשעבר ח"כ אביגדור ליברמן אומר כי התנצלות של מדינת ישראל על פעילות של חיילי צה"ל נגד ארגון טרור היא שגיאה חמורה. שרת המשפטים לבני ויו"ר העבודה יחימוביץ' דווקא בירכו על המהלך, ודובר צה"ל הודיע כי המהלך תואם עם הרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל מי שצפה בתמונות שצולמו על ספינת המרמרה מבין מעל לכל ספק שחיילי צה"ל פעלו מתוך הגנה עצמית מול פעילים של ארגון ה-IHH, שמוכר כארגון טרור במדינות אירופה", כתב ליברמן בהודעה מטעמו. "התנצלות כזו פוגעת במוטיבציה של חיילי צה"ל ובנכונות שלהם לצאת למשימות כאלה בעתיד ומחזקת את הגורמים הקיצוניים באזור", הוסיף.

"חמורה עוד יותר היא העובדה שההתנצלות פוגעת גם במאבק הבלתי מתפשר של עם ישראל על צדקת הדרך, על מוסריותו ועל מוסריות חייליו", אמר ליברמן שהוסיף כי הוא מעריך את היחסים הטובים ששררו שנים רבות בין העם היהודי לעם הטורקי, אך ההנהגה הנוכחית בטורקיה בראשות ארדואן היא האחראית הבלעדית להידרדרות היחסים בין המדינות.

"השתלחותו של ארדואן בישראל בכל הזדמנות אפשרית, החל מהתקפתו על הנשיא פרס ב-2009 בועידת דאבוס ועד לדבריו לפני מספר שבועות על כך שהציונות היא גזענות ופשע נגד האנושות, יחד עם סירובו להתנצל על אמירה זו מפורשות ובמקביל להתנצלות הישראלית, פוגעת בכבודה ובמעמדה של ישראל באזור ובעולם כולו", כתב מי שהיה שר החוץ בעת אירועי המרמרה.

גנץ במסר תקיף לארגוני הטרור הפלסטינים
המהלך תואם עמו. הרמטכ"ל גנץ | צילום: דו"צ

דובר צה"ל תת אלוף יואב פולי מרדכי הודיע מנגד כי "המהלך המדיני עם הטורקים היה בתאום, הסכמת וברכת הרמטכ"ל בני גנץ, הן לאור ההגנה על חיילי צה"ל בהיבט המשפטי והן לאור חשיבות היחסים הביטחוניים אסטרטגיים עם טורקיה".

לבני: "צעד חשוב ונכון"

בניגוד לליברמן, יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' בירכה על ההתפייסות בין ישראל לטורקיה: "גם אם ההתנצלות לטורקים נעשתה בלב כבד, טוב שנעשתה. מוטב למחול על הכבוד ולעשות את המעשה החכם והמועיל למדינה. טורקיה היא מעצמה אזורית שהיחסים עמה חשובים לישראל".

למחול על הכבוד. ח"כ יחימוביץ' | צילום: חדשות 2

גם שרת המשפטים החדשה ציפי לבני מברכת על הפיוס בין ישראל לטורקיה. "זה צעד מאוד חשוב ונכון וכך גם אמרתי לראש הממשלה. בעת הזאת, בעיקר מול מה שקורה בסוריה, יש אינטרסים ביטחוניים משותפים לישראל, טורקיה וארה״ב. זה אקורד סיום מצוין לביקור אובמה".

יו"ר קדימה ח"כ שאול מופז אמר על ההתנצלות כי "אחד מההישגים מביקורו המוצלח של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הינו חידוש מערכת היחסים עם טורקיה. ישנה חשיבות עליונה למערכת היחסים בין שתי המדינות, הן במישור המדיני והן במישור הכלכלי. חידוש מערכת יחסים זו, עולה עשרות מונים על שיקולים של כבוד ויוקרה בין מנהיגים".