יתייצב לצד נתניהו? ארכיון | צילום: רויטרס

אחרי ההתנגדות מבית ליוזמה הנרקמת של נתניהו לדחות את הבחירות לנשיאות ולבטל את המוסד, שותפו המרכזי ב"ליכוד ביתנו", שר החוץ אביגדור ליברמן מתייצב לצידו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השרים וחברי הכנסת של "ישראל ביתנו" הודיעו, כי במידה וההצעה לדחות את מועד הבחירות לנשיאות תתבסס על הרעיון לכינון משטר נשיאותי, ותכלול מרכיבים שיקדמו את הרעיון - יתמכו בה. ב"ישראל ביתנו" הדגישו כי הסיעה מקדמת את רעיון המשטר הנשיאותי מזה שנים.

בתוך כך, שב והביע יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג את התנגדותו למהלך שמוביל נתניהו. "זו יוזמה שמבזה את מוסד הנשיאות, את הכנסת ובעיקר את ראש הממשלה", אמר הרצוג בישיבת סיעת העבודה. הוא סיפר כי קיבל פנייה בנוגע ליוזמה לדחות את הבחירות לנשיאות והבהיר: "לא אתן את ידי למהלך שמכפיף את הדמוקרטיה לצרכיו הפוליטיים של ראש הממשלה".

גלאון: "ליברמן רוצה משטר נשיאותי נוסח פוטין"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון מתנגדת גם היא לעמדת שר החוץ: "ליברמן מוכן לשנות את כללי המשחק תוך כדי המשחק תמורת דיל פוליטי מסריח של משטר נשיאותי נוסח פוטין. ״במקום להחליף את שיטת הממשל צריך להחליף את המושלים. הדיל שליברמן מוכן ללכת עליו ולתת יד בשינוי חוק יסוד תוך כדי המשחק, עלול לחזק עוד יותר את כוחו של ראש הממשלה מול סיעות הכנסת ולהחריף את סכנת עריצות הרוב ופגיעה בזכויות אדם".

גם כך ראש הממשלה מרכז בידיו עוצמה חזקה מדי. במקום להחליף את שיטת הממשל צריך להחליף את המושלים. מצער שראשי סיעות הקואליציה וליברמן בראשן לא דחו על הסף את היוזמה של ראש הממשלה ומנסים למקסם לעצמם רווחים פוליטיים על חשבון מינהל תקין", טוענת גלאון.

לא רק באופוזיציה מתנגדים ליוזמה. בסוף השבוע הבהיר ח"כ חיים כץ (ליכוד) כי לא ייתן יד לניסיון לשנות חוק יסוד "משיקולים אישיים". "ח"כ ראובן ריבלין הוא המועמד הראוי והטוב ביותר מטעם הליכוד וכולנו תומכים בו לנשיאות", כתב בדף הפייסבוק שלו. "נתנגד לכל ניסיון לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטלו "

כץ לא היה החלוץ במחנה. בשבוע שעבר, בעקבות דיווחים על כך שראש הממשלה החל בגישושים בקרב ראשי הסיעות על מנת לנסות לדחות את מועד הבחירה, כתב שר הפנים גדעון סער: "אתנגד לכל נסיון, אם יהיה כזה, לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטל את מוסד הנשיאות ערב ההתמודדות. לא משנים את כללי המשחק באמצע המשחק".

ח
כץ: "ריבלין מועמד ראוי" | צילום: יואב ארי דודקביץ, פלאש 90

"מאחורי יוזמת נתניהו: לחץ משפחתי"

את סוף השבוע, עד ליציאתו את הארץ ליפן, העביר בנימין נתניהו בהפעלת מכבש לחצים על בכירי הקואליציה כדי שיתמכו ביוזמה שהוא מנסה לקדם לביטול מוסד הנשיאות. נתניהו שוחח עם שרים וחברי כנסת, עם חלקם יותר מפעם אחת בערב, וניסה לשכנעם שיוזמתו לביטול המוסד נחוצה ותיטיב עם הקואליציה.

שר בכיר ששוחח עם נתניהו רמז כי מאחורי הצעד נגד ריבלין עומדת רעייתו של ראש הממשלה שרה נתניהו. "ברור שהמניעים פה לא ענייניים", אמר השר. "יש עליו לחץ משפחתי שלא לתמוך במועמד היחיד ממפלגתו". בלשכתו של ח"כ ריבלין בחרו אז שלא להגיב לדברים.

הסיכויים לאישור יוזמתו של ראש הממשלה נראים כרגע קלושים, לאור התנגדות הבית היהודי, שרים בליכוד וככל הנראה גם חברי "יש עתיד".