בני הזוג נתניהו, ארכיון (צילום: פלאש 90)
שרה ובנימין נתניהו, ארכיון | צילום: פלאש 90

ראש הממשלה נמצא בדרכו ליפן, אבל מסתבר שאת סוף השבוע עד ליציאתו את הארץ העביר בנימין נתניהו בהפעלת מכבש לחצים על בכירי הקואליציה כדי שיתמכו ביוזמה שהוא מנסה לקדם לביטול מוסד הנשיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

נתניהו שוחח עם שרים וחברי כנסת, עם חלקם יותר מפעם אחת בערב, וניסה לשכנעם שיוזמתו לביטול המוסד נחוצה ותיטיב עם הקואליציה. ראש הממשלה עושה זאת לנוכח התנגדות עזה למועמד ראובן ריבלין, איש הליכוד.

שר בכיר ששוחח עם נתניהו רומז כי מאחורי הצעד נגד ריבלין עומדת רעייתו של ראש הממשלה שרה נתניהו. "ברור שהמניעים פה לא ענייניים", אמר השר. "יש עליו לחץ משפחתי שלא לתמוך במועמד היחיד ממפלגתו". בלשכתו של ח"כ ריבלין בחרו שלא להגיב לדברים. עם זאת, הסיכויים לאישור היוזמה נראים קלושים, לאור התנגדות הבית היהודי, שרים בליכוד וככל הנראה גם חברי "יש עתיד".

ח"כ ראובן ריבלין, ארכיון (צילום: יואב ארי דודקביץ, פלאש 90)
ח"כ ראובן ריבלין, ארכיון | צילום: יואב ארי דודקביץ, פלאש 90

מפלגת העבודה: "נסיון נואש של ראש הממשלה"

לאחר ישיבת סיעה שהתקיימה הבוקר, הודיעה מפלגת העבודה כי היא מתנגדת בתוקף ליוזמתו של נתניהו לדחיית הבחירות לתפקיד נשיא המדינה. "העובדה שיוזמה זו צצה כחודש לפני הבחירות מעלה חשד כי מניעיו של נתניהו אינם ענייניים וכי מדובר בהכפפת לוח הזמנים לצרכיו הפוליטיים של נתניהו", נכתב בהחלטה.

"תאריך הבחירות לנשיאות ידוע מזה שבע שנים וכל ניסיון לדחותו כעת מנימוקים שאינם מן העניין נראים כמו ניסיון נואש של ראש הממשלה לדחות את הקץ. מפלגת העבודה קוראת לראש הממשלה לכבד את כללי המשחק הדמוקרטיים שנקבעו מראש ולגנוז את היוזמה הזאת שאינה מוסיפה כבוד לא למוסד הנשיאות, לא לכנסת ובעיקר לא לראש הממשלה עצמו", הודיעה הסיעה. כמו כן ביקשו במפלגה מכל הצדדים "לקיים מערכת הבחירות המכבדת את מעמד נשיא המדינה" וגינוי את ההתקפות האישיות נגד ח"כ בן אליעזר.

בסוף השבוע כתב ח"כ חיים כץ בעמוד הפייסבוק שלו, כי "אני וחבריי בליכוד לא ניתן יד לניסיון לשנות חוק יסוד משיקולים אישיים. ח"כ ראובן ריבלין הוא המועמד הראוי והטוב ביותר מטעם הליכוד וכולנו תומכים בו לנשיאות. נתנגד לכל ניסיון לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטלו . אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לתמוך במועמד הליכוד ח"כ ראובן ריבלין לנשיאות!".

בשבוע שעבר, בעקבות דיווחים על כך שראש הממשלה החל בגישושים בקרב ראשי הסיעות על מנת לנסות לדחות את מועד הבחירה, כתב שר הפנים גדעון סער: "אתנגד לכל נסיון, אם יהיה כזה, לדחות את מועד הבחירות לנשיאות או לבטל את מוסד הנשיאות ערב ההתמודדות. לא משנים את כללי המשחק באמצע המשחק". 

בתחילת הקדנציה הנוכחית נקלע ראש הממשלה לעימות עם ח"כ ריבלין, לאחר שמינה במקומו לתפקיד יו"ר הכנסת את יולי אדלשטיין. ריבלין היה עד לאותו רגע המועמד הטבעי מטעם הליכוד, וחברי מפלגתו מבהירים כי הם עדיין רואים בו האיש הנכון לתפקיד.