קיבלה את המלצת שב"ס. לבני (צילום: רויטרס)
ציפי לבני | צילום: רויטרס

"אנשים באים לפוליטיקה כדי לשבת על הכיסא ולטפח לעצמם את האגו, ואם הם לא מצליחים הם מרגישים אבודים" - כך אמרה הבוקר שרת החוץ ציפי לבני בהתבטאות ראשונה בעקבות כניסת מפלגת העבודה לממשלת נתניהו. "החלטתי מראש לוותר על הישגים בדמות כיסאות - כדי לעשות את מה שנכון", אמרה לבני בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל.

"לפני זמן לא רב, ניהלתי שיחות ארוכות עם נתניהו והצעתי הצעה של שותפות אמיתית, גם תוכן וגם דרך. ניסינו לבדוק אם זה אפשרי. מי שמחפש ניסוחים ומילים כדי להיכנס לממשלה זו זכותו. אני חושבת שזו בעיה", אמרה מי שתוכתר בקרוב כיושבת ראש האופוזיציה.

יו"ר קדימה מעריכה כי איש מבני מפלגתה לא צפוי לעזוב את הסיעה ולהצטרף לנתניהו: "אני מאמינה בקדימה, למרות שחלק מהמתנגדים אומרים שהיא אוסף של אנשים. יש איכויות לקדימה".

לבני רמזה שברק עיגל פינות כדי להיכנס לקואליציה. "מי שמאמין בדרך מסוימת זה לא רק לקחת מילה פה ושם ולשבת על הכיסא", אמרה. אני תמיד אמרתי מה הדרך שאני מאמינה בה. גם לפני מספר חודשים כשקיבלתי מנדט להרכיב ממשלה ויכולתי לקבל כיסא בתמורה להפסקת התהליך מדיני ובתמורה למתן מיליארדים אמרתי שיש גבול וויתרתי על הכיסא".

"לא מתחרטת שלא נכנסתי לממשלה"

מייסד ויקיליקס. כוננות ספיגה במערב (צילום: רויטרס)
ברק ונתניהו. ארכיון | צילום: רויטרס

בתשובה לשאלה האם היא מצטערת שלא נכנסה לממשלה אמרה לבני: "אין לי חרטה. אני לא הייתי שוכחת לעצמי, אם לא הייתי מקדמת את התהליך המדיני, או אומרת לש"ס שלא אקדם ואחר כך לקדם".

"טובת המדינה בין היתר זה החזרת אמון הציבור בפוליטיקה. דווקא לנוכח המצב הציבור צריך להסתכל על ההנהגה ולהגיד הם עומדים במילתם. יכולתי להגיד לציבור יש אלטרנטיבה אחרת. לא להגיד מילה ואחר כך לעשות הפוך".

לבני התייחסה לשיחות שקיימה עם נתניהו והודתה: "רציתי לקחת חלק בניהול המדינה". באותו הנושא אמרה לבני כי אפשר לפרש את תוצאות הבחירות באחת משתי דרכים: דרך אחת היא מה שנתניהו אמר 'הימין ניצח, אני מרכיב ממשלה ורוצה להזמין עוד גורמים שיעזרו לי לתחזק את הממשלה'. ואפשרות אחרת: לומר יש שתי מפלגות גדולות, הציבור נתן אמונו, בוא נתחיל מהתחלה עם שולחן נקי.

"אבל זו לא היתה הבחירה שלו. וכן, רציתי שותפות בדרך וגם רציתי להיות שותפה בניהול הממשלה הזאת, כדי שלא נשמש בממשלה כמיעוט", היא מסכמת.

הבוקר: מתחדש המו"מ הקואליציוני

לאחר ניצחונו של יו"ר העבודה אהוד ברק בוועידת המפלגה, וההחלטה להיכנס לממשלת נתניהו - הדרך להרכבת ממשלה חדשה קצרה מתמיד.

הבוקר מתחדש המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה והבית היהודי. ראש הממשלה המיועד נתניהו שואף להקים ממשלה רחבה עם 74 חברים, וככל הנראה היא תושבע ביום שלישי. אמש החליטה וועידת מפלגת העבודה ברוב של כמעט 58 אחוזים, להעניק גיבוי ליושב ראש המפלגה ולהצטרף לממשלתו של נתניהו.

מדובר בפעם החמישית ברציפות שבה מפלגת העבודה מצטרפת לממשלה שהיא איננה מרכיבה. שבעת חברי הכנסת שהתנגדו לכניסה לממשלה החלו להתפרק עם היוודע התוצאות והם הודיעו שאין בכוונתם לפרוש מהמפלגה. בקדימה אמרו אתמול שברק העניק לִנתניהו על מגש של כסף את ממשלתו החדשה, ואפשר לו להימנע מממשלת ימין צרה.