בנט במתקפה על לפיד (צילום: יוסי זמיר)
קרע ב"ברית האחים". בנט ולפיד | צילום: יוסי זמיר

קרע נוסף ב"ברית האחים" בקואליציה: הצעת החוק שהגישה ח"כ עדי קול (יש עתיד), המבטלת את אפליית המס כלפי זוגות הורים חד מיניים, לא עלתה להצבעה טרומית במליאת הכנסת ברגע האחרון, לאחר שסיעת הבית היהודי החליטה להטיל וטו על ההצעה. בתגובה הוציאה סיעת יש עתיד הודעה חריפה, המגנה את המהלך: "בימים האחרונים שינה הבית היהודי את עמדתו, תוך שהוא מפיץ הודעות שקריות על הסכמות שלא היו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"סיעת הבית היהודי שינתה את עמדתה תכופות, על פי הפרסומים באמצעי התקשורת. יש עתיד עומדת על עמדתה שהחוק יעבור בקריאה טרומית כלשונו, וכל דיון בהסכמות קואליציוניות ייערך רק לאחר הצבעה זו", נמסר מיש עתיד.

ביום ראשון האחרון אושרה הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה, בעקבות תמיכת שרי הבית היהודי, אך לאחר מכן החלו לצוץ במפלגתו של בנט קולות הקוראים להתנגד להצעת החוק במתכונתה הנוכחית. בסיס המחלוקת בין הבית היהודי לבין יש עתיד נעוץ בנוסח הצעת החוק, המצהיר על הכרה בהורות חד מינית.

איילת שקד (צילום: שלומי כהן)
מתנגדת להכרה בהורות חד מינית. ח"כ שקד | צילום: שלומי כהן

אתמול הפיצה חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי) נוסח מתוקן של החוק, לפיו זוג הורים גברים יקבלו את נקודות הזיכוי עבור ילדים במס הכנסה, מבלי שהמדינה תכיר באופן רשמי בהורות חד מינית. "אם נתפשר מעט על הצדק ונשאיר כפל נקודות אישה לזוג לסביות ונקבע כפל נקודות אישה גם לזוג גברים, נוכל לעשות זאת מבלי שהמחוקק יעניק התייחסות כלשהי לסטטוס של הורות חד מינית", נכתב בדברי ההקדמה לנוסח הצעת החוק שהפיצה שקד.

"הבית היהודי - מפלגה חשוכה וקיצונית"

בעקבות ההחלטה שלא להעלות את הצעת החוק להצבעה טרומית, מתח ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) ביקורת נוקבת על התנהלות חברי הבית היהודי. "אין גבול לביזיון. בושה לכנסת ולכל הציבור", כתב הורוביץ. "ברגע האחרון לפני ההצבעה, הבית היהודי שוב הטילו וטו על הצעת החוק. יש עתיד ניסו לעשות תרגיל אומלל ולגייס רוב במליאה נגד הקואליציה שהם עצמם חברים בה. עליבות כזו לא ראיתי כבר מזמן והשורה התחתונה והעגומה היא שאין חוק. הבית היהודי מוכיחה שוב ושוב שהיא מפלגה חשוכה וקיצונית".

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר בתגובה: "מפלגת הבית היהודי נחשפה בערוותה והוכיחה כי תושבי ישראל ותושבי מפעל ההתיישבות הינם אחים ואחיות שלהם כל עוד הם אינם להט"בים. איננו מוכנים ליצור מצב בו יש ילדים והורים ששווים יותר וילדים והורים ששווים פחות. נמשיך וניאבק עד שנהיה שווי זכויות במדינת ישראל ובייחוד בספר החוקים שלה".

פקודת מס הכנסה לעניין נקודות זיכוי עבור ילדים, קובעת זכאות שונה לגבר ולאישה בעבור ילדיהם, כאשר נקודת הזיכוי הקבועה לאישה גדולה יותר מזו הקבועה לגבר. על פי הצעת החוק של ח"כ קול, פקודת מס הכנסה תשונה כך שתעניק להורים מאותו מין נקודות זיכוי עבור ילדיה, בשיעור זהה להורים הטרוסקסואלים. ההצעה הוגשה בעקבות פנייתם של זוג הומוסקסואלים לקבלת נקודות הזיכוי הניתנות לכל זוג הורים הטרוסקסואלים. בקשתם נדחתה על ידי רשות המסים בטענה כי על פי לשון החוק נקודת הזיכוי ניתנת לאישה בלבד.