הקלטה של היועץ לביטחון לאומי לשעבר, עוזי ארד, מדליף מידע חסוי על יחסי הגרעין האזרחיים שבין ארצות הברית לבין ישראל היא שהפנתה כלפיו את האצבע המאשימה – כך נחשף הערב במהדורה המרכזית של חדשות 2.

החקירה שנמצאת במוקד הסערה נוגעת למידע שפורסם בעניין ההבנות הרגישות שהתגבשו בין ירושלים לבין וושינגטון בביקורו של ראש הממשלה שם ביולי 2010, שלפיהן הוחלט על שדרוג הקשר הגרעיני האזרחי בין שתי המדינות. פרטים בנושא התפרסמו למחרת בערוץ 2 באישור הצנזורה, ועוררו כעס רב בבית הלבן על עצם הדלפתם לכלי התקשורת.

באותו הנושא עסקו מטעם לשכת ראש הממשלה שני פקידים – רון דרמר ועוזי ארד. שניהם נלקחו לבדיקת פוליגרף שהעלתה כי הם דוברי אמת, אך אותה ראייה מוקלטת של ארד שהיא שהביאה בסופו של דבר להבנה כי הוא האחראי לתקרית. יש להדגיש כי לא מדובר במהלך מתוכנן שנעשה בכוונת זדון, אלא בפליטת פה – בעלת משמעות חמורה.

ב-10 בפברואר האחרון זימן היועץ המשפטי של שב"כ את ראש הממשלה נתניהו לפגישה חשובה, שבה בישר לו כי התקבל מידע חדש הקושר את ארד להדלפה. ראש השירות דאז, יובל דיסקין, היה באותה העת בחופשה משפחתית – ומכיוון שרצה למסור לראש הממשלה בעצמו את פרטי הפגישה פנים אל פנים, נקבע פגישה בין השניים ליום ראשון – 13 בפברואר.

אלא שבאותו הבוקר, התפרסם כי ארד צפוי לפרוש מתפקידו לטובת מינוי לשגריר בלונדון, מהלך שסוכל בהמשך על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן. הדיווחים גרמו לתדהמה הן בשב"כ והן במשרד המשפטים, על "צירוף המקרים" המפתיע.

ראש הממשלה נמנע מלהעניק גיבוי פומבי לארד

בעקבות השתלשלות הפרשה, התפטר ארד מתפקידו וקיבל על עצמו את האחריות המיניסטריאלית לדברים, כמי שממונה על מה שמותר היה לפרסם ובעיקר על מה שלא. ההחלטה שלא להעמידו לדין פלילי בגין הפרשה התקבלה בשל ההתפטרות ומכיוון שמדובר, כאמור, בפליטת פה שלא נעשתה בכוונת זדון.

בלשכת ראש הממשלה ניסו לעכב עד הרגע האחרון את פרסום פרטי הפרשה. עם זאת, אישרו שם כי ארד ביקש לעזוב את תפקידו עוד טרם החלה החקירה. כשהוחלט על החקירה השנייה בנושא, לא פיטר נתניהו את ארד והאחרון היה זה שביקש לעזוב. ראש הממשלה נמנע מלהעניק גיבוי פומבי לארד כשהתיאורים מסביב תיארו אותו כמעט כמרגל. הסיבה לכך הייתה חשש שמהלך כזה עשוי להביא להמשך העיסוק התקשורתי בפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק