בעקבות פרסום המכרז לבניית כ-200 יחידות דיור נוספות מעבר לקו הירוק - בקריית ארבע ובאפרת - תקפו מפלגות השמאל-מרכז את התנהלות הממשלה. יריביו הפוליטיים של נתניהו טוענים היום כי מדובר בצעד שנובע משיקולי בחירות ועלול לסכן את מעמדה של ישראל בקהילה הבינלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אתמול פרסם הכתב האמריקני ג'פרי גולדברג טור שבו ציטט דברים קשים שאמר אובמה על נתניהו לאחר ההחלטה לבנות בשטח E1. בין היתר, האשים נשיא ארה"ב כי ראש הממשלה פועל בניגוד לאינטרס הישראלי ומגביר את בידודה של ישראל.

בהתייחסה לפרסום המכרז החדש, אמרה היום יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' כי בעצם ההחלטה על המכרז, מתעלם נתניהו מדבריו של הנשיא האמריקני ומוביל את ישראל לקרע עם הידידה הקרובה ביותר שלה. "במקום להפנים את הביקורת הקשה, נוהג נתניהו בחוסר אחריות ושבוע לפני הבחירות דואג לעוד פרובוקציה", תקפה יחימוביץ'. "המאבק מול בנט חשוב לו יותר מהעימות עם אובמה".

"נתניהו בחר במתנחלים על פני מעמד הביניים"

אמון מלא במערכת המשפט, לבני (צילום: רויטרס)
"שיקולי בחירות", לבני | צילום: רויטרס

במפלגת התנועה של ציפי לבני הזהירו כי המשך הבנייה מעבר לקו הירוק מזיקה לבנייה הלגיטימית ולשמירה על הגושים המרכזיים. "נתניהו מחריב את יחסיה הבנילאומיים של ישראל ומקריב את האינטרסים הלאומיים בשל שיקולים של ערב בחירות", אמרו בתנועה. "סדר העדיפויות של ממשלת נתניהו כולל את שותפיו הטבעיים לממשלה, הימין הקיצוני והחרדים בתפוח וביצהר, ולא את הרוב הציוני השפוי בישראל בנגב ובגליל".

במפלגת "יש עתיד" טענו כי ראש הממשלה מנסה לקרוץ למצביעי הימין, זאת בשל העימותים האחרונים עם מפלגת הבית היהודי. "נתניהו שוב מוכיח כי הוא בוחר במתנחלים על פני מעמד הביניים הקורס", אמרו במפלגתו של יאיר לפיד. "במקום להשקיע בדיור, בחינוך ובמאבק ביוקר המחיה, בוחר ראש הממשלה, רגע לפני הבחירות, להשקיע בהתנחלויות ובכך תורם להעמקת בדידותה של ישראל בעולם".

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון התייחסה דווקא לאספקטים הכלכליים של המהלך מעורר המחלוקת. "הגירעון האסטרונומי לא מפריע למשרד השיכון להמשיך בחגיגת הבניה בשטחים", טענה. "זאת התשובה של נתניהו לאזהרה שיצאה מארה״ב. נתניהו השיב בחוצפה שעוד תעלה לנו ביוקר".