העדפה לא שוויונית. אוניברסיטת אריאל
גם הממשלה הכריעה - בקרוב אוניברסיטה | צילום: חדשות 2

למרות ההתנגדות החריפה במועצה להשכלה גבוהה, השרים החליטו: תוקם אוניברסיטה באריאל. הממשלה הורתה היום להשלים את המהלך להכרה במרכז האוניברסיטאי אריאל כאוניברסיטה, לאחר שקיבלה את הצעתו של שר החינוך ויו"ר המועצה להשכלה גבוהה, גדעון סער. כעת תועבר ההחלטה לבחינת היועץ המשפטי לממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה התייחס להחלטה ואמר: "חשוב שתהיה אוניברסיטה נוספת במדינת ישראל, חשוב שתהיה אוניברסיטה באריאל. אני אוהב לפרוץ מונופולים וקרטלים בכל תחום, וזה אחד התחומים. אריאל היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל והיא תישאר חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל בכל הסדר עתידי כמו שאר גושי ההתיישבות".

גורמים באוניברסיטאות אמרו לאחר ההחלטה כי מדובר בניסיון של הממשלה להפעיל לחץ פוליטי על בית המשפט העליון, ולכפות את עמדתה עליו. "קבלת החלטה בממשלה בזמן שבו תלוי ועומד בג"ץ בעניין זה, מהווה זלזול בבית המשפט העליון", מסבירים.

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "זוהי החלטה פוליטית שהייתה ידועה מראש ונתפרה במשך שנים. אין כל צורך באוניברסיטה נוספת בישראל , המדובר במהלך שבא לשרת אינטרסים קואלציוניים ופוליטיים וסופו שימית אסון על ההשכלה הגבוהה בישראל".

"הממשלה רואה בזה חשיבות לאומית"

יוזמתו של שר החינוך, נועדה להשלים את ההליך שהחל עם החלטת מל"ג יהודה ושומרון על הפיכת המרכז האוניברסיטאי אריאל לאוניברסיטה, בחודש יולי האחרון.

במסגרת ההצעה שעלתה היום לדיון נכתב "הממשלה קובעת כי היא רואה חשיבות לאומית בהסבת המרכז האוניברסיטאי יו"ש באריאל לאוניבריסטה, ומנחה לנקוט בפעולות הדרושות לצורך קבלת החלטה בדבר אישור החלטת מל"ג יו"ש, וזאת בכפוף לחוות דעת היועץ המשפטי לממשלה".

מציע החוק - שר הפנים גדעון סער
"יעצים את מערכת ההשכלה", שר החינוך | צילום: AP

אם יאשר גם היועץ המשפטי לממשלה את המהלך, יידרש המפקד הצבאי באזור, אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, לחתום ולאשר את הקמת האוניברסיטה.

שר החינוך ויו"ר המל"ג, גדעון סער הסביר את הצעתו: "הקמת האוניברסיטה השמינית תעצים את מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל".

ברק לנתניהו: יש לחכות להחלטת בג"צ

בדיוק לפני שבוע שיגר שר הביטחון אהוד ברק מכתב בעניין לראש הממשלה נתניהו, ובו הודיע כי מסרב לקבל החלטה בעניין המרכז האוניברסיטאי באריאל, עד שבג"צ לא יכריע בסוגייה. ברק הסביר במסמך כי לאחר שנועץ בכל הגורמים הרלוונטיים, החליט שאין מקום לקבל החלטה כל עוד לא הוכרע הדבר בבית המשפט.

העדיף לחכות להחלטת בג
העדיף לחכות להחלטת בג"ץ. שר הביטחון | צילום: רויטרס

שר הביטחון, שהיה אמון על מתן האישור הסופי להחלטת מל"ג יהודה ושומרון, נפגש בסוף החודש שעבר עם נשיא המרכז האוניברסיטאי הפרופ' יהודה דנון, והבהיר לו שהוא החליט להשהות את ההחלטה.

בחודש יולי האחרון החליטה המועצה להשכלה גבוהה של יהודה ושומרון להפוך את המרכזי האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה מן המניין. ההחלטה אושרה ברוב של 11 חברי ועדה מול שני מתנגדים בלבד. האוניברסיטה החדשה צפויה להיות השמינית בישראל, והראשונה מעבר לקו הירוק.

ראשי האוניברסיטאות קראו למועצה שלא לתמוך בהכרזה על המוסד כאוניברסיטה, בנימוק שהדבר יפגע בתקציבים של המוסדות הקיימים. מנגד, הופעל עליה לחץ פוליטי כבד מצד שר החינוך גדעון סער ושר האוצר יובל שטייניץ, שהבטיחו לתקצב את המהלך בכ-50 מיליון שקלים.