מרכז המריבה. המרכז האוניברסיטאי באריאל | צילום: חדשות 2

שר הביטחון אהוד ברק לא יכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה, עד להחלטת בג"ץ בנושא. ברק שיגר הערב מכתב לראש הממשלה, ובו כתב כי לאחר שנועץ בכל הגורמים הרלוונטיים, החליט שאין מקום לקבל החלטה כל עוד לא הוכרע הדבר בבית המשפט. ייתכן כי הממשלה תתכנס בקרוב כדי להכריע בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברק, שאחראי על מתן האישור הסופי להחלטת מל"ג יהודה ושומרון, נפגש בסוף החודש שעבר עם נשיא המרכז האוניברסיטאי הפרופ' יהודה דנון, והבהיר לו שהוא החליט להשהות את ההחלטה.

במרכז האקדמי אריאל אמרו בתגובה כי "אנו מצפים מראש הממשלה להפגין מנהיגות ולסיים את המהלך, שהחל בהחלטת ממשלה ב-2005, ולהכניס לתוקף את החלטת המועצה להשכלה גבוהה ביו"ש".

ח"כ אלכס מילר אמר הערב בעקבות מכתבו של ברק, ש"אי חתימתו של שר הביטחון על שינוי מעמד המוסד הינה הפרה בוטה של ההסכמים הקואליציוניים עליהם הוא ומפלגתו חתומים. שר הביטחון משתמש בכוחניות פסולה בסמכויותיו, בצה"ל ובאלוף פיקוד מרכז בכדי לקדם דעות פוליטיות. ברק מהתל ומשטרה בראש הממשלה, במועצה להשכלה גבוהה ובאלפי סטודנטים".

בסוף החודש שעבר אמרו בסיעת ישראל ביתנו כי מבחינתם מדובר בעילה למשבר קואליציוני. "כל עוד ההחלטה להפוך את המרכז באריאל לאוניברסיטה לא תאושר, נפעל בהתאם בכנסת ובממשלה", אמר ח"כ אלכס מילר, "נגרום לכך שגם תקציב הביטחון היקר ללבו של ברק לא יאושר".

בחודש יולי האחרון החליטה המועצה להשכלה גבוהה של יהודה ושומרון להפוך את המרכזי האוניברסיטאי באריאל לאוניברסיטה מן המניין. ההחלטה אושרה ברוב של 11 חברי ועדה מול שני מתנגדים בלבד. האוניברסיטה החדשה צפויה להיות השמינית בישראל, והראשונה מעבר לקו הירוק.

ראשי האוניברסיטאות קראו למועצה שלא לתמוך בהכרזה על המוסד כאוניברסיטה, בנימוק שהדבר יפגע בתקציבים של המוסדות הקיימים. מנגד, הופעל עליה לחץ פוליטי כבד מצד שר החינוך גדעון סער ושר האוצר יובל שטייניץ, שהבטיחו לתקצב את המהלך בכ-50 מיליון שקלים.