שר הפנים בתדרוך על הבחירות (צילום: חדשות 2)
סער בחדר המצב | צילום: חדשות 2

על רקע אחוזי ההצבעה הנמוכים בבחירות לרשויות המקומיות, הגיע אחר הצהריים (ג') שר הפנים גדעון סער לחדר המצב בכפר המכבייה שברמת גן, ויחד עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן סקר את הנתונים המעודכנים. נכון לשעה 19:00 - 12 שעות אחרי פתיחת הקלפיות - עמד שיעור ההצבעה הכללי ברחבי הארץ על 32.7%.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"חשוב מאוד להצביע, אני קורא לאזרחים לצאת ולהצביע", פתח שר הפנים את דבריו. "ידוע שעיקר ההצבעה הוא כשרוב התושבים חוזרים הביתה מהעבודה. ההשקעה של כל תושב היא בהצבעה של דקות ספורות - והחשיבות היא לחמש שנים. אני תקווה שנראה עלייה משמעותית באחוזי ההצבעה".

השופט סלים ג'ובראן אמר כי "נעשית עבודה רצינית, מעמיקה וחשובה, ואני מאמין שנעמוד במשימה. נהנינו מכל רגע, וניסינו לעשות את המיטב. ברוב המקרים לא נתקלנו בבעיות חמורות, וטיפלנו בבעיות. יש לי בעיה עם אחוז ההצבעה הנמוך, ואני מקווה שהוא יילך וישתפר. איני יודע מה הסיבה לכך שהאזרחים לא באים בהמוניהם. יש עוד הרבה שעות טובות לבוא ולהצביע. יש חובה מוסרית להצביע, אבל לא חובה משפטית".

רה"מ ורעייתו מצביעים (צילום: Miriam Alster/ Flash90)
רה"מ ורעייתו מצביעים | צילום: Miriam Alster/ Flash90

צפו בנתוני ההצבעה המלאים נכון לשעה 16:00

נכון לשעה 19:00 הצביעו בירושלים 23% ובתל אביב 21%. ברמת גן, על פי נתוני השעה 16:00, הצביעו 15%. בת ים, עם נתון הצבעה נמוך במיוחד, שעומד על שיעור של 11%. בראשון לציון רק 14% מימשו את זכותם הדמוקרטית וברעננה 25%.

הנשיא פרס חוגג את הדמוקרטיה (צילום: חדשות 2)
הנשיא פרס חוגג את הדמוקרטיה | צילום: חדשות 2

בלוד הצביעו 19%, ברמת השרון 20% ובנצרת עילית 22%. בשדרות הצביעו 34%. נתונים גבוהים במיוחד נרשמו ביישובים הערביים והבדואים: בג'סר א-זקרא וג'דיידה-מכר הצביעו 50%, בבענה - 52%, ברהט 52% ובעין מאהל - הנתון הגבוה ביותר עד כה - 67%. 

באשדוד הצביעו עד שעות הצהריים 14% וכך גם בבאר שבע. בערים אלעד ויבנה ובמושבה יבניאל נרשמו אחוזי הצבעה יפים ביחס לנתונים האחרים והם עומדים עתה על 40%. אם טרם הצבעתם, תוכלו לעשות זאת עד השעה 22:00 במרבית הרשויות.

קלפי (צילום: חדשות 2, יוסי זילברמן)
קלפי בירושלים | צילום: חדשות 2, יוסי זילברמן

בצל הבחירות, היו גם כמה אירועים אלימים. ארבעה בני אדם נפגעו קל בקטטה סמוך לקלפי בכפר ג'דיידה-מכר סמוך לעכו. על פי עדויות תושבים, ניסו רעולי פנים לפרוץ אל הקלפי. במקום, כפי הנראה בוצע ירי באוויר - דבר שהצית קטטה.

יחד עם זאת, מהמשטרה נמסר כי בתום הערכת מצב שנערכה לא נרשמו אירועים חריגים, טופלו כ- 700 תלונות בנושא הבחירות, כ- 260 מתוכם בנושא תעמולת בחירות אסורה וכ- 200 בנושא הפרת סדר בסמוך לקלפיות ובתוכן. 10 תלונות נרשמו על השחתת פני מקרקעין (תליית כרזות). בסך הכל עוכבו לחקירה 9 מעורבים ו- 6 עצורים בחשד להפרת סדר ציבורי, שימוש בתעודות זהות מזויפות ותקיפה.

בבית שמש, שם מערכת הבחירות סוערת במיוחד, פשטה המשטרה על שתי דירות בעקבות מידע מודיעיני שקיבלה. בדירות נחשפו 200 תעודות זהות מזויפות ונעצרו שמונה חשודים, שהועברו לחקירה. במשטרה בודקים האם נעשה שימוש לא חוקי בתעודות האלה בבחירות לראשות העיר.

אין תמונה
חולדאי מצביע

פרס הצביע: "את הדמוקרטיה צריך להראות"

בין הראשונים להצביע הבוקר היה האזרח מספר 1 הנשיא שמעון פרס, תושב ירושלים. "הבחירות לעיריות הן בחירות חשובות ביותר", אמר. "זה חלק מהתהליך הדמוקרטי והיום העיר ממלאת תפקיד לא פחות חשוב מאשר הממשלה בחיי היום יום. הבחירות בירושלים הן במיוחד חשובות מפני שלא מספיק להגיד שאנחנו בעד ירושלים דמוקרטית, את הדמוקרטיה צריך להראות".

פרס קרא לכל האזרחים לקחת חלק בבחירות. "יש רק יום אחד, וצריך לעבוד בשביל להפגין את אופיה הדמקורטי של מדינת ישראל", אמר. "זה באמת מעניק כבוד למדינה היחידה במזרח התיכון שחיה על פתקים ולא על פצצות".

המרוץ לעיריות ת"א וירושלים - תמונת מצב (צילום: חדשות 2, אירית מגל)
קלפי בת"א | צילום: חדשות 2, אירית מגל

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה הצביעו הבוקר בקלפי בבית ספר בשכונת רחביה בירושלים, ומימשו את זכות הבחירה לרשויות. נתניהו נמנע עד כה מתמיכה פומבית באחד מהמועמדים בירושלים, על אף שמשה ליאון הינו מועמד הליכוד-ביתנו בעיר.