יצביעו גם בחו"ל? (צילום: Gideon Markowicz/FLASH90)
מצביעים, היום | צילום: Gideon Markowicz/FLASH90

שבע שעות אחרי פתיחתן של הקלפיות ורק מעטים הגיעו לממש את זכותם בבחירות לרשויות המקומיות. על פי הנתונים המעודכנים, נכון לשעה 14:00, אחוז ההצבעה הכללי ברחבי הארץ עומד על 16.3%, נכון לשעה זו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתל אביב הצביעו עד כה רק 14% מהתושבים, בחיפה 11% ובירושלים הגיעו אל הקלפיות עד לשעה זו 10% בלבד. בבית שמש הגיעו 24% מהבוחרים להכריע במערכת הבחירות הטעונה בעיר. באשדוד הצביעו 14% וכך גם בבאר שבע. בערים אלעד ויבנה ובמושבה יבניאל נרשמו אחוזי הצבעה יפים ביחס לנתונים האחרים והם עומדים עתה על 40%. אם טרם הצבעתם, תוכלו לעשות זאת עד השעה 22:00 במרבית הרשויות.

מהמשטרה נמסר כי עד עתה טיפלו בכ- 500 תלונות, כ- 200 מתוכן על תעמולת בחירות אסורה, וכ- 180 בגין הפרת סדר ליד ובתוך אזור הקלפיות. 10 תלונות נרשמו על תליית כרזות. 3 בני אדם נעצרו ו-8 עוכבו לחקירה בחשד להפרת הסדר הציבורי, שימוש בתעודות זהות מזוייפות ותקיפה. 

בין הראשונים להצביע היה האזרח מספר 1 הנשיא שמעון פרס, תושב ירושלים. "הבחירות לעיריות הן בחירות חשובות ביותר", אמר. "זה חלק מהתהליך הדמוקרטי והיום העיר ממלאת תפקיד לא פחות חשוב מאשר הממשלה בחיי היום יום. הבחירות בירושלים הן במיוחד חשובות מפני שלא מספיק להגיד שאנחנו בעד ירושלים דמוקרטית, את הדמוקרטיה צריך להראות".

פרס קרא לכל האזרחים לקחת חלק בבחירות. "יש רק יום אחד, וצריך לעבוד בשביל להפגין את אופיה הדמקורטי של מדינת ישראל", אמר. "זה באמת מעניק כבוד למדינה היחידה במזרח התיכון שחיה על פתקים ולא על פצצות".

מערכת בחירות סוערת בירושלים

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה הצביעו הבוקר בקלפי בבית ספר בשכונת רחביה בירושלים, ומימשו את זכות הבחירה לרשויות. נתניהו נמנע עד כה מתמיכה פומבית באחד מהמועמדים בירושלים, על אף שמשה ליאון הינו מועמד הליכוד-ביתנו בעיר.

יניב תושב ירושלים התייצב הבוקר להצביע והתייחס למערכת הבחירות הסוערת בעירו. "לפעמים אני מתגעגע למערכת בחירות יותר רגועה, כמו בתל אביב", אמר. "אבל כאן בבירה יש כל כך הרבה גורמים שרוצים להשתלט על העיר, שהמערכת הזו סוערת במיוחד".

אבל לא הכל הולך חלק בבירה. מטה ברקת הגיש תלונה למשטרה על דיווח שהתקבל לפיו, לכאורה פעילים מטעם משה ליאון הגיעו לבית אבות בעיר ואספו מכל הדיירים את תעודות הזהות שלהם. הפעילים הודיעו לדיירים כי יחזירו את תעודות הזהות בהמשך היום.

מאוחר יותר ועדת הקלפי ברחוב אוסישקין בעיר הפסיקה את הפעילות בקלפי, לאחר שפתקים של משה ליאון נעלמו ופתקים של מח"ל נמצאו הפוכים. הפעילות בקלפי הופסקה עד להגעה של רכז למקום שיבדוק את האירוע.

בחירות ב-191 רשויות

5,469,041 בעלי זכות הצבעה יוכלו להתייצב בקלפיות שנפתחו היום ברחבי הארץ כדי להשפיע על זהותם של נבחרי הציבור לחמש השנים הקרובות. 1894 רשימות ו-735 מועמדים לתפקידי ראשי עיר ומועצה, יבקשו מתושבי 191 רשויות מקומיות ברחבי הארץ לבחור בהם כנציגיהם אל מול מוסדות המדינה.

מתוך בעלי זכות הבחירה, 553,668 בני אדם מצביעים לראשונה בבחירות לרשויות המקומיות. מתוכם 198,846 מצביעים לראשונה בחייהם, לאחר שבבחירות האחרונות לכנסת לא הייתה להם זכות בחירה. בצה"ל החלה ההצבעה כבר ביום ראשון, כשחיילי בסיסי אשדוד וחיפה של חיל הים, וחניכי קורס חובלים היו הראשונים להצביע.

לחיאני מגיע להצביע (צילום: פלאש 90)
לחיאני מגיע להצביע | צילום: פלאש 90

כ-13 אלף שוטרים מאבטחים וסדרנים נפרסו ברחבי הארץ כדי להבטיח את מהלכן התקין של הבחירות. "משטרת ישראל תאפשר, כמדיניות, לקיים כל ביטוי לגיטימי של מחאה, אך עם זאת תאכוף את החוק בנחישות כלפי מפרי חוק וסדר", התריע ערב הבחירות מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יוחנן דנינו.

משרד הפנים מפעיל לאורך כל שעות היום חדר מצב בו יוכל הציבור לקבל מידע אודות ההצבעה. מספר הטלפון של המוקד הוא: 1800-800-508. גם האתר הרשמי של המשרד מתעדכן במידע לציבור בכל רבע שעה.

המדריך המלא לבחירות המקומיות

ראשי הערים מקווים שהפעם אחוז ההצבעה יהיה גבוה יותר מהבחירות הקודמות בשנת 2008, אז היו 51.85% אחוזי הצבעה. בתל אביב הצביעו אז כ-35% בלבד, בירושלים כ-43%, ברמת גן כ-38% וכך גם בחיפה.