ממשיכה לתקוף את רה"מ. יחימוביץ' (צילום: רויטרס, AP)
ממשיכה לתקוף את רה"מ. יחימוביץ' | צילום: רויטרס, AP

חברי כנסת, בעיקר מהאופוזיציה, משמיעים הבוקר (ה') ביקורת חריפה בעקבות הפרסום ב"גלובס" אודות חשבון הבנק של ראש הממשלה בנימין נתניהו באי ג'רזי, שם רמת המס עומדת על אפס אחוז. "זו ציונות? זה פטריוטיזם? זו אהבת המדינה? להעלים ממנה מסים? חוצפה", תקפה ח"כ שלי יחימוביץ' בעמוד הפייסבוק שלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ומה עם האפשרות שמנהיג יתנהל בשקיפות, בצניעות, שייתן דוגמה אישית?", המשיכה יחימוביץ'. "איך אפשר להנהיג כשהמנהיג כל כך מנותק מעמו".

גם חברה למפלגה, ח"כ איציק שמולי, תקף את נתניהו. "בכל יום מחדש מתברר שהקפדה על נורמות ציבוריות הן לא הצד החזק של ראש הממשלה שלנו. לנתניהו אין בעיה להוציא 80 אלף שקל על מים ונרות על חשבון כספי המיסים של הציבור, אבל בשביל להתחמק מלשלם את אותו המס הוא בורח עד לאי נידח באמצע התעלה הבריטית".

חוטובלי הגנה על רה"מ: "רדיפה אישית"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, כתבה בציניות כי "אם כבר ב-2003, לפני מינויו לשר אוצר, היינו יודעים שנתניהו מפקיד כספים במקלטי מס, יכולנו אולי לנחש מראש איך תיראה המדיניות הכלכלית שהוא יוביל: מדיניות שמתבססת על תפיסה של אפס סולידריות חברתית ושל כל אדם לעצמו".

"ההתנהגות של נתניהו היא אולי כשרה, אבל מסריחה מאוד", טענה גלאון. "כמו הנרות הריחניים והטיסות הראוותניות, גם במקרה הזה ראש הממשלה לא עבר על החוק, אבל הוא עבר על כללי המוסר הבסיסיים שאמורים להנחות כל אזרח, ובמיוחד איש ציבור שמתיימר להנהיג. ההתנהלות הכלכלית הבזויה של נתניהו היא תזכורת נוספת לכך שהוא פשוט לא מנהיג".

לעומתם, חברי כנסת מהקואליציה יצאו להגנת נתניהו. "לראש הממשלה יש זכות מלאה לנהל את ענייניו הפיננסיים כמו כל אזרח בישראל", מסרה סגנית שר התחבורה ציפי חוטובלי מהליכוד-ביתנו. "הניסיון להציג אחזקת חשבון בנק חוקי לחלוטין בחו"ל כעניין בעייתי, חוטא לאמת ונראה כרדיפה אישית".

חשבון במדינה עם מס אפסי. ארכיון (צילום: לע"מ)
חשבון במדינה עם מס אפסי. ארכיון | צילום: לע"מ

הבנק באיי התעלה האנגלית - מקלט מס

כפי שדווח אתמול, לאחר כהונתו הראשונה כראש ממשלה ותוך כדי כהונתו כשר אוצר, החזיק בנימין נתניהו חשבון בנק באיי התעלה האנגלית, המשמשים מקלט מס. בתקופה זו עשה נתניהו את רוב הונו מהרצאות שנשא ברחבי העולם.

מקלט מס משמעותו מדינה בה רמת המסים נמוכה או אפסית, והסטת הכנסה אל מדינה כזו ממדינה שרמת המסים בה גבוהה עשויה להביא לחסכון ניכר במס. ממסמכים שהגיעו ל"גלובס" עולה כי נתניהו נהג להעביר כספים לחשבון בנק, הנושא את שמו, בסניף של רויאל בנק אוף סקוטלנד באי ג'רזי, שנמנה עם איי התעלה - קבוצת איים שכלכלתה מבוססת על המגזר הפיננסי ובה תנאי מס נוחים למדי.

שיעור המס באי ג'רזי עומד על אפס אחוז, ולדברי מומחים האי הוא יעד אידיאלי כמקלט מס למשקיעים. הוא דורג ראשון מבחינת כדאיות מקלטי המס בעולם. חשבון הבנק של נתניהו היה פעיל בעת שנטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אך גם לאחר חזרתו לממשלה, בין השנים 1999 ל-2003. 

התנועות בחשבונו של נתניהו יכולות להעיד במעט על פעילותו באותן שנים. למשל, ב-13 בדצמבר 2000 העביר נתניהו בקשה חתומה על ידיו למנהל חשבונו ברויאל בנק אוף סקוטלנד, ובה הוא מבקש להעביר 2,468.45 דולר למשרד עורכי הדין שמרון, מולכו, פרסקי ושות', שבסניף אגרון של בנק דיסקונט בירושלים.

עו"ד יצחק מולכו הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו ומשמש כשליחו המדיני המיוחד. ב-1999, כשכיהן כראש ממשלה, פעל מולכו כשליחו האישי לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. מולכו נושא בתפקיד גם כיום. לפי לשכת נתניהו, משמש מולכו בשליחות ראש הממשלה למשימות המדיניות זו השנה השמינית בהתנדבות, בהתאם להסדר שנחתם עם המדינה. הוא אמור לקבל שכר סמלי של שקל בשנה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר אתמול בתגובה לפרסום: "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של רה"מ נתניהו נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל. החשבונות והפקדונות בו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל, והוא נכלל גם בהצהרות ההון שהגיש רה"מ נתניהו לרשויות בישראל".