חשבון במדינה עם מס אפסי. ארכיון (צילום: לע"מ)
חשבון במדינה עם מס אפסי. ארכיון | צילום: לע"מ

לאחר כהונתו הראשונה כראש ממשלה ותוך כדי כהונתו כשר אוצר, החזיק בנימין נתניהו חשבון בנק באיי התעלה האנגלית, המשמשים מקלט מס. בתקופה זו עשה נתניהו את רוב הונו מהרצאות שנשא ברחבי העולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מקלט מס משמעותו מדינה בה רמת המסים נמוכה או אפסית, והסטת הכנסה אל מדינה כזו ממדינה שרמת המסים בה גבוהה עשויה להביא לחסכון ניכר במס. ממסמכים שהגיעו ל"גלובס" עולה כי נתניהו נהג להעביר כספים לחשבון בנק, הנושא את שמו, בסניף של רויאל בנק אוף סקוטלנד באי ג'רזי, שנמנה עם איי התעלה - קבוצת איים שכלכלתה מבוססת על המגזר הפיננסי ובה תנאי מס נוחים למדי.  

שיעור המס באי ג'רזי עומד על אפס אחוז, ולדברי מומחים האי הוא יעד אידיאלי כמקלט מס למשקיעים. הוא דורג ראשון מבחינת כדאיות מקלטי המס בעולם. חשבון הבנק של נתניהו היה פעיל בעת שנטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים, אך גם לאחר חזרתו לממשלה, בין השנים 1999 ל-2003. 

התנועות בחשבונו של נתניהו יכולות להעיד במעט על פעילותו באותן שנים. למשל, ב-13 בדצמבר 2000 העביר נתניהו בקשה חתומה על ידיו למנהל חשבונו ברויאל בנק אוף סקוטלנד, ובה הוא מבקש להעביר 2,468.45 דולר למשרד עורכי הדין שמרון, מולכו, פרסקי ושות', שבסניף אגרון של בנק דיסקונט בירושלים.

עו"ד יצחק מולכו הוא אחד האנשים הקרובים ביותר לנתניהו ומשמש כשליחו המדיני המיוחד. ב-1999, כשכיהן כראש ממשלה, פעל מולכו כשליחו האישי לעניינים מדיניים וניהל את השיחות עם הפלסטינים. מולכו נושא בתפקיד גם כיום. לפי לשכת נתניהו, משמש מולכו בשליחות ראש הממשלה למשימות המדיניות זו השנה השמינית בהתנדבות, בהתאם להסדר שנחתם עם המדינה. הוא אמור לקבל שכר סמלי של שקל בשנה.

כותרות העבר: הדולר מזנזק לשיא (צילום: רויטרס, חדשות)
מאות אלפים לליהמן ברדרס. אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

העביר 8,000 דולר מהחשבון לראש הלשכה

לפי המסמכים, באותה הזדמנות ביקש נתניהו להעביר גם 8,000 דולר לחשבונו של מי ששימש ראש הלשכה של נתניהו בשנת 2000, כששקל לשוב לחיים הפוליטיים. לאחר ההפסד לאהוד ברק בבחירות, הביע נתניהו שאיפה לחזור לפוליטיקה ובחן אפשרות להתמודד על ראשות הממשלה מול אריאל שרון, אולם בסופו של דבר ויתר על כך.

ב-29 בינואר 2001 פנה נתניהו שוב למנהל חשבון הבנק בג'רזי וביקש להעביר 1,800 דולר לחשבונו של גורם ששימש יועץ התקשורת שלו כשהיה ראש הממשלה, בין השנים 1998-1999, אך המשיך ללוות אותו גם לאחר שפרש לתקופה קצרה מהחיים הפוליטיים.

כפי שעולה מהמסמכים, ב-3 בפברואר 2002 ביקש נתניהו להעביר מחשבונו בג'רזי 145 אלף דולר לליהמן ברדרס בניו יורק, בחשבון צ'ייס מנהטן בנק. כמה חודשים אחר כך, כבר ישמש נתניהו שר חוץ, ותקופה קצרה לאחר מכן שר אוצר. במסגרת תפקידו זה, קידם בין היתר רפורמה במס. על כל המסמכים חתום נתניהו באופן אישי.

ישראל מנסה לצמצם השימוש במקלטי מס

החוק בישראל מתיר החזקת חשבונות במדינות שהן מקלטי מס, כל עוד בעל החשבון מדווח על כך לרשות המסים. עם זאת, ברשות המסים, גוף שהיה כפוף לנתניהו בכהונתו כשר אוצר, מנסים לצמצם את השימוש של ישראלים במקלטי מס. במערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2012, תקף במטה ברק אובמה את מועמד הרפובליקנים מיט רומני לאחר שהתברר שהוא מנהל חלק מחשבונותיו במקלטי מס, אף שאין זה מנוגד לחוק.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "גם הפעם ניסיונכם להטיל דופי בראש הממשלה נתניהו אינו תואם את העובדות. מדובר בחשבון שכבר אינו פעיל משנת 2003. בשנת 1999, אחרי סיום כהונתו הראשונה של רה"מ נתניהו נעשתה באמצעותו השקעה שלא היה בה שום יתרון מס מול ישראל. החשבונות והפקדונות בו דווחו באופן מלא לרשויות בישראל כולל לרשויות המס בישראל, והוא נכלל גם בהצהרות ההון שהגיש רה"מ נתניהו לרשויות בישראל".