בנימין נתניהו החליט לשלם מחיר כבד תמורת גלעד שליט. פוליטית, לפחות בשלב הזה, זה נראה כמו מהלך מבריק במיוחד.

סקר חדשות 2 שנערך על ידי מכון שריד (בניהול ד"ר מירי ויוסי שריד) מגלה התחזקות דרמטית של הליכוד וכמעט קריסה של קדימה. על פי הסקר, הליכוד היה זוכה היום בעוד עשרה מושבים בכנסת, עם 37 מנדטים.

שלי יחימוביץ' (צילום: AP, חדשות)
יחימוביץ'. המפלגה השנייה בגודלה | צילום: AP, חדשות

עוד על פי הסקר, העבודה עם שלי יחימוביץ' הופכת למפלגה השנייה בגודלה עם 22 מנדטים, לעומת קדימה וציפי לבני שמידרדרים ל-17 מנדטים בלבד. ליברמן וישראל ביתנו עם 15 מנדטים.

המשמעות ברורה: אזרחי ישראל מעניקים לראש הממשלה את הקרדיט המלא על ההחלטה לבצע את עסקת שליט. בעקבות זאת, "נוגס" הליכוד במפלגות היריבות, בעיקר קדימה וישראל ביתנו. מן הצד השני, זוכה שלי יחימוביץ' בקולות רבים בעקבות המחאה החברתית.

בנוסף לתוצאות בכנסת, שאלנו בסקר גם "מי הכי מתאים להיות ראש ממשלה?". גם כאן התוצאות חד משמעיות: נתניהו עם 41%, שלי יחימוביץ' עם 15%, ציפי לבני רק עם 9%, כמו גם שר החוץ ליברמן.

לבני על העסקה: "עם ישראל כפה את ההחלטה על הממשלה"

צפויה להתנגד. לבני (צילום: רויטרס)
לבני. התרסקות מוחלטת | צילום: רויטרס

אחד הצעדים שעשוי היה לפגוע משמעותית במעמדה של יו"ר האופוזיציה לבני היה ההתבטאות הראשונה שלה השבוע בנושא עסקת שליט. "עם ישראל כפה על הממשלה את ההחלטה לשחרר את גלעד", אמרה. "אנחנו בדקה ה-90", הזהירה, והוסיפה כי ההחלטה לשחרר את שליט פוגעת בכושר ההרתעה של ישראל ויש לכך משמעות ביטחונית חמורה: "חמאס התחזק".

בתגובה לדבריה של לבני, פרסמה סיעת הליכוד תגובה חריפה ביותר. "מצער שלבני מתייחסת לחייל גלעד שליט כאל פליט ריאליטי. מצער לא פחות שהיא בחרה להיות בחופשה בחו"ל כשכל עם ישראל התרגש משובו. לבני פוליטיקאית פחדנית שלא דיברה כשהיה צריך. כנראה היא שכחה שגלעד שליט נפל בשבי כשהייתה שרה בכירה בממשלה".

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק