לבני שוברת שתיקה: לאחר שהחליטה שלא להתבטא בעת ביצוע העסקה לשחרור החייל גלעד שליט, מתבטאת הבוקר לראשונה יו"ר האופוזיציה בנוגע לחילופי השבויים. "ישראל נחלשה בעקבות עסקת שליט", אומרת הבוקר לבני בשורה של ראיונות לכלי התקשורת,"יש פוטנציאל לנזק אסטרטגי" וכן "נחצו קווים אדומים".

גלעד שליט בבית כבר חמישה ימים, זאת לאחר ביצוע העסקה עם חמאס לשחרורו. במשך התקופה בחרה לבני שלא להתייחס לביצוע העסקה ולמחיר שישראל שילמה עבור החייל החטוף וכעת היא מדברת: "עם ישראל כפה על הממשלה את ההחלטה לשחרר את גלעד", אמרה.

בראיון מציינת לבני כי חובתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבצע מהלך מדיני דרמטי כי "אנחנו בדקה ה-90", אמרה, והוסיפה כי ההחלטה לשחרר את שליט פוגעת בכושר ההרתעה של ישראל ויש לכך משמעות ביטחונית חמורה: "חמאס התחזק", מזהירה לבני.

לסיכום מעבירה לבני ביקורת חריפה על ממשלת נתניהו ואומרת כי זו "ממשלה ימנית קיצונית, שבמקום לנהל משא ומתן עם גורמים מתונים, היא מחזקת את חמאס, מקבלת את הלגיטימיות שלו ופוגעת באבו מאזן".

הליכוד: "לבני פחדנית, היה עדיף שתמשיך לשתוק"

בתגובה לדבריה של לבני, פרסמה סיעת הליכוד תגובה חריפה ביותר. "מצער שלבני מתייחסת לחייל גלעד שליט כאל פליט ריאליטי", נכתב בתגובה, "מצער לא פחות שהיא בחרה להיות בחופשה בחו"ל כשכל עם ישראל התרגש משובו".

עוד נכתב: "לבני פוליטיקאית פחדנית שלא דיברה כשהיה צריך. כנראה היא שכחה שגלעד שליט נפל בשבי כשהייתה שרה בכירה בממשלה. כנראה גם שכחה שנכשלה בהשבתו הביתה, עד להכרעתו של ראש הממשלה נתניהו להשיב אותו למשפחתו ולמדינת ישראל. לבני אינה יודעת מה היא אחריות ופועלת משיקולים פוליטיים שאינם מקובלים גם על חברי מפלגתה. לבני התעוררה, כמו תמיד, מאוחר מדי והיה עדיף שתמשיך בשתיקתה", לשון התגובה.

ברק על עסקת שליט: "צריך כללים אחרים"

במקביל לדבריה של ציפי לבני, שר הביטחון אהוד ברק אומר הבוקר בראיון ל"ישראל היום" כי הוא "שמח שעשינו את העסקה, אבל עלינו לאמץ כללים חדשים ודומים יותר לנהוג במדינות כמו ארצות הברית ואוסטרליה". בניגוד ללבני טוען ברק כי עסקת שליט לא פוגעת בהרתעה אך "אי אפשר להתעלם מכך שחטיפה אחת מחזירה יותר מאלף מחבלים".

"אי אפשר להתעלם מההישגים שיש לחמאס בהסכם הזה", הדגיש ברק וציין כי "ההרגשה של חמאס היא כי אם נתנו אלף ניתן גם 8,000 ולכן צריך לבצע עוד חטיפות".  לדברי ברק, נתניהו לא קיבל את ההחלטה בשל לחץ הרחוב אלא לדבריו, נוצר "חלון הזדמנויות שלא יחזור".

בואו להתעדכן לפני כולם - בחדשות 2 בפייסבוק