פרשת פגישתו של שר התעסוקה, מסחר ותעשייה בנימין בן אליעזר עם שר החוץ הטורקי מאחורי גבו של שר החוץ אביגדור ליברמן לא יורדת מסדר היום.

למרות שבלשכת ראש הממשלה מנסים למזער נזקים ולהציג את הפגישה כלא רשמית, רשת הטלוויזיה הטורקית NTV מדווחת כי בתום הפגישה שארכה שעתיים, קבעו בן אליעזר ועמיתו להיפגש פעם נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מהמשבר בין רה"מ לשר החוץ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה מתקשר - ליברמן לא עונה

בלשכת ראש הממשלה הסבירו אתמול שפגישת התיווך החשאית בין השר בנימין בן אליעזר לבין שר החוץ הטורקי, התקיימה ללא ידיעתו של שר החוץ בגלל "סיבות טכניות". בתגובה, שר החוץ אביגדור ליברמן בחר לא לענות לשיחות ראש הממשלה מאותן סיבות בדיוק.

לאחר שראש הממשלה ערך מספר ניסיונות לשוחח עם ליברמן ולא נענה, מסביר ליברמן כי לא ענה "מסיבות טכניות". "זה לא שלא עניתי לראש הממשלה, אני תמיד עונה לשיחות ראש הממשלה, אלא שהפעם זה לא הסתדר מבחינה טכנית", אמר שר החוץ בטון ציני במיוחד בראיון לרשת ב', והוסיף "אני לא חושב שזה סיבה טכנית - הרי מדובר פה בענין מהותי".

"בנושא המהות אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איזה תרבות פוליטית אנחנו רוצים לראות במדינת ישראל, ומהו מנהל תקין", אמר ליברמן. "אנחנו יודעים שבכירים רבים ידעו על הפגישה ושהתקיימה בידיעת ארצות הברית, לכן מדובר בהתנהלות שהיא לא סבירה".

"ברמת משרד החוץ, מתקיימים כל הזמן מגעים עם טורקיה. אנחנו מכירים את הדרישות הבלתי סופיות של הממשל הטורקי: חקירה, התנצלות, פיצויים ועוד", אמר ליברמן. "אבל ברמת הדרג המדיני - אף אחד לא ערך דיון מעמיק בנושא הזה וזו לא התנהלות נכונה מבחינתי".

"אני חושב שמפלגת ישראל ביתנו היא המרכיב הקואליציוני הנאמן ביותר בממשלה, לכן אני חושב שמבחינת לויאליות בסיסית יש כאן פגיעה עמוקה", הוסיף ליברמן. יחד עם זאת ליברמן הוסיף כי אין לו שום כוונה להתפטר. "אין שום מחשבות על פרישה ואני לא אתן את התענוג הזה לאף אחד", ציין השר. "לא התלהבנו מכניסת מפלגת העבודה לקואליציה, אבל תמיד הלכנו לקראת. לכן פרישה לא עולה על הפרק אכל זה בהחלט מעורר מחשבות על כך שאי אפשר להמשיך כך".

מי הדליף את תוכן הפגישה? 

הבוקר, לאחר שנודע על הפגישה החשאית שערך השר בנימין בן אליעזר עם שר החוץ הטורקי מאחורי גבו של שר החוץ אביגדור ליברמן, נראה שאיש לא מתעניין בתוצאותיה. משבר האמון בין ליברמן לראש הממשלה בנימין נתניהו החליף את המשבר הטורקי וכעת מנסים לברר מי הדליף את תוכן הפגישה לתקשורת.

אמש פרסמנו לראשונה בחדשות 2 כי שר התעשייה, המסחר והתעסוקה בנימין בן אליעזר נפגש בימים האחרונים בחשאי עם שר החוץ הטורקי - וזאת ללא ידיעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן. שר החוץ לא נותר אדיש למהלך שנעשה מאחורי גבו. בתגובה רשמית לפרסום בחדשות 2 אמר דוברו של ליברמן כי "שר החוץ רואה בחומרה רבה את העובדה שהדבר נעשה מבלי לעדכן את משרד החוץ, זו פגיעה בכל הנורמות של מינהל תקין ופגיעה קשה באמון בין שר החוץ לראש הממשלה. השר ליברמן מתכוון לברר את העניין עד תום".

כעת מנסים לברר מי עומד מאחורי הפרסום שהצליח להביך את נתניהו וגרם לזעם רב בקרבתו של שליברמן, ויש הטוענים שהמדליף הגיע דווקא מתוך מפלגת העבודה. שר הרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג דוחה את האפשרות הזו ואף מפנה אצבע מאשימה לעבר אנשיו של ליברמן. בראיון לגלי צה"ל אמר השר הרצוג כי ייתכן שדווקא מקורבי השר ליברמן אחראים להעברת המידע לתקשורת.

"כולם יודעים שיש לי לא מעט ויכוחים עם אהוד ברק, אבל אני לא מאמין לרגע שיש לו יד או רגל בהדלפה הזאת", אמר בראיון לבוקר טוב ישראל עם מיכה פרידמן, "זה לחלוטין לא משרת אינטרס ישראלי, וזה לא נכון לחשוב שכך זה קרה. אם כבר - לדעתי - אפשר לחשוב שזה יצא מסביבת מי שנעלב".

ניסיון ראשוון לתווך במשבר עם הטורקים

נסיעתו של בן אליעזר הינה למעשה ניסיון ראשון להחיות מחדש את הקשר שקרס. השר בן אליעזר, לו היו עד היום קשרים ענפים עם שר החוץ הטורקי, לפחות עד המשט לעזה והתוצאות הקטלניות שלו, יצא לשליחות הזאת באירופה מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו. השניים קיוו, ככל הנראה, כי המגעים יישארו חשאיים.

השר ליברמן, כאמור, לא ידע על המפגש החשאי, לפחות עד אשר נחשף במהדורה המרכזית. בשיחה עם חדשות 2 סירב בן אליעזר, שהיה בציריך באותה עת, לאשר את קיום הפגישה, אך גם לא הכחיש אותה.

בלשכת ראש הממשלה מנסים למזער את הנזק ליחסים בין ראש הממשלה לשר החוץ. בהודעה שהועברה לתקשורת נאמר: "השר בן אליעזר דיווח לראש הממשלה בנימין נתניהו על פנייה אליו מצידה של אישיות טורקית לגבי פגישה בלתי רשמית. ראש הממשלה לא ראה מניעה לקיום פגישה כזאת לאחר שבשבועות האחרונים היו יוזמות מגוונות למגעים עם טורקיה בידיעת משרד החוץ. אי העדכון לגבי הפגישה הזו נבעה מסיבה טכנית בלבד. מ נתניהו עובד בשיתוף פעולה מלא עם שר החוץ ליברמן ויברר עימו את פרטי המקרה".

משבר עם טורקיה - סיקור מיוחד:

ארדואן: "ישראל - כמו קוריאה הצפונית"

דיווח: טורקיה סגרה המרחב האווירי למטוסים מישראל

טיסת צה"ל לא הורשתה לעבור בשמי טורקיה

סרט טורקי: הרצל משחד את הסולטאן

טורקיה מחרימה את יד ושם

טורקיה: לא צריכים תיירים מישראל

טורקיה מודיעה על הקפאת יחסיה עם ישראל

פואד בן אליעזר: משהו התהפך אצל ארדואן

וושינגטון לאנקרה: אל תנטשי את המערב