תשוב להר הבית? ח"כ זועבי (צילום: אנואר אמארה)
"החוטפים לא טרוריסטים". ח"כ זועבי., ארכי | צילום: אנואר אמארה

חברת הכנסת חנין זועבי יצאה היום (ג') נגד הסרטון שפרסם קרוב משפחתה של ח"כ חנין זועבי, בו כינה את החוטפים טרוריסטים, וטענה כי לא רק שאינם טרוריסטים אלא שהם מסכנים והפנתה אצבע מאשימה אל ראש הממשלה בנימין נתניהו כאחראי לחטיפה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני מגדירה את החוטפים מתוסכלים ומסכנים, ולא טרוריסטים, ישראל חסמה בפניהם כל אפיקי השינוי העתידי" טענה זועבי בשיחה עם חדשות 2 online. "ישראל עכשיו תלמד לקח מהתסכול והסבל העז שהעם הפלסטיני חי פה יום יום".

לדבריה, ממשלת ישראל היא האחראית לטרור. "לא הפלסטינים אחראים לחטיפת הנערים - אלא ראש הממשלה נתניהו וממשלת ישראל. ישראל אחראית לחטיפה כי כולם קורבנות של המדיניות האלימה והכוחנית", הוסיפה חברת הכנסת מבל"ד. "בגלל מדיניות דיכוי והתנהגות דיכוי, היא הנהיגה חטיפה, היא חטפה עשרות אסירים מינהליים". 

ליברמן: "דינה צריך להיות זהה לזה של החוטפים"

מוקדם יותר בריאיון ל-102FM נשאלה זועבי אם היא "לא מגדירה את החוטפים טרוריסטים?" ואמרה בתגובה: "הם לא טרוריסטים, גם אם אני לא מסכימה איתם. הם אנשים שלא רואים שום פתח לשנות את המציאות שלהם והם נאלצים להשתמש באמצעים האלה, עד שישראל תתפכח קצת, עד שהאזרחים של ישראל והחברה תתפכח קצת ותרגיש את הסבל של האחר".

דבריה עורר את חמתו של יו"ר ישראל ביתנו השר אביגדור ליברמן שמיהר להגיב. "לא רק החוטפים הם טרוריסטים גם חנין זועבי היא טרוריסטית", קרא ליברמן. "דינם של החוטפים ודינה של המסיתה מעודדת החטיפות זועבי צריך להיות זהה"

גם חבר הכנסת מירי רגב (הליכוד-ביתנו) הצטרפה לקריאות נגד יריבתה הפוליטית. "לא התפלאתי לשמוע את הצהרתה" אמרה רגב. "איך בוגדת כמותה יכולה להאשים אותם? היא הרי באה מהמילייה שלהם. מקומה לא איתנו אלא בעזה. כמו שאמרתי בעבר: בוגדת תמיד תישאר בוגדת. רוחי לעזה יא חיינא".

התמונה שעוררה את האיומים נגד הצעיר
נער מאום אל-פאחם הצטרף לתמיכה | צילום:

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מחה אף הוא על האמירות וכינה אותן הסתה. "זה עובר כל גבול, זו הסתה לחטיפה. אני מתכוון לפעול בעניין סילוקה של זועבי מכותלי הכנסת. מעמדותיה נראה שהיא קרובה יותר למחבלים והיא צריכה להיות יחד איתם מאשר בכנסת ישראל", טען יוגב.

הרוחות התלהטו עוד כשבוועדה לקידום מעמד האישה פרץ עימות בין זועבי (בל"ד) לח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וחילופי קללות וצעקות רמות נשמעו בחדר.

בסרטון שהצית את הסערה פונה הנער מנצרת בשלוש שפות - עברית, ערבית ואנגלית - לחוטפים וקורא לממשלתו של אבו מאזן טרוריסטית. "לטרוריסטים שחטפו את הילדים שלנו - תחזירו אותם ועדיף לכם להחזיר אותם עכשיו", מכריז קרוב משפחתה של זועבי בסרטון.

הנער מנצרת: "על ישראל להישאר מדינה יהודית"

אז הוא פונה לנתניהו ואומר: "לראש הממשלה שלנו ולכל הממשלה שלו - תפסיקו לשתף פעולה עם מחבלים וטרוריסטים. הרשות הפלסטינית הם הטרוריסטים הכי גדולים. שלשום הנערים האלו נחטפו, מחר זה יכול להיות אני, אתה או כל ישראלי אחר".

"האויבים שלנו לא מבחינים בין יהודים וערבים שחיים בישראל בשבילם אנחנו כולנו אחד, כולנו ישראלים ואתם יודעים מה? אני גאה בזה, אני ישראלי ואני אשאר ישראלי", ממשיך קרוב משפחתה של חנין זועבי. "שוב: עדיף לכם להחזיר אותם. ישראל פה להישאר כמדינה יהודית, דמוקרטית". בסיום הסרטון, שכבר הפך לוויראלי, נראה הנער מניף את דגל ישראל וקורא: "עם ישראל חי".

במשטרה חושדים כי בעקבות המסרים השנויים במחלוקת שפרסם זכה הנער לאיומים מקרובי משפחתו ועצרה שלושה מהם לחקירה. אולם לא רק מחלוקת עורר הסרטון. בעקבות המסר של הצעיר ממשפחת זועבי מנצרת ישנו גם גל תמיכה של נערים ערבים, בהם נער מאום אל-פאחם, שהעלה תמונה לדף הפייסבוק שלו כשהוא מחזיק בדגל ישראל.