המידע שנמסר בדיווח מהבית הלבן ביולי אשתקד על הסיכום החשאי שהושג בין ישראל לבין ארצות הברית לשיתוף פעולה בתחום הגרעין האזרחי התבסס על הפרטים שמסר היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד, והביא לבסוף לפרשה שאילצה אותו לעזוב את התפקיד.

הקלטה שלו אומר את הדברים היא שהפנתה לכיוונו את האצבע המאשימה, כפי שנחשף הערב במהדורה המרכזית של חדשות 2.

החקירה שנמצאת במוקד הסערה נוגעת למידע שפורסם בעניין ההבנות הרגישות שהתגבשו בין ירושלים לבין וושינגטון בביקורו של ראש הממשלה שם ביולי 2010, שלפיהן הוחלט על שדרוג הקשר הגרעיני האזרחי בין שתי המדינות. פרטים בנושא התפרסמו למחרת בערוץ 2 באישור הצנזורה, ועוררו כעס רב בבית הלבן על עצם הדלפתם לכלי התקשורת.

באותו הנושא עסקו מטעם לשכת ראש הממשלה שני פקידים – רון דרמר ועוזי ארד. שניהם נלקחו לבדיקת פוליגרף שהעלתה כי הם דוברי אמת, אך אותה ראייה מוקלטת של ארד שהיא שהביאה בסופו של דבר להבנה כי הוא האחראי לתקרית. יש להדגיש כי לא מדובר במהלך מתוכנן שנעשה בכוונת זדון, אלא בפליטת פה – בעלת משמעות חמורה.

ב-10 בפברואר האחרון זימן היועץ המשפטי של שב"כ את ראש הממשלה נתניהו לפגישה חשובה, שבה בישר לו כי התקבל מידע חדש הקושר את ארד להדלפה. ראש השירות דאז, יובל דיסקין, היה באותה העת בחופשה משפחתית – ומכיוון שרצה למסור לראש הממשלה בעצמו את פרטי הפגישה פנים אל פנים, נקבע פגישה בין השניים ליום ראשון – 13 בפברואר.

אלא שבאותו הבוקר, התפרסם כי ארד צפוי לפרוש מתפקידו לטובת מינוי לשגריר בלונדון, מהלך שסוכל בהמשך על ידי שר החוץ אביגדור ליברמן. הדיווחים גרמו לתדהמה הן בשב"כ והן במשרד המשפטים, על "צירוף המקרים" המפתיע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק