רעידת אדמה במערכת הפוליטית: אהוד ברק מפלג את העבודה. שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה כינס הבוקר מסיבת עיתונאים דרמטית בכנסת, בה הודיע על כוונתו לפרוש מסיעת העבודה יחד עם עוד 4 חברי כנסת: מתן וילנאי, אורית נוקד, שלום שמחון ועינת וילף. המשמעות המעשית: קיצה של מפלגת העבודה ההיסטורית.

את מסיבת העיתונאים של ברק וחברי הכנסת הפורשים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הודעת הפרישה: "יוצאים לדרך חדשה על אחריותינו"

"החלטנו להגיש לכנסת בקשה להכיר בנו כסיעה חדשה", פתח ברק את דבריו. "אנחנו יוצאים היום לעצמאות ומקימים היום סיעה, ובהמשך מפלגה, שתהיה מרכזית, ציונית, ודמוקרטית. סיעה שתפעל ברוח עקרונות מגילת העצמאות ועל פי מורשתו של דוד בן גוריון".

הוא המשיך, "סדר העדיפות שלה יהיה קודם כל המדינה, אחר כך התקשורת ורק בסוף אנחנו . המוטו הוא לעשות מה שטוב למדינת ישראל. אנו קוראים לכל מי שמאמין בדרכה ובנו להצטרף. לפנינו במדינת ישראל מבחנים לא פשוטים שבמרכזם המבחנים מול הפלסטינים והאזור, מבחנים ביטחוניים, כלכליים וחברתיים מולם אנו מוכנים להתמודד".

"אנו יוצאים לדרך חדשה על אחריותינו. אנו עוזבים מפלגה ובית שאנחנו מכבדים את חבריו, את ראשי הערים והמועצות שלנו ואת החברים מהשורה. רבים מהם חוו איתנו את המצב המתמשך והיו גם קורבן לריב האינסופי בתוך המפלגה, בפינות ובשוליים", אמר שר הביטחון ויו"ר העבודה - לשעבר.

ברק הסביר עוד: "מציאות שבה יש לנו בכנסת שתיים, או שתיים וחצי סיעות בפועל חייבת להיפסק, כדי שנוכל לקום לעבודה מבלי להתפשר להתנצל או להסביר כל הזמן. אנחנו מחויבים לפעול כדי להשפיע ולכן החלטנו להתפלג. שרון עשה את זה, בן גוריון עשה את זה, גם פרס עשה את זה, לא שיערתי שנגיע לכך אבל כעת אנו אוחזים ביד מצפן ולא שבשבת, ומקווים ומאמינים שזו תהיה דרך טובה".

אחרי ברק דיבר ח"כ מתן וילנאי, סגן שר הביטחון. "כדי להגיד את הדברים ביושר, לא הותירו לנו ברירה", אמר. "החיים במה שקרוי סיעת העבודה היו בלתי נסבלים. אי אפשר היה לעבוד ולא נותרה לנו ברירה אלא לעזוב את מפלגת העבודה. כמו חברי למפלגה, גם אני לא חשבתי שנגיע למצב הזה".

יחימוביץ': "ברק המיט אסון על מפלגת העבודה"

ח"כ איתן כבל היה הראשון מבין חברי הכנסת הנותרים של סיעת העבודה שהגיב הבוקר למהלך. "זה מדהים אבל אני לא מתפלא", אמר כבל בראיון לערוץ החדשות. "הם החליטו להרוס באופן סופי את מפלגת העבודה. אם אכן ההודעה הזו תצא לפועל, זה מוכיח דבר אחד: האנשים האלה הרסו את המפלגה, הם צריכים לבוא ולבקש ממני ומחבריי סליחה על מה שעשו לתנועה הזו".

"המשמעות היא דרמטית", הוסיף כבל, "אבל היא לא מפילה אותי מהכסא. כבר אין הרבה מה לקחת. מפלגת העבודה סיימה את דרכה הנוכחית. החבורה הזאת הורידה את המסך סופית על מפלגת העבודה ההיסטורית".

גם ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה בחריפות רבה על הפרישה של ברק. "זהו מהלך מושחת ואופורטוניסטי שכל תכליתו לשמור על כסאו של ברק", לדברי יחימוביץ'. "ברק המיט אסון על מפלגת העבודה".

מהלך פוליטי מבריק - בסיוע רה"מ

תהליך ההתפלגות מתבשל כבר זמן רב, בסיועו של נתן אשל, האיש של ראש הממשלה נתניהו. אשל ישב עם ברק בימים האחרונים שעות ארוכות, כדי לגבש תכנית. גורם בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר לרשת ב' כי "אין ספק שהמהלך נועד לייצב את הקואליציה ויאפשר לפעול, יאפשר עבודה מסודרת וקידום נושאים חשובים".

ועדת הכנסת תדון היום בבקשה של ברק, אך מפני שיש לו 4 ח"כים בסיעה החדשה, אין סמכות אמיתית לוועדה פרט לאישור הבקשה. הוועדה היא כמעט חותמת גומי במקרה זה, פרט לעניין שמה של הסיעה החדשה, "העצמאות".

אהוד ברק וסיעתו בקטנה יישארו בממשלת נתניהו, אך שמיניית הח"כים הנותרים, בכללם שני מתנגדיו העיקריים של ברק - אבישי ברוורמן ויצחק הרצוג, ייאלצו ככל הנראה להתפטר.

בהכנת הידיעה השתתפו רינה מצליח, עמית סגל, אודי סגל ויוסי זילברמן 

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

מכתב הפורשים: "העבודה - מקום בלתי נסבל"

נתניהו ידע, פואד גילה באינטרנט

פרשנות: כיצד ישתנה הנוף הפוליטי?

לאן נעלם הביטחון של "החייל הגיבור"?