סקר של מכון דחף בפיקוח ד"ר מינה צמח שנערך עבור חדשות 2 קובע: 54% מהציבור לא מוכן לקבל את הדרישה האמריקנית ותומך בהמשך הבנייה בהתנחלויות. רק 39% מנגד תומכים בהמשך הקפאת הבנייה.

יש לציין כי הסקר נערך בשבוע שעבר, עוד לפני ששלח נשיא ארצות הברית ברק אובמה את המכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו. "הסקר נעשה לפני שקיבלנו את חבילת הפיתויים מאובמה, ולכן לא ידוע כיצד, אם בכלל, זה היה משפיע", מסבירה צמח.

קדימה עם 30 מנדטים - העבודה רק עם 6

הכחיש את השמועות. ברק (צילום: רויטרס)
העבודה בראשותו מתרסקת. ברק | צילום: רויטרס

היבט נוסף שנבחן בסקר הוא כיצד היה נראה הרכב הסקר אם הבחירות לכנסת היו נערכות כיום. מנתוני הסקר עולה כי מפלגת קדימה הייתה ממשיכה להיות המפלגה הגדולה ביותר עם 30 מנדטים. הליכוד, לעומת זאת, היה נשאר עם 27 מנדטים וישראל ביתנו עם 14.

את ההתרסקות הגדולה של הסקר רושמת באופן לא מפתיע מפלגת העבודה בראשות אהוד ברק, שהייתה זוכה לשישה מנדטים בלבד, אם הבחירות לכנסת היו נערכות כיום - נתון לא מחמיא בהחלט.

במפלגת העבודה מרגישים את הנתונים הלא מודעים וגם יו"ר המפלגה אהוד ברק תולה תקווה גדולה בהצלחה במשא ומתן שהוא שותף להצלחתו. אתמול עוד התקשר ברק לשרי העבודה וביקש מהם לתת עוד סיכוי למשא ומתן.

מי לקואליציה - לבני או ליברמן?

חלוקים. לבני וליברמן (צילום: רויטרס)
ליברמן או לבני? הציבור רוצה את שניהם כמעט באותה המידה | צילום: רויטרס

לאחרונה מתרבות הקריאות במערכת הפוליטית כלפי ראש הממשלה נתניהו לצרף את קדימה לממשלה על חשבון ישראל ביתנו. עם זאת, מנתוני הסקר של מכון דחף עולה כי לא בטוח שעל ראש הממשלה להזדרז - 42% אמנם מעדיפים לראות את קדימה בממשלה, אך נתון דומה, 38%, מעדיפים את ישראל ביתנו, כך שההבדל אינו דרמטי.

שר הביטחון ברק, שסופג מהלומה קשה מתוצאות הסקרים הללו, לא יוכל להיות נינוח גם משתי תוצאות נוספות שנוגעות לשני עימותים שהוא מעורב בהם לאחרונה בשתי חזיתות שונות.

הראשונה היא החזית מול הרמטכ"ל גבי אשכנזי. על פי תוצאות הסקר, 62% מהציבור תומכים ברמטכ"ל, לעומת 13% בלבד שתומכים בשר הביטחון. בחזית השנייה, מול ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, זוכה ברק אמנם ל-23% תמיכה, אך לעומת זאת זוכה אולמרט ל-26%.

"ברק אמנם צונח מכל הכיוונים, אבל חשוב לזכור שלא נבדקה הפופולריות שלו כשר הביטחון", מסבירה צמח. "גם בעבר, כשלא רצו אותו בראשות הממשלה, רצו אותו בתפקיד שר הביטחון", אומרת צמח.