מאמצים מצד נשיא ארצות הברית ברק אובמה כדי להבטיח את המשך ההקפאה. העיתון "מעריב" פירסם היום שאובמה העביר לראש הממשלה נתניהו מכתב ובו התחייבויות יוצאות דופן של ארצות הברית. הצד השני של המטבע הוא פעולות כואבות של הממשל האמריקני, שכוללות בין השאר הכרה בגבולות 67'.

בתמורה להארכה חד פעמית של ההקפאה ב-60 ימים, התחייב אובמה לספק לישראל סדרה של אמצעי לחימה מתקדמים, בהם היא חושקת בהם מזה זמן רב. בנוסף התחייב הנשיא האמריקני לסכל כל יוזמה ערבית להעלות את סוגיית המדינה הפלסטינית במועצת הבטחון של האו"ם. אובמה אף כתב שנושא ההתנחלויות לא יוכל לעלות שוב בערוץ נפרד, אלא רק במסגרת פתרון הקבע.

שר הביטחון אהוד ברק וראש צוות המשא ומתן עו"ד יצחק מולכו שהו השבוע בוושינגטון ועמלו על פרטי המכתב. הדברים כוללים גם מספר התבטאויות מרחיקות לכת בנוגע לביטחונה של ישראל. כל ההתחייבויות מותנות בהסכמה להמשך ההקפאה ב-60 ימים נוספים, דרישה שנתניהו ממשיך לסרב לה.

המקל: הכרה אמריקנית בגבולות 67'

אובמה דואג להציב גם את ה"מקל" לצד הפיתויים במכתב. במידה וישראל תסרב להארכת ההקפאה, ארצות הברית תהייה מוכנה לעשות מחווה יוצאת דופן עבור אבו מאזן. היא תכיר באופן פומבי בגבולות 67' כבסיס לכל משא ומתן בין ישראל לפלסטינים. מדובר בדירשה מוקדמת של אבו מאזן לפתיחת המשא ומתן שנתניהו דחה על הסף ותכאב מאוד לישראל.

הסירוב להצעה האמריקנית אולי קשה, אך נתניהו ממשיך להסביר לאמריקנים כי הוא לא יכול "לשבור את מילתו" לציבור הישראלי. בשלב זה נראה כי היחסים בין המנהיגים נמצאים על סף פיצוץ "ארצות הברית הלכה רחוק, וביקשה בסך הכל הארכה של 60 ימים", הסביר גורם המקורב למשאו מתן. "נתניהו מעמיד את האילוצים הפנמיים שלו לפני השלום", הוא הוסיף.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק