כרבע שעה מנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש (ראשון) בטקס הדלקת נר חנוכה של הליכוד הוקדש לביקורת חריפה על צמרת המשטרה ולמתקפה נגד התנהלותה בחקירות בעניינו. באופוזיציה גינו את הדברים, שנאמרו דווקא ביום שבו הוגשו המלצות המשטרה שלפיהן נתניהו קיבל שוחד מאיש העסקים שאול אלוביץ', וכינו אותם "סכנה לשלטון החוק". הרוב המוחלט של חברי קואליציה, למעט כמה בודדים, מילאו פיהם מים ולא התייחסו לדברים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

יושבת ראש האופוזיציה, חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני), האשימה את נתניהו בניסיון להחליש את המשטרה. "מופע השתלחות מזעזע. כשראש ממשלת ישראל משקר שמשטרת ישראל תופרת תיקים זה יהיה גם כתב ההגנה של ראש ארגון הפשע הבא", מסרה לבני. "ישראל היא לא מדינה מושחתת אבל נתניהו משחית את ישראל. אמת היא שקר ושקר הוא אמת. הכאוס טוב לנתניהו אבל ישראל חשובה ממנו".

יו"ר יש עתיד, חבר הכנסת יאיר לפיד, כתב בטוויטר: "ראינו הערב ראש ממשלה ששקוע עד צוואר במאבק משפטי בעבירות של שוחד ומרמה. אין לו מנדט מוסרי וציבורי לקבוע דברים גורליים במדינת ישראל. ראש ממשלה בישראל אינו יכול לתקוף את רשויות החוק בצורה כזו רק בגלל שהוא מבועת מההאשמות נגדו. זו סכנה לשלטון החוק". בהמשך לפיד קרא לנתניהו להתפטר ולהעביר את ראשות הממשלה לידי חבר אחר בליכוד עד לבחירות.

"האמת היחידה שיש לומר הערב היא שבראשות הממשלה עומד עבריין שאימץ התנהגות עבריינית ושפה של עולם תחתון", מסרה יושבת ראש מרצ, חברת הכנסת תמר זנדברג. "ניצחון האור על החושך יהיה כשביבי יילך הביתה, למדינת ישראל יש עבודת שיקום גדולה".

צפו בנאומו המלא של נתניהו (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

יו"ר העבודה, אבי גבאי, כתב בטוויטר: "נאומו הבכייני של נתניהו - 'שתו לי אכלו לי' - מראה שוב עד כמה הוא מנותק מהאמת. עם ישראל רוצה שינוי. עייפנו מראש ממשלה ששקוע בחקירות פליליות ובהתקפות על שומרי הסף שמונו על ידו. ערב חג המכבים הגיע העת למנהיגות אחרת". 

חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה שמדובר "בנאום של עבריין נמלט". "מעבר לכל פשעיו שנחשפים בפני הציבור, נתניהו משחית גם את העתיד - ומוכן לטלטל ולדרוס את כל מערכת שלטון החוק כדי לשרוד בכיסא, ללא גבול ומבלי לחשוב על עתיד המדינה. התיקון הגדול באמת יתבצע כאן רגע אחרי שנתניהו יסיים את דרכו הפוליטית ותקופתו בשלטון תישאר ככתם שאנחנו נצטרך לעבוד קשה כדי לנקות".

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון כתב בטוויטר: "'אזרחי ישראל! כאזרח המדינה וכראש הממשלה, יש לי כבוד והערכה למשטרת ישראל, האמונה על שלטון החוק ושמירתו. גם בשעתי הקשה, הכבוד וההערכה שלי למשטרה, נותר ללא דופי. אין לי ספק במקצועיותה ובטוהר כוונותיה'. אילו הייתה לנתניהו טיפת אחריות לאומית, הוא היה נואם היום את הנאום הזה. כך היה נוהג מנהיג לאומי. אך, מדובר בנתניהו. כמו אחרון העבריינים, הוא מאשים את המשטרה".

אמנם רוב חברי הקואליציה נמנעו מלהתייחס לדברי ראש הממשלה, אך יו"ר הקואליציה חבר הכנסת דודי אמסלם (הליכוד) הגן על הנאום. "רוב העם עצוב ממה שקורה", צייץ אמסלם. "זה לא הגיוני מה שקורה כאן בשלוש השנים האחרונות. ראש ממשלה מחליפים בקלפי ולא באמצעות משטרת ישראל".

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב, שנכחה בטקס הדלקת נרות של הליכוד בכפר המכבייה, הסתפקה בהצהרה קצרה שפרסמה בדף הפייסבוק שלה: "לא יעזור לאף אחד. הוא גם ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל".

"ההמלצות הזויות, זה משחק מכור מראש"

נתניהו התייחס אמש לראשונה בקולו להמלצות המשטרה בתיק 4000 שפורסמו היום ומתח ביקורת חריפה על מפכ"ל המשטרה היוצא. נתניהו התעקש כי לא נתן דבר לאלוביץ' ולא קיבל ממנו אף תמורה, תוך שהוא מתייחס בהמלצת המשטרה שלפיה קיבל ממנו שוחד. "בכל החלטה עומדת לנגד עיניי טובת אזרחי ישראל", אמר נתניהו.

ראש הממשלה מיקד את הביקורת שלו במפכ"ל רוני אלשיך, וטען שכל החקירות נגדו הן חלק מ"משחק מכור מראש". "איך ידעו לתזמן את פרסום ההמלצות ההזויות האלה נגד שרה ונגדי בדיוק ביום האחרון של המפכ"ל? נס חנוכה אמיתי. איזו מתנה יפה נתנו לנו לחג". נתניהו המשיך וטען ש"מסע הציד נגדנו" מתנהל בתהליך נגוע מתחילתו.

"אני חושב שהעובדה שההמלצות פורסמו דווקא היום, ביום האחרון לתפקיד המפכ"ל, מוכיחה את מה שאני אומר לכם מהיום הראשון - זה משחק מכור מראש. ההמלצה לא מפתיעה והעיתוי לא מפתיע", אמר נתניהו. "אי אפשר לצפות לתוצאה אחרת מתהליך שהיה נגוע לחלוטין עוד לפני שהתחיל. אחרי מבול בלתי פוסק של הדלפות מגמתיות מתוך החקירות, אחרי שטיפת מוח יומיומית בתקשורת, הגיע הזמן להגיד כמה דברים: אני לא מפחד. אני חזק. אנחנו חזקים".

המלצות המשטרה לגבי נתניהו (צילום: חדשות)
המלצות המשטרה על רה"מ | צילום: חדשות

נתניהו המשיך בביקורת נגד אלשיך: "אי אפשר לצפות לתוצאה אחרת כשראשי המערכת טענו, בעזות מצח בלתי רגילה, שאני שלחתי חוקרים פרטיים נגד חוקרי המשטרה ושרעייתי שרה שלחה את קצינת המשטרה צ' להתלונן על הטרדה מינית נגד ראש היחידה החוקרת. שמעתם? איזה טענות הזויות, לא יאומן. אינני יודע מי יהיה המפכ"ל הבא, אבל אני יודע דבר אחד: תהיה לו עבודת שיקום גדולה מאוד, כי אמון הציבור במשטרה הוא לא בשיא של כל הזמנים".

באשר למעמד ההמלצות, נתניהו הדגיש כי אין להן שום תוקף משפטי. "אם אתם רוצים המחשה לכך, אומר לכם שאינספור המלצות של המשטרה נדחו אינספור פעמים על ידי הגורמים המוסמכים. רק לאחרונה לפני כמה שבועות נדחתה ערימה של המלצות משטרה נגד שורה של ראשי ערים. זה נגמר באפס. הן הסתיימו בלא כלום וגם כאן אם יודעים איך זה יסתיים - לא יהיה כלום כי אין כלום".

תיק 4000 שרה נתניהו (צילום: חדשות)
ההמלצות על רעיית רה"מ, שרה נתניהו | צילום: חדשות

במהלך נאומו נתניהו התעקש כי כל הפעולות שעשה בהקשר של בזק ואלוביץ' היו חוקיות ומאושרות על-ידי הדרג המקצועי. "מיזוג בזק-יס אושר כראוי בתהליך מתועד וסדור של שנים ואושר על ידי כל הגורמים המקצועיים: הממונה על ההגבלים העסקיים, היועצת המשפטית של משרד התקשורת, מועצת הכבלים והלוויין", אמר נתניהו. "כולם היו בקומבינה? לא! כי לא היתה קומבינה".

נתניהו ביקש לסתור את המלצות המשטרה כשטען שאלוביץ' לא קיבל ממנו שום תמורה. "איזה דבר מיוחד קיבל אלוביץ ממני? לא רק שהוא לא קיבל דבר, בתקופתי הוא ובזק רק הפסידו הון עתק. יש אומרים מיליארדים", אמר נתניהו. "ועכשיו תשאלו, מה אני קיבלתי? קיבלתי סיקור איום ונורא ב'וואלה'. 'וואלה' הוא אתר שמאלני שנתן ונותן לי סיקור שלילי במשך שנים וכולם יודעים את זה ובייחוד נתן סיקור עוין ערב הבחירות.

"אתם יודעים מה יהיה בסוף? לא יהיה כלום כי אין כלום. נגמר הפוליטיקלי קורקט. נשארנו עם הקורקט והאמת. כל הפרשנים שיעקמו את האף - איך אמר בגין? שיישארו עם אף עקום. אנחנו אומרים את האמת. החקירות לא הסיתו אותי וההמלצות לא יסיטו אותי מהדברים החשובים באמת,  שאני ואנחנו יחד עוסקים בהם יומם ולילה".