ההמלצה: שוחד. נתניהו ואלוביץ' (צילום: חדשות)
ההמלצה: שוחד. נתניהו ואלוביץ' | צילום: חדשות

סיקור תקשורתי תמורת רגולציה מיטיבה: המשטרה ממליצה להעמיד לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים בנסיבות מחמירות את ראש הממשלה נתניהו בתיק 4000 (פרשת "בזק-וואלה"). לצדו של נתניהו ממליצה המשטרה להעמיד לדין באותן עבירות גם את בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ושורת חשודים נוספים ובהם רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, רעייתו ובנו של של אלוביץ', איריס ואור, ומנכ"לית בזק לשעבר סטלה הנדלר. כך עולה מההמלצות שפורסמו הבוקר (ראשון) בתום חקירת המשטרה והרשות לניירות ערך, זאת יום לפני סיום כהונתו של המפכ"ל אלשיך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מחקירת המשטרה עולה כי בין ראש הממשלה ומקורביו לבין אלוביץ' התקיימה "מערכת יחסים שוחדית". מממצאי החקירה עולה כי בין השנים 2017-2012 רה"מ ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך ולעיתים אף יום יומי בתכנים שפורסמו על ידי אתר החדשות "וואלה" ואף ביקשו להשפיע על מינויים של עורכים וכתבים באתר, כל זה תוך שימוש בקשרים שהיו להם עם בני הזוג אלוביץ'.

המלצות המשטרה לגבי נתניהו (צילום: חדשות)
חשודים בתיק: שרה ויאיר | צילום: חדשות

מהמלצות המשטרה עולה כי ההתערבות של ראש הממשלה ומקורביו בתכנים ובמינויים באתר "וואלה" נועדו לקדם את האינטרסים האישיים שלו. זאת באמצעות פרסום כתבות ותמונות מחמיאות והסתרת תכנים ביקורתיים כלפי ראש הממשלה ובני משפחתו.

ההתערבות של הזוג אלוביץ' בתכנים "וואלה" נעשתה לפי המשטרה בתמורה להחלטות רגולטריות של ראש הממשלה לטובת אלוביץ' וקבוצת בזק, מתוך רצון להמשיך ולקדם את האינטרסים העסקיים של קבוצת בזק בכלל ובעל השליטה בכלל. כך בין היתר בסוגיית מיזוג בזק-יס וקידום עניינים אלה בסיקור חיובי ב"וואלה". המעשים בוצעו תוך הסתרת המידע מהגורמים המקצועיים והמשפטיים במשרד האוצר, משרד התקשורת ומשרד המשפטים, זאת תוך העדפת האינטרסים של שאול אלוביץ' ובזק על פני האינטרס הציבורי.

תיק 4000 שרה נתניהו (צילום: חדשות)
יועמד לדין? אלוביץ' | צילום: חדשות

נגד שרה נתניהו התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש מהלכי חקירה ומשפט. נגד רעייתו של שאול אלוביץ', איריס, התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של מתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ומשפט ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

במהלך החקירה שהתנהלה מחודש פברואר 2018 ועד נובמבר השנה נחקרו באזהרה 13 חשודים, אשר חלקם היו מעורבים במנגנון השוחד וחלקם סייעו לביצוע העבירות. חלקם אף נעצרו לפרקי זמן מסוימים. במהלך החקירה נגבו עדויותיהם של 60 עדים ונאספו חומרי חקירה רבים.

המלצות המשטרה לגבי אלוביץ' (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

במהלך החקירה נתפסו נכסים וכספים המיועדים לחילוט מקרב המעורבים בפרשה בסך הנאמד ב-118 מיליון שקלים.

בנוסף המלצות המשטרה נוגעות לחשודים הבאים:

- נגד סטלה הנדלר, מנכ"לית חברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

- נגד אור אלוביץ' התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך.

- נגד עמיקם שורר, נושא משרה בכיר בחברת בזק, התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של מתן שוחד, עבירות מנהלים בתאגיד, עבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

- נגד זאב רובינשטיין, איש עסקים המקורב למשפחות נתניהו ואלוביץ', המכהן כסגן יו"ר הבונדס, התגבשה תשתית ראייתית לביצוע עבירות של תיווך במתן שוחד ולקיחת שוחד.

כמו כן, נגד בנו של ראש הממשלה יאיר, נגד אלי קמיר ונגד עו"ד איתן צפיר לא נתגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות.

בישיבת שרי הליכוד, עם היוודע ההמלצות ביקש השר כץ לחזק את ראש הממשלה בשם שרי הסיעה. נתניהו השיב: "תודה רבה לכם, אבל אתם כנראה לוקחים את זה יותר ברצינות ממני".

מטעם ראש הממשלה נתניהו נמסר: "המלצות המשטרה לגביי ולגבי רעייתי לא מפתיעות איש, וכן לא העיתוי השקוף של פרסומן. המלצות אלה נקבעו והודלפו עוד לפני שבכלל החלו החקירות. להמלצות המשטרה אין שום מעמד משפטי. רק לאחרונה הגורמים המוסמכים דחו באופן גורף את המלצות המשטרה נגד שורה של אישי ציבור. אני בטוח שגם במקרה זה הגורמים המוסמכים, לאחר שיבחנו את הדברים, יגיעו לאותה מסקנה - שלא היה כלום כי אין כלום".

פרקליטו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, מסר: "מזה זמן רב שהמשטרה בהדלפותיה הכינה אותנו להמלצה זו. מדובר באטריות מחוממות ואין חדש תחת השמש. מקווים שעכשיו יתפנו אנשי המשפט לבחון את הראיות בכלים משפטיים ומקצועיים כשהם מנסים לעמוד במשימה הלא פשוטה לנתק את עצמם מהלחצים העצומים שמופעלים עליהם ואשר ליוו חקירה זו מראשיתה וזיהמו אותה. מר אלוביץ׳ עומד על טענתו שהוא לא עבר כל עבירה".

פרקליטתה של איריס אלוביץ', עו"ד מיכל רוזן-עוזר, מסרה: "המלצות המשטרה היום הן חלק מהמגמתיות שבחקירתה ומעצרה של גב' אלוביץ' מלכתחילה. אנו תקווה שאנשי הפרקליטות יוכלו להשתחרר ממגמתיות זו ויבחנו את הראיות. אין לנו ספק שבחינה כזו מלמדת שגב' אלוביץ לא עברה עבירה".

פרקליטו של שאב רובינשטיין, עורכי הדין רמי תמם ופנינת ינאי, מסרו: "למר זאב רובינשטיין אין ולא היה כל קשר לחשדות הנחקרים, והדיווחים השונים המבקשים לקשור אותו לעניין מצערים מאד. העובדה שמר רובינשטיין מכיר את ראש הממשלה ואת מר אלוביץ' הכרות אישית, בוודאי שלא יכולה לקשור אותו לעניין הנחקר בשום צורה ודרך. מר רובינשטיין חי את חייו בארה"ב, שם הוא פועל בכל מאודו עבור מדינת ישראל וחי את חייו עם משפחתו בצניעות. אין לנו ספק כי הפרקליטות תעשה את עבודתה נאמנה, וכי מר רובינשטיין לא יהיה חלק משום הליך, לו יהיה כזה".