הכנסת מתפזרת (צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות)
רשמית החוק לפיזור הכנסת עבר | צילום: פלאש 90, מריים אלסטר, חדשות

הצעת החוק לפיזור הכנסת עברה הערב (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שוועדת הכנסת אישרה היום הליך חקיקה מהיר לפיזור הכנסת. בקריאה האחרונה 102 חברי כנסת תמכו ו-2 התנגדו בפיזורה. יו"ר הכנסת אדלשטיין אמר: "אני מאחל לכולנו מערכת בחירות נקייה והוגנת" ונעל את הישיבה האחרונה של הכנסת ה-20.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

 "הצעת החוק להתפזרות הכנסת אושרה כנדרש", אמר אדלשטיין. "אני מביע תקווה למערכת בחירות נקייה ומוצלחת, נאחל לכולם בהצלה ונייחל לכנסת ה-21 נקייה יותר ומוצלחת יותר"‎. שני הח"כים שהתנגדו הם יהודה גליק וירון מזוז מהליכוד: מזוז טען לאחר מכן שהצביע בטעות נגד.

המפלגות כבר נערכות לבחירות - ובורסת השמות נמשכת: הערב פרסם לראשונה עמית סגל במהדורה המרכזית כי הרמטכ"לים לשעבר גנץ ויעלון דנים בריצה משותפת בבחירות. כמו כן בכירים בבל"ד טענו כי חנין זועבי וג'מאל זחאלקה לא יתמודדו בבחירות הבאות: זועבי הכחישה את הפרסומים.

על רקע איומיו של ח"כ זוהר ומספר חכי"ם נוספים למנוע את פיזור הכנסת, יו"ר הכנסת אמר בפתח המליאה כי "הישיבה הזו לא תינעל עד שהחוק לפיזור הכנסת לא יעבור בקריאה שנייה ושלישית". הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה שעה קלה לאחר שזוהר הודה בריאיון למהדורה ראשונה כי הכנסת תתפזר עוד היום. לאחר מכן החוק עבר גם בקריאה שנייה ושלישית.

זוהר. "הציבור הוא הריבון" (צילום: פלאש 90, חדשות)
מיקי זוהר בכנסת | צילום: פלאש 90, חדשות

גם היום ניסה זוהר לדחות את מועד פיזור הכנסת, מה שיצר עימות מילולי בינו לבין יו"ר הקואליציה דוד אמסלם. "יש חוקים שהם חשובים מאוד למי ששלח אותנו לכנסת ומי שישלח אותנו שוב פעם לכנסת", אמר זוהר בפתח הישיבה. "פניתי לראש הממשלה וליו"ר הקואליציה לעזור בקידום החוקים האלו לפני פיזור הכנסת".

זוהר עיכב אתמול את קידום החוק לפיזור הכנסת, והדיון בוועדת הכנסת התפזר ללא הסכמות. "אני בעד פיזור הכנסת רק במועד המתאים. בואו נספור 90 ימים אחורה מ-9 באפריל". זוהר הדגיש כי הסיבה לכך שהוא מעכב את קידום החוק היא שהוא מעוניין "לעבוד עוד קצת למען עם ישראל". בדבריו לחברי הכנסת אמר: "אתם רוצים לרוץ לקמפיינים שלכם".

העבירה את החוק בוועדת השרים. שקד (צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות)
העבירה את החוק בוועדת השרים. שקד | צילום: Hadas Parush/Flash90, חדשות

בכל מקרה, גם לאחר אחרי שאושר החוק לפיזור הכנסת הח"כים צפויים להמשיך "לנקות שולחן" ולנסות לאשר עוד מספר חוקים - אך רק כאלו שהקואליציה והאופוזיציה מסכימים עליהם. אלא אם יחול שינוי דרמטי, כמה חוקים שעוררו סערה לא יקודמו ולא יאושרו: חוק הגיוס, חוק עונש מוות למחבלים, חוק גירוש משפחות מחבלים, חוק היועצים המשפטיים של איילת שקד, "חוק גדעון סער", חוק הפורנו וחוק נאמנות בתרבות של מירי רגב לא יגיעו עד לפיזור הכנסת. גם "חוק ההסדרה השני" של ח"כ בצלאל סמוטריץ' נעצר ולא יאושר בקריאה שנייה ושלישית.

"בחירות מיותרות". אדלשטיין (צילום: ערוץ הכנסת‎, חדשות)
אדלשטיין: "מאחל למערכת בחירות הוגנת" | צילום: ערוץ הכנסת‎, חדשות

מפלגות שירצו להתמודד יצטרכו להחליט על כך בחודשיים הקרובים - המועד האחרון להגשת רשימות לוועדת הבחירות המרכזית הוא 45 יום לפני הבחירות, כלומר עד 23 בפברואר - בכפוף לשינויים כמובן.