מליאת הכנסת מתכנסת היום (ראשון) לישיבה מיוחדת לזכר ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, שנרצח לפני 23 שנים. "יום השנה לרצח לזכרו של רבין הוא מעמד חשוב ומרגש ויש לומר את האמת - גם מעמד טעון", אמר בפתח הישיבה ראש הממשלה בנימין נתניהו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בטקס חזר והבהיר ראש הממשלה נתניהו כי מי שפרסמה את הציוץ עם תמונתו של רבין עם המילה "בגד" אינה עובדת בלשכת ראש הממשלה, בניגוד לדברים שאמרה נכדתו של רבין, נעה רוטמן, בטקס האזכרה הממלכתי. "לא היה ולא נברא. זוהי לצערי דוגמה לכך שלפעמים, תוך כדי השיח על מתינות והלחימה בהסתה, אומרים דברים פוגעניים וחסרי שחר", אמר נתניהו. "לא רק עליי, אלא על ציבור שלם שאין להם שום אחיזה במציאות".

ראש הממשלה שב ואמר כי למרות שלא הסכים עם דרכו של רבין ז"ל, "אמרתי שהוא טועה - ואינו בוגד. רבין לא היה בוגד, הוא היה פטריוט ציוני ראשון במעלה". באותה נשימה האשים את יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, שאינה פועלת בדרך דומה: "הייתי מצפה שתגני את מי שקורא לי בוגד, מי שאמר רק לאחרונה 'נתניהו בוגד בעם שאותו הוא צריך לשרת'", בהתכוונו לראש הממשלה לשעבר אהוד ברק.

גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, התייחסה בדבריה לנאומה של רוטמן. "בדברים שאמרת ייצגת את התחושה שלי, העיקר זו לא עיתונאית כזאת או אחרת". עוד הוסיפה פנייה לראש הממשלה נתניהו: "היא לא דיברה נגד ציבור שלם. כן, היא דיברה גם נגדך".

מוקדם יותר היום נערך בהר הרצל טקס הזיכרון הממלכתי לראש הממשלה המנוח. במהלך הטקס רוטמן יצאה במתקפה חריפה נגד הממשלה והעומד בראשה: "רבים מנושאי התפקיד במדינה הזאת משתתפים במדורת הליבוי והשיסוי". רוטמן המשיכה: "אל תדקלמו כאן שרבין לא היה בוגד. ביקורת בישראל נחשבת לבגידה. אם לא תחדלו ממסע השיסוי והעמקת המחנאות בינינו וההשתלחות, ישוב פה להישפך כאן דם. לסבא שלי זה כבר מאוחר".

אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקס הזיכרון "נר יצחק" בבית הנשיא, במהלכו יונתן בן ארצי, נכדו של רבין, תקף תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו בפילוג החברה הישראלית ובהבאת "חורבן הבית הבא". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התריע בנאומו: "בכל שנה אנו נושאים נאומים ועורכים טקסים, ובפועל אנחנו עדים לשחיקה במרכזיות של הרצח והמשמעויות שלו בציבוריות הישראלית".

"ההוא הדוחף ומסית להגדרה וקיטלוג של כל אחד החושב אחרת ממנו, כחמוץ או שמאלן, ממשיך לפרק בנו ויביא לחורבן הבית הבא", אמר בן ארצי. בהמשך גם קרא לנשיא המדינה לפעול להגבלת כהונת ראש ממשלה בישראל: "אזרחי מדינת ישראל זכאים להנהגה שאינה משתעממת מהם".